spor ve beslenme

3.haftam sporda kilo problemim yok yani zayiflamak istemiyorum ama kafa takilan bir soru var.
Ben beslenmeme ayni sekil devam ediyorum kilo falanda vermedim ama kilo alir miyim korkusu var cunku spordan sonra acikmis oluyorum hemen sut iciyorum o acligimi gideriyor ama sonrasinda gayet guzel yiyorum her seyi.

Ne yapayim ben kilo alir miyim?

Sadece sikilasayim ve kaslarim guclensin baska bir sey istemiyorum.

Kilo almak vermek aldığın kaloriyle alakalı bir şey en temel noktada. Aldığın kaloriyi artırırsan kilo alırsın, düşürürsen kilo verirsin. Sabit kalırsan kilon da kalır. Bazal metabolizmanın yaktığı kaloriyi günlük ihtiyacın olan kaloriyi spor yaparken yaktığın kaloriyi ve günlük aldığın kaloriyi dengelersen kilon sabit kalır. Her şeyin çözümü matematik.

Onun dışında, sıkılaşma dediğimiz şey vücudun kas kazanmasıdır. Kas kazanmak için belli bir kalorinin üstünde sağlıklı protein ve karbonhidrat kaynaklarını kullanman gerekir fakat bu da kilo almaktır ama aldığın kilo yağ değil kastır. O da haliyle tartı ağırlığını değiştirir ama korkulacak bir şey değildir bu. Tabii bunlar spor sonrası süt içmeyle ya da her şeyi yemekle olmaz. Çok et yiyeceksin çok yağ kullanacaksın çok sebze yiyeceksin karbonhidrat alacaksın ki ancak öyle olur o kasların güçlenmesi.
  • angelus  (30.03.15 23:03:24)