Duran tıra carpmak

Arkadaşlar merhaba

Bugun yolda giderken aklıma geldi duran tıra arkadan carpsak kurtulabilir miyiz? Duran tir da belki sans biraz dusuk ama hareketli tirda cok da sorun olmayacaktir sanırım.

Ortalama vurus hizimizin da 150-160 olduğunu varsayalim arac da linea clio gibi birsey olsun.

Bugün arkadaşla konuştuk, pazar cenazedeymiş. Duran tıra arkadan çarpmış bir grup genç, 4'ünden 3'ü ölmüş.

  • whoosie  (23.03.15 19:22:26)
  • c1b2k3  (23.03.15 19:22:53)
neresine çarpacaksınız dorseye çarparsanız altına girersiniz kafanızı alır götürür

  • masa penisi  (23.03.15 19:23:45)
hızımız 150-160 derken bunun birimi nedir? m/s mi? km/sa mi? m/sa ? mil/sa?

eğer km/sa ise o hızla herhangi bir rijit cisime çarptığında kurtulma ihtimalin çok düşük.
  • godsparticle  (23.03.15 19:25:21)
@ masa penisi : Dorseden carpmakti sorum tekerlerin altina kadar falan girilebilir sanirim o zaman.

Bu arada nickte garipmis

@godsparticle: km/h
  • bisi sorcam  (23.03.15 19:26:02)
150-160 ile kurtaramazsınız . hava yastıkları bile kurtaramaz. çünkü o hızla tavanda tırın altına giriyor. boynu kırılır.

  • gotic  (23.03.15 19:29:28)
momentum falan bunlar can yakan seyler.

hareketli tirda oldukca sorun olur icin rahat olsun.
  • kutsalbok  (23.03.15 19:31:00)
bi arkadaşım 2006da falan saxo ile arkadan çarpmış ve ölmemişti. ben de şaşırıyorum allah korudu demişti. bence çok hızlı gitmiyorken çarpmıştır, yoksa şansı olacağını sanmıyorum.

allah korusun ya.
  • gurur  (23.03.15 19:34:39)
Tamamen carpilan tira bagli. Eger tirda arkadan carpmaya karsi koruma cercevesi varsa sag kurtulman oldukca yuksek. Eger yoksa ikiye bolunme olasiligin daha yuksek.

www.google.com.tr
  • Hitchcock  (23.03.15 19:40:07)
O hızda herhangi bir duran cisme çarpmanız durumunda kurtulma olasılığınız çok çok düşüktür. O çok küçük olasılıkta ise sizi kurtaran şey kullandığınız aracın markası değil; çarpışmanın başladığı nokta, darbenin uzanım doğrultuları, sizin araç içindeki konumunuz gibi pek çok teknik detaya bağlıdır. Ayrıca şöyle bir durum da var: Diyelim ki aşırı sağlam bir araba ile bu kazayı yaptınız. Bu durumda eğer arabadan fırlamak yerine; emniyet kemeri, hava yastığı gibi unsurların yardımıyla araçta kalırsanız ölürsünüz. Çünkü iç organlarınız 160 km/s ile giderken bir anda duramaz. Hoş olmayan şeyler olur.

Bu arada pek çok çarpışma testi, pek çok güvenlik önlemi ve pek çok deney, 100 km/s hızın üzerini garanti etmez.
  • grgn  (23.03.15 19:44:03)
tir gibi agir vasifalarda bu kazalari onlemek icin kullanilan koruma demiri turkiye'de zorunlu tutulmuyor. Yani, yurtdisinda yapsan olmezsin, burada olursun.

  • comptrol  (23.03.15 19:45:18)
@ Hitchcock O demir kucuk bir çarpmada korur ama 100 km /s üzerinde isi cok zor. Teşekkürler ilginiz için

  • bisi sorcam  (23.03.15 19:51:25)
senin karbon fiber + titanyum araca koysak, her türlü hava yastığı falan olan bi araçla çarpsan bile kurtulamazsın. duran tırı hareket ettirecek momentumun olmayacak. aracın hiç zarar görmese bile aniden duracak. o ivmeyi iç organlarını bir arada tutan bağlar kaldıramayacak ve tek parça halde iç kanamadan öleceksin.

  • icim urperiyor  (24.03.15 00:18:39)
Yalnız şu duyuruya verilen cevaplar da beni ürpertti. Yol boş diye 180-190 ile giden adamların kafasındaki düşünceleri şimdi anladım. Demek bu kadar insan hakkaten 160 km/sa hızla bir sert cisime çarpıp arabadan yürüyerek çıkacaklarını falan düşünüyorlarmış.

Siz bence o çarpışma testlerini, bariyerleri, o güvenlik demirlerini falan çok yanlış anlamışsınız.
  • godsparticle  (24.03.15 00:21:13)