kadınların giysiye, saça, kozmetiğe harcadığı para ve ötesi

yani kadınların benim haberim olmayan öyle dertleri var ki içimden derdini seveyim falan diyorum. aşağıda biri hindistancevizli maskeden bahsetmiş. maske ne, neden h.cevizli, başka türü de mi var? buna para veriliyo galiba bi de. sonra saçını boyat, yüzüne boya falan sür, kaşını aldır, kılını yoldur, 20 ayakkabı, 30 elbise, 15 pantolon, 20 tişört, 5 pardesü falan al kendine. yani ben kendime bu kadar masraf yapsaydım öküz gibi yaşayıp giden erkekleri hayatta beğenmez kadınlarla gönül ilişkisi yaşardım. yazık değil mi aç kalıyorsunuz, akbilsiz kalıyorsunuz, nereden buluyorsunuz bunlara verecek parayı? devlet kız evlat sahiplerine çaktırmadan ayda 500 lira yardım mı yapıyor, nedir? ey kızlar derdiniz ne sizin kuzum? nedir bu yahu, ananızdan nasıl doğduysanız öyle kalsanız bu kime batıyor?

ek: ben sade kızları beğendiğimden bunları söylüyor da olabilirim, anam yanında büyüdüğüm insanlar falan da makyaj yapmazdı ama bu durum insanın doğasına ters bir yola girmiş bence. onu bunu geçtim zaten özünde neysen osun, herifi kafalasan sonunda seni yıkayıp neye benzediğini görmeyecek mi yani.

kadinlardan tiksimemeniz icin kendi rituellerimi anlatmicam burada. ama demek istedigim herkes oyle degil be haci

  • shotgunwoman  (22.03.15 23:06:00)
bu dediklerini yapmayınca da bakımsız oluyoruz, sizden yakışıklı falan oluyoruz. yaranılmıyo he.

  • letheavendangered  (22.03.15 23:08:19)
En dusuk gelirlisinde bile var bu, ben de merak ediyorum kaynagini:)
İyi gelirlisinde de merak ediyorum. O paralarla neler yapilmaz?
Ben erkek oldugum icin anlamiyorum tabi bunca seyi, sacin duzgun olsun tamam iste:)
  • delifaruk  (22.03.15 23:08:41 ~ 23:10:50)
yıl olmuş 2015, ananızdan doğduğunuz gibi kalın diyen var hala. o devirler geçti, kadınlar artık kendileriyle ilgilenmeyi seviyorlar, çeşit çeşit eşyayı-kıyafeti seviyorlar, renklenmeyi seviyorlar.

bunları yapmayan bir kadına bakmışlığın var mı peki? bunu sorayım bir de, önemli bir soru bu.
  • devilred  (22.03.15 23:09:11)
evet var. sana cevap verdiğim için kendimden utandım devilred :(

  • mistreated  (22.03.15 23:11:00)
erkeklerin iddia'ya yatırdığı para yanında devede kulak kalıyor.

edit: benim de bakmışlığım var.

mamafih 20 ayakkabı ne amk? mülteci kampına hayır mı yapıyor.
  • rakicandir  (22.03.15 23:11:12 ~ 23:13:21)
Devilred, benim bakmisligim var.

  • delifaruk  (22.03.15 23:11:42)
insanın tüysüz+kuyruksuz maymuna evrilmesinde seçimi yapan dişi mi erkek mi bilinmiyor, ama daha tüysüz olmaya meyletmemizi sağlayan bir cinsel seçilim baskısı gördüğümüz aşikar.
batı kültürünün açık renk gacıları model olarak sunması da zorluyor kadın dimağnı.
bi de bu cins sürekli hormon salınımı yaşadığından daha kırılgan oluyor zaman zaman, aksi gibi tam da bu zamanlarda yüzü çökünce yanağı şişince ya da selüliti belirginleşince hafakanlar basıyor bunları iyicene.

