IK uzmanları

www.sgk.com.tr
SGK işten çıkış kodları

16 - Sözleşme sona ermeden sigortalının aynı işvere ait diğer işyerine nakli

Ben grup şirketleri arasında geçiş yaptım, IK ağzından senin geçiş 16 kodu ile olmamış diye ağzından kaçırdı, bunu benim öğrenebileceğim bir yer var mı ?

4a hizmet dökümünde bunula ilgil bir bilgi yok

aynı durum banada olmuştu. muhasebeciler genelde atlıyor bu ince detayı, geri dönüşü yok derler ama var. sizi işten çıkaran (yani devri yapacak olan) şirketin muhasebe bölümü işten çıkış kodu olarak 16 yı işaretler ve yeni giriş yapacak olan yer'de 16 koduyla işe alım yaparsa tüm haklarınız devam eder. yanlış bildirim için sgk'ya dilekçe yazması gerekli eğer dönemi sonlandırdıysa. eğer yapılmadı ve ısrarla yapılmayacaksa muhasebeyi dava edebilirsiniz çünkü bu durumda bütün haklarınız (kıdem, ihbar, yıllık izin vs) yanıyor. önemsiz gibi görünen ama önemli bir konu.

daha önce bir duyuruