zaman göreceli mi!?

Az önce enişteyle tartıştık bence zaman evrenin her noktasında aynı alıyordur.ışık hızında da gitsen aynı alacaktır falan dedi.300 km hızla giderken zaman değişmiyorsa ışık hızında da giderken zaman hiçbir yerde değişmez dedi.peki Einstein nasıl zamanın göreceli olduğunu kanıtlamıştır.

İnterstellar daki dünyayla başka galaksideki gezegenlerin zaman farkı nasıl açıklanıyor tam olarak.

ne derece dogru bilmiyorum; ama soyle bi sey okumustum. bilim adamlarin milyarlarca yil onceki bing bang'i tahmin etmeleri zaman kavramindan dolayiymis. su an burada gerceklesen seyler milyarlarca yil sonra evrenin baska yerlerinde gerceklesiyormus.

  • mayeskuel  (23.03.15 22:14:35)
emin olduğum bir şey varsa o da bu konuların enişteyle konuşulamayacağıdır. benimki termodinamiğin 1. yasasını kabul edemedi daha :(

(bkz: asansör deneyi) falan var, bunlara bakılabilir.
  • ron dennis  (23.03.15 22:15:15)
Bu dediğin zamanda yolculuk mayeskuel öyle bişey şuan için mümkün değil

  • bluebey  (23.03.15 22:16:46)
Ron Dennis enişte odtü'lü boş adam değil yani ilgi alanına giriyor onunda beyin fırtınası yaptık ama kafam iyice karıştı.

  • bluebey  (23.03.15 22:17:53)
Aradığın kitap: Stephen Hawking - A Brief History of Time

  • protector  (23.03.15 22:20:25)
Black biliyoruz herhalde ışık hızında gitmek yok varsayım yaptık.
Videoya bakayım teşekürler

  • bluebey  (23.03.15 22:21:09)
kutle cekım

  • bryan fury  (23.03.15 22:25:54)
300 km hızla giderken zaman değişiyor. sadece görelelik etkileri çok düşük. hayatın boyunca uçakla 700-800 km/sa hızla yolculuk yapsan yaklaşık 5-6 sn farkeder bir ömürde. onun için 300 km/sa ile giderken zamanın değişimini tespit etmek zor.

kaldı ki senin kendin içinde olduğun bir alet ışık hızının 0.90 katı hıza ulaşsa sen yine zamanda bir değişiklik hissetmezsin. seninle birlikte hareket eden her şey için zaman değişecek. düşünce sürecin için vücudundaki hücreler için vs.
  • godsparticle  (23.03.15 22:29:23)
İnternette okumuştum. Salisesi salisesine aynı iki kronometreyi çalıştırıyorlar. Zaman işliyor ve bir kronometre yer yüzünde bırakılıyor, diğeri jet uçağına koyuluyor. Uçakla belli bir süre uçan kronometre yeryüzüne getirildiğinde ikisinin arasında zaman farkı görülüyor. Tabi bu fark çok çok küçük ama deneyde kanıtlanıyor

  • bilmemkacincinick  (23.03.15 22:39:15)
askerde nöbetde farkettim amına koduğum zamanı çok göreceliymiş o 2 saat geçmiyordu.hele bi de 4-7 nöbeti vardı güneş çıksın da şu tepenin arkasından da artık gitsem derdim.

  • high hopes of the sozluk  (23.03.15 22:41:43)
gta5 icin gorecesiz.

  • kutsalbok  (23.03.15 22:44:36)
zaman; hareketin kendisidir.hareketten bağımsız düşünülemez.madde ise hareketin vücut bulmuş halidir.anlayanlar için bu ifadeler yeterlidir.

  • hebanon  (24.03.15 01:46:23)