kadınları sev ama anlamaya çalışma.
  • kargn  (22.03.15 23:12:20)
eminim, bıyıkları olan kadınlara aşık olmuşsunuzdur hepiniz ^^

  • devilred  (22.03.15 23:14:23)
sade kızları beğeniyorum demişsin tamam güzel fakat kimse hindistan cevizi maskesiyle sokağa çıkmıyor o sadece cildin kırışıklık canlılık vs sonuçta sağlıklı görünmesi için yapılan bir şey. yani belki senin o sade kız arkadaşının 76543 tane ayakkabısı vardır nereden bileceksin?
kadınların hayatta böyle bir şansları var. envai çeşit renkte desende elbise çanta alabiliyoruz. kedimizi güzel hissetmek için daha fazla hindistan cevizi maskesi daha fazla pedikür yaptırıyoruz ve güzelleşiyoruz. sizlerse en fazla tıraş oluyorsunuz.

kadınım diye demiyorum çok yanslıyız :)
  • neira  (22.03.15 23:15:15)
@senialanaglasinalsin...
ee hayat kadını da (bu da nası bi lafsa, sanki geriye kalanlar ölü) vücudunu satarak para kazanıyor ama nedense ayıplıyor insanlar. bunun dediğin şeyden ne farkı var? ayrıca birinin sen iyi görünüyorsun diye sana para yedirmesi hoş mu? ben tanımıyom öyle insanlar, fakir olduğumdan herhalde.

  • mistreated  (22.03.15 23:15:22)
Biyiklardan kurtulmak icin para dokmeye gerek yok ki?

  • delifaruk  (22.03.15 23:15:36)
sen mi veriyorsun mistreated niye bunu dert edindin ? :)

  • freebird5406_2  (22.03.15 23:15:50)
sabah ve akşam yuzume ve ellerime krem surmekten başka bi bakım yapmıyorum. kıl tüy mevzularını saymıyorum, onlar mecburen. tabi kışın kendimi kış moduna aldığım da oluyor :D

haa bu kadar bakım yapana da imrenmiyo değilim. tabi bunlar para ile alakalı şeyler. parası olan yapar, olmayan da istese de yapamaz. herkes bir değil.
  • elorelia  (22.03.15 23:16:43)
neira. kadin oldugumuz icin nasil sansliyiz yahu ? hele hele turkiyede?? cincik gibi olup sokaga cikiyosun rahat vermiyorlar. her 4 haftanin bir haftasi karnim belim agriyacagina gobegimi kasiya kasiya erkek olmayi tercih ederdim.

  • shotgunwoman  (22.03.15 23:18:09)
"sonra saçını boyat, yüzüne boya falan sür, kaşını aldır, kılını yoldur, 20 ayakkabı, 30 elbise, 15 pantolon, 20 tişört, 5 pardesü falan al kendine."

buradaki "kılını yoldur"un içine giriyor bıyık meselesi, benim sorum da buna yönelikti özellikle. para harcamadığı sürece oyalansın yea mı diyorsunuz yoksa siz?
  • devilred  (22.03.15 23:18:56)
@neira

o cildin yok canlı yok bilmem ne görünmesi bence tamamen yalan. varsa da binde bir oranında falandır. daha çoksa da ben göremiyorum. onu sadece bu safsatalara para verip sonra kazıklandığını düşünmek istemeyen anlıyor bence. hangi erkek kadının cildi nasılmış diye merak edip bakıyor valla merak ediyorum. erkeğin neye baktığını burda saymaya gerek yok galiba.
  • mistreated  (22.03.15 23:19:38)
@devilred

ya sen pala remzi çıktın herhalde. kadının bıyığı ne kadarcık şey ki? 3 senelik eski kız arkadaşımın da arada koyulaşan minik minik bıyıkları vardı, dalga geçiyordum benden çok olmuş diye, umurunda değildi. arada sırada kafasına eserse alıyordu o kadar. zaten yakından bakmayınca görünen şeyler değil ki. ayrıca almak istesen seloteyple de alabilirsin bence. bunu önerdiğimde bana kızmıştı orası ayrı mesele.
  • mistreated  (22.03.15 23:21:30)
@freebird

ne alakası var benim vermemle. saçma buluyorum, komik ve absürt buluyorum. insanların fikrini merak ettim sadece.
  • mistreated  (22.03.15 23:22:58)
''bence yalan''

