yatırım...

öğrenci halimle biriktirmiş olduğum bin tl civarı param var. Ve kısa vadede bu paraya ihtiyacım yok. Ama o para hep bin tl olarak kalınca içim rahat etmiyor. Bu parayı ne yapmak lazım ki birkaç sene içinde kendini katladıkça katlasın?

döviz?
altın?
borsa? (hiç anlamam)
vadeli hesap ne kadar getirir?

hiç dokunmazsan vadeli yatır ya da devlet tahvili al.
yok lazım olabilir dersen likit fon al. borsaya falan ilgin yoksa bulaşma bence..
ha bir de getiriler arasındaki farklar çok büyük olmayacaktır, için rahat eder ama. haklısın, yatmasın para :)
  • surtunme kuvveti  (27.08.09 18:27:38)
faizleri, getirilerini falan bankaların sitelerinden hesaplayabilirsin bu arada.

  • surtunme kuvveti  (27.08.09 18:28:41 ~ 18:29:22)
öğrenci halimle böyle bir param olsa borsaya hiç bulaşmazdım.kaybetmekten korktuğun birikim sonuçta.vadeli hesap da katlayamaz onu.dövizle altın eşdeğer gözümde(getiri anlamında) fakat dövizin iniş çıkışları paranı manyak yapabilir. altın derim.hiçbir şey kaybetmezsin,kazanırsın hatta öngörülere göre epey kazanırsın.

  • zhou hui  (27.08.09 18:52:03)
uzun vadeli tutmayacaksan döviz ve altının komisyonları çok etkili olabiliyor bu arada..
en sağlıklısı likit fon, valla.

  • surtunme kuvveti  (27.08.09 18:59:06)
birkaç sene dokunmayacağını düşünüyorsan borsa mantıklı (üç ayda kazanayım dersen borsanın dalgalarında boğulma riskin var). uzman görüşleri doğrultusunda imkb100'den küçük bir sepet yap kendine. risk olmadan "kendini katladıkça katlama" durumu hasıl olmaz, biliyorsun. ama gidip de 1 sene sonra kapısına kilit vuracak şirketin kağıdına da yükleme sermayeyi.

  • boshi  (27.08.09 19:10:17)
güvendiğin biri varsa senin yerine girsin borsaya yarısıyla falan. adam işini biliyorsa katlar zaten o parayı.

  • argent dawn  (27.08.09 19:11:33)
bence de altın. biraz daha düşmesini bekle, sonra al. hatta geçen gün sırf bu yüzden yapı krediden hesap açtırdım. vadeli/vadesiz altın mevduatı var. gram gram alır, saklarsın. istediğin zaman da internet şubesinden bozarsın fln. oh mis.

  • killer  (27.08.09 20:42:04)
yatır tek maça hepsini!
öhöm şeytan sen çık aradan..
altın tabi ki.
  • nefesless  (28.08.09 04:28:12)