özel mesaj ifşası

hukukçu bir arkadaş bunun tam olarak ne şartlarda illegal olduğunu yazabilir mi? Mesela o mesajda kişisel bilgiler olmasa bile karşı taraftan habersiz paylaşıldığında illegal mi sayılıyor yine de?

Olayın anayasal temeli nedir? Birisi aramızda geçen ve çok da özel olmayan facebook konuşmalarımı paylaşırsa neye dayandırılarak suçlanıyor?

herkesle mi paylaşıyor yoksa sadece biri ile mi?

ve mesajlaştığınız kişi mi paylaşıyor konuşmalarınızı?
  • thracian  (28.03.15 23:15:08)
kişisel verilerin korunması başlığıyla geçer hukukta sanıyorum.

  • reanarchy  (28.03.15 23:16:54)
public olarak paylaşılıyor.

  • oddyseus  (28.03.15 23:17:22)
spesifik bir anayasal madde verebilecek olan var mı?

  • oddyseus  (28.03.15 23:18:52)
t.c. anayasası 2. bölüm :

IV. Özel hayatın gizliliği ve korunması
A. Özel hayatın gizliliği
MADDE 20- Herkes, özel hayatına ve aile hayatına saygı gösterilmesini isteme hakkına sahiptir. Özel hayatın ve aile hayatının gizliliğine dokunulamaz. (Mülga cümle: 3/10/2001-4709/5 md.)
(Değişik: 3/10/2001-4709/5 md.) Millî güvenlik, kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlık ve genel ahlâkın korunması veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması sebeplerinden biri veya birkaçına bağlı olarak, usulüne göre verilmiş hâkim kararı olmadıkça; yine bu sebeplere bağlı olarak gecikmesinde sakınca bulunan hallerde de kanunla yetkili kılınmış merciin yazılı emri bulunmadıkça; kimsenin üstü, özel kâğıtları ve eşyası aranamaz ve bunlara el konulamaz. Yetkili merciin kararı yirmidört saat içinde görevli hâkimin onayına sunulur. Hâkim, kararını el koymadan itibaren kırksekiz saat içinde açıklar; aksi halde, el koyma kendiliğinden kalkar.
(Ek fıkra: 12/9/2010-5982/2 md.) Herkes, kendisiyle ilgili kişisel verilerin korunmasını isteme hakkına sahiptir. Bu hak; kişinin kendisiyle ilgili kişisel veriler hakkında bilgilendirilme, bu verilere erişme, bunların düzeltilmesini veya silinmesini talep etme ve amaçları doğrultusunda kullanılıp kullanılmadığını öğrenmeyi de kapsar. Kişisel veriler, ancak kanunda öngörülen hallerde veya kişinin açık rızasıyla işlenebilir. Kişisel verilerin korunmasına ilişkin esas ve usuller kanunla düzenlenir.
  • thracian  (28.03.15 23:20:53 ~ 23:21:15)
TCK'da:
Haberleşmenin gizliliğini ihlal(1)
Madde 132- (1) Kişiler arasındaki haberleşmenin gizliliğini ihlal eden kimse, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Bu gizlilik ihlali haberleşme içeriklerinin kaydı suretiyle gerçekleşirse, verilecek ceza bir kat artırılır.(1)
(2) Kişiler arasındaki haberleşme içeriklerini hukuka aykırı olarak ifşa eden kimse, iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.(1)
(3) Kendisiyle yapılan haberleşmelerin içeriğini diğer tarafın rızası olmaksızın hukuka aykırı olarak alenen ifşa eden kişi, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. (Ek cümle: 2/7/2012-6352/79 md.) İfşa edilen bu verilerin basın ve yayın yoluyla yayımlanması halinde de aynı cezaya hükmolunur.(1)

Anayasa'da ise:
C.Haberleşme hürriyeti
Madde 22 – (Değişik: 3/10/2001-4709/7 md.)
Herkes, haberleşme hürriyetine sahiptir. Haberleşmenin gizliliği esastır.
Millî güvenlik, kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlık ve genel ahlâkın korunması veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması sebeplerinden biri veya birkaçına bağlı olarak usulüne göre verilmiş hâkim kararı olmadıkça; yine bu sebeplere bağlı olarak gecikmesinde sakınca bulunan hallerde de kanunla yetkili kılınmış merciin yazılı emri bulunmadıkça; haberleşme engellenemez ve gizliliğine dokunulamaz. Yetkili merciin kararı yirmidört saat içinde görevli hâkimin onayına sunulur. Hâkim, kararını kırksekiz saat içinde açıklar; aksi halde, karar kendiliğinden kalkar.
İstisnaların uygulanacağı kamu kurum ve kuruluşları kanunda belirtilir.
  • whimsical  (28.03.15 23:24:39)
thracian'ın verdiği maddeyle alakası yok. haberleşmenin gizliliğini ihlal suçuna giriyor senin bahsettiğin şey.

edit: geç kalmışım yine.
  • newbie.  (28.03.15 23:25:03 ~ 23:26:20)
benim verdiğim bilgide de kişisel veri diyor işte. kişisel gizlilikte anayasanın en kapsayıcı maddesi değil mi? 2. kısım? ceza maddesi istememiş ki anayasal dayanak istemiş.

  • thracian  (28.03.15 23:27:58)
Kişisel veri kimlik bilgilerimiz, sağlık kayıtlarımız gibi "veri"ler... Bizi fişlemeye yararlar.

"Haberleşmenin gizliliği esastır." madde 22 ile korunuyor. Yukarıda var. O da yine "IV. Özel hayatın gizliliği ve korunması" temel hak ve hürriyeti kapsamında yer alıyor.
  • whimsical  (28.03.15 23:37:46)