''bence doğaya ters''

''bence gereksiz''

''bence şöyle de yapabilirsiniz''

ben de senin için derdini seveyim falan diyorum şu an. sana ne ki milletin hindistan cevizinden maskesinden? ihtiyacı var ki yapıyor, zevk alıyor ki yapıyor, karşılayabiliyor ki yapıyor, güzel görünmek istiyor ki yapıyor. biri ya da birçoğu; sana ne, kime ne? insanların seçimleri, hayat tarzları üzerine senceli benceli bu kadar kafa yormak niye? beğenmiyorsan uzak durursun olur biter.

soruya cevaben; derdimiz yok çok şükür kuzum. senin derdin ne peki?
  • mayaa  (22.03.15 23:28:10)
@ kasux

hadi ya? öyle mi? yüzyılın cevabını vermişsin gerçekten. 100 kadına sorduk 100'ü de ben erkekler için süslenmiyorum dedi diye bi bilimsel araştırma getir o zaman belki seni dikkate alabilirim. neyi sorgulayacağımı da bi dahaki sefere sana sorayım :)
  • mistreated  (22.03.15 23:28:53)
@ mayaa

anlamaya çalışıyorum. bana ne senin ne ettiğinden. sen hayatına kaldığın yerden devam et. soru sormak, fikrini söylemek suç mu?
  • mistreated  (22.03.15 23:29:45)
@mistreated

Gec hele bi otur soluklan yigenim. Cvp yetistircem diye uykusuz kalıp harap etme kendini.
  • zbrs  (22.03.15 23:32:58)
yoo dostum yoo her kadın öyle değil raad ol.
ama duuuurr "efendi erkek yerine piç tercihi" gibi, doğal kadın yerine dolgulu sütyen kullanan kadın, yok efendim kırmızı ojeli, doğal görünümlü su dalgası yaptırmış kadın yok kalçası şu oranı geçmeyen kadın...vb tercihi var. yok diyemezsiniz şimdi. empati yeteneğimiz gelişmediğinden algı sistemimiz ilk intibaya odaklı çalışıyor. bi de üstüne televizyon çocuğu olup reklamla büyüyünce ohhhhh yukardaki liste uzuyor gidiyor.
şimdi şuraya bi anket açsan güzel mi olsun zeki mi olsun komik mi olsun bla bla mı desen cevaplayanların yüzde 8679 u görsel öğeler sayar. şimdi bi öğrenmişler "zeki olsun tabi de" ile giriyorlar cümleye filan hadi lan ordan...yapay kültür öğesi kandırıkçı nanikler... bi video vardı makyajın ve saç şeklinin aynı kadın üzerinde 100 yıllık tarihçesini gösteren. aynı kadın yav ama 1920 modeline taptığını söyleyen azdır mesela yorumlara baksan... filan fişman.
  • gis  (22.03.15 23:33:54 ~ 23:36:07)
ben de makyaj yapan, saçını boyatan, maskeler yapan kadınları anlayamıyorum. 31 yaşındayım daha hayatımda yüzüme 1 kere bile makyaj yaptırmadım. düğünümde bile sürdürmedim bişi sadece gözüme eyeliner çektiler onu bile istemedim de zorla yaptılar. bıyık aldırmak zaten 5 tl. hatta evde kendin alırsan çok daha ucuz. maskeler falan bence yüzü daha da çok yaşlandırıyor. su içmek yeterli diye düşünüyorum. belki de ben çok sade yaşıyorum ama bu halimden de memnunum. 31 yaşında olmama rağmen herkes 20lerimin başında sanıyor beni. o kadar bakıma gerek yok bence doğallık en iyisi.

