Borsa cahili

Merhaba sevgili Soros'lar,

Geçen gün House seyrederken gördüğüm bir mevzu aklıma takıldı; ailemizin doktoru House, batacağını öğrendiği bir şirketle ilgili borsada işlem yaparak 10.000 dolar kazandı. Aslında bu tür şeyleri başka filmlerde de görmüşlüğüm var.

Şimdi... Yarın inanılmaz bir anlaşma imzalayacağını sadece benim bildiğim bir şirketin kağıdını almak isterim, zira şirket değerlenecektir. Peki batacağını bildiğim bir şirketle ilgili nasıl işlem yapabilirim? (elde tuttuğum kağıdı elden çıkarmak dışında)

Borsada alışveriş iki gün sonra oluyor. Sen mesela elinde olmayan kağıtları satabilirsin. Şirket henüz batmamışken kağıtları satarsın. Elimde bir şey yoktu diyorsun ya hah işte şirket batınca kağıtlarından alıyorsun. Dip fiyattan kağıtları alırsın ,değiş tokuş zamanı da kağıtlar sattığın elemana gider.

  • orhan tv  (20.03.15 20:00:43)
Açığa satmak, ters işlem gibi adlandırmalarla yapılmakta olan birşey vardı. Varant da deniyordu sanırım buna, hisse yükselirse para kaybediyor, düşerse de kazanıyordunuz. Onu bir araştırmanızı tavsiye ederim.

  • sevgikusunkanadinda  (20.03.15 20:04:02)
orda şirket değer kazanıyor diye hatırlıyorum. üretimi çine taşıyan büyüyen bir şirketti sanırım?

  • ceycey e  (20.03.15 20:05:50)
Bu bahsettiğiniz "batacağını öğrendiği şirkete yatırım yapmak" meselesi içeriden bilgi almak olmuyor muydu bu arada? Ciddi bir suçtur her yerde, Orhan Gencebay'ın başı epey ağrımıştı bu mesele yüzünden.

  • sevgikusunkanadinda  (20.03.15 20:34:10)
@ceycey e yok o değil, oğlu hasta olan holding patronu oğlunu iyileştirmek istiyordu.

  • ffeerr  (20.03.15 20:59:51)
bunu 22 mayıs 2013'te birçok hisse için yapmışlardı. bimas için özellikle, çok ciddi paralar kazanan insanlar gördüm. heyhat, ben onlardan biri olamadım...

asyab için yapıldı açığa satış yüklü bir miktarda. ve bingo, ona da cesaret edip giremedim anasını avrasını...
  • mermize  (21.03.15 08:08:38 ~ 08:09:19)