Yazar burada kime seslenmis?

"Haberin yoktu henuz cilvesinden askin,
Sarsilmiyordun hic ay tutulmasindan
O kadar taskin, o kadar actin ki
Dusmen kacinilmazdi arzin ortasindan"

burada "ay tutulmasindan sarsilmamak"la ne denmek isteniyor? Yillardir cikamadim isin icinden.

(bkz: pisman oldugun zaman)
(bkz: sezen aksu)

daha içini yakan bir aşk acısını yaşamamıştın, laylaylom takılıyordun diyor.

  • dahili meddah  (24.03.15 08:42:12 ~ 08:42:22)
Peki ama ay tutulmasi ne alaka? Neyi kaciriyorum? :/

  • nathanieltroy  (24.03.15 09:39:14)
bence 2 anlamı olabilir;

1.si ay tutulmasının burçlara ve dolayısı ile insan psikolojisine etkisini kastediyor olabilir.ne kadar bilimseldir bilinmez ama ntv'de bir yazıda insanı hassaslaştırdığı ve gerginleştirdiğini yazmış.

www.ntv.com.tr

2.si ay tutulmasının değil de ayın gelgit etkisinden, kendine bir çekip bir uzaklaştırmasından bahsediyor olabilir.

özet olarak da henüz aşık olmadın o yüzden hassaslaşmadın; aşık olup da acı çekince ay tutulmasından bile etkilenir insan ama senin maşallahın var, henüz aşkın ne olduğunu bilmiyorsun diyor.

yani bence:)

haddindne fazla anlam yüklüyor olabilir misiniz:)
  • dahili meddah  (24.03.15 09:57:46)
Bin yılın bir başında olacak bir şey olmuş, yani ben sana aşık olmuşum hani senin bu durum hiç umurunda değil, halbuki olağan dışı bir şey olmuş insan biraz etkilenir bu aşktan diyor.

  • elikası  (24.03.15 10:01:34)
@Dahili meddah: sarki genel anlamda muthis ve sozleri cok anlamli. O yuzden anlamlandirmak istemistim. Sezen hanim pek bos laf soylemez cunku boyle sarkilarda :) neyse tesekkurler, boylece cozmus olduk :)

  • nathanieltroy  (24.03.15 10:38:43)
arkadaşlar güzel tahminler yapmış. ancak ille de anlam aramayın bazı yerlerde kafiye oysun diye de yazılmış olabilir. her aşık ille de ay tutulmasından sarsılacak diye bir şey yok bence :)

  • burya  (24.03.15 10:45:50)