  • sta  (22.03.15 23:35:29)
işte bunlar hep kapitalizm :(
gerçeklerden uzaklaşıp bunlarla oyalanıp kendimizi iyi hissetmeye çalışıyoruz. bir kadın olarak ben de şikayetçiyim bu durumdan ama karşı koymak çok güç.

  • duhan  (22.03.15 23:37:34)
Kıllarını almaya karşı bir kadın olarak hak veriyorum. Neymiş kıl tüy mecburiymiş. Bi de bunu bir kadın yazmış. Konuşurken kendi adınıza konuşun lütfen.

Dediklerine hak veriyorum soru sahibi abi.

Not: sevgililerim de oldu evet. Çoğ mutluyuz kıllarımızla^^
  • kendi kendine yasayan yavrucak  (23.03.15 00:01:56)
O zaman kadinlar kadinlari, erkekler de erkekleri sorgulasin sadece, herseyi cozeriz:)

  • delifaruk  (23.03.15 00:11:05)
"türlü insanlar dertlerini bir masaya koysa, herkes kendi derdini alıp gider" der atsız patr

  • patr  (23.03.15 00:18:02)
Bilmemlerce çift giysim yok, gayet sınırlı sayıda. Bir şeyler eskimeden genelde yenisini almam ama bakım kısmına maaşımın 12'de biri falan gidiyor. Çocukken bakım yapmazdım, annelerimiz gibi yüzümü sabunla yıkar çıkardım, çok ama çok sorunlu bir cildim oldu. Bunun da çoğu kalıtımdan, genler iyi yerinden denk gelmemiş, ne yapayım. Bu yüzden de oturup zaman harcıyorum. Sadeyken yıkayıp çıkınca ışıl ışıl cildim olmuyor, ben n'eyleyim. Cilt bakımı yaptırdığım günden beri yüzümdeki değişim çok fazla. Fakir kaldığım zamanlarda yaptırmadım cilt bakımını, daha sonra elim bollaştığında yeniden yaptırmaya başladım. O zamanla bu zaman arasındaki farkı insanlar "Senin yüzünde bir ışıltı mı var" ile açıklıyor. Öyle sahne yıldızı, assolist gibi durmuyorum bir ton parayı harcayınca, ancak iki gram daha yüzüne bakılır oluyorum. Ben kaşlarımı almadığımda, birilerine batıyor bu, çünkü bu standarda yakışmıyor. Bazen hafif bazen ağır makyaj yapıyorum. Ruju zaten yarım saate yiyorum. Ellerimi yanağıma koymaktan kalanı da bir süre sonra gidiyor. Öyle "Dışarıdan aldım Scarlett Johansson, eve geldim Banu Alkan" da olmuyor pek, makyajın ne olduğu ve az çok altından ne çıkacağı gayet net oluyor.

"Erkekler için mi yapıyorsun" diyorsan, evet, erkekler için de yapıyorum, kadınlar için de yapıyorum, kendim için de yapıyorum. Bazen sevgilim öperek rujumu dağıtsın da daha seksi olayım diye, bazen yanımdaki kadının yanında paçoz kalmayayım ve "Bu alemde ben de varım" diyeyim diye, bazen de öğrencilerimle aramdaki yaş farkını vurgulamam gereken durumlarda büyük göstermek için, bazen de evdeyken yüzümü bir boyama kitabı olarak gördüğüm ve oynamak istediğim için. Bunu da her zaman yapmıyorum, bazen de doğal olasım geliyor. Ama herhangi bir sıkışıklıkta da ilk kıstığım masrafım bu kalemden oluyor.

Batı'nın güzellik anlayışı mı, evet. Uymak zorunda mıyım, hayır. Bu şekilde güdülüyor muyum, evet. Ama bir şekilde var olmak istiyorum; bu var olma şekli de, eğer topluca eyleme geçip sistemi yıkmayacaksak, kullanmaya devam edeceğim var olma şekillerinden bir tanesi. Çünkü yaşlandığımda Canan Karatay değil, Nebahat Çehre olmak istiyorum belki de. 200 yıl önce yaşasak da, büyük olasılıkla 200 kilo almak isteyecektim. Çünkü kendimi daha güzel hissettiğimde daha iyi hissediyorum. Bu güzellik için de geçerli değil sadece, herhangi bir alanda kendimden bir adım öteye geçmek isterim. Bu bakımlar, vb. tabii ki kişisel gelişimin parçaları değil elbet, zamanımın hatrı sayılır kısmını da buna harcıyor değilim, bunun karşılığında "Ben kendime baktım, sen de bunun değerini tart ve bana ona göre davran" diyecek değilim ama kendimi konumumlamamda etkisi sıfır da değil.
  • aychovsky  (23.03.15 00:52:25 ~ 02:40:03)
her erkek öküz gibi yaşayıp gitmiyor? ben makyaj + bakım işlerinden hiç anlamayan bir kadınım, erkek arkadaşım alıyor benim almayı beceremediğim kozmetik ürünlerini.

ayrıca bahsettiğin her şeyin bütçesi her kadın için aynı değil. mesela ben bir ayakkabıya 500 tl versem üzülmem ama iki sene belki başka ayakkabı almam. bütün soğuk ayları tek ayakkabıyla geçiririm. başka bir kadın tanesi 20 tlden 25 tane ayakkabı almayı tercih edebilir aynı parayla. ayrıca bütçe düşükse saç boyamak, kaş aldırmak, kıl yoldurmak da fazla para eden şeyler değil, ki çoğu zaman evde kendin yapabildiğin şeyler bunlar. bir boya 15 tl bu mu çok geldi anlamadım? ayrıca yurdum kızı default kumral - esmer, hepinizin sarışın - kızıl kadın gördünüz mü tansiyonu düşüyor gerçekten sinirlerim zıpladı sabah sabah.

+ bence maske ne demek başka bi şeylisi de mi var falan demek senin anadan nasıl doğduysan o kafada kaldığını gösteriyor, tebrikler.
  • freya  (23.03.15 08:08:40)
her kadın eşit koşullarda doğmuyor. yani yüzünü sadece su ile yıkadığı halde pırıl pırıl ve sivilcesiz olan kadın da var, sivilce önleyici cilt rengini düzenleyici bakım ürünlerine para harcamazsa, burnu yağ ve sivilce dolup, ağız ve çene kenarı pul pul dökülen de.
2 gün uyumasa göz altları şişmeyen var, ne yaparsa yapsın göz altları mosmor olan da. kaş ve bıyığını aldırması gerekmeyen var, kapkara bıyık çıkaran da. göz makyajı yapmadan anlamlı bakan da var, göz makyajı yapmayınca gözü şiş şiş börtlek duran da var.
yarım limon kadar memenin yakıştığı da var, 13 yaşında gibi durduğu da var, doğuştan şahane memeli de var.

hepimizin iyi ve kötü olduğu noktalar var, bunu eşitlemek, ortalama haline gelmek, dezavantajları gidermek, beğenilmek için gerekeni yapıyoruz.

beğenilmeye ne gerek var ya insanların beğenisine muhtaç mısın da çok yüzeysel bir yaklaşım. herkes beğenilmek ve kabul görmek ister, hem evrimsel açıdan hem sosyolojik açıdan, ama görüntümüz, ama tavırlarımız ama bilgimiz, bir bütün olarak beğenilme ve kabul görme peşindeyiz.

ben en azından, sivilcelerimden kurtulmak için bu sebeple avuç avuç para döküyorum, koca kıçımı daha toplu gösterecek en doğru pantalonu ararken, gereksiz sayıda pantalon edinmiş bulunuyorum ve ya bacaklarımdaki kılları aslında acaip sevmeme rağmen (bana kedi kılı gibi geliyor, kediymişim gibi ehehe) kıllardan kurtulmanın yollarını arıyorum.
  • alice practice  (23.03.15 10:00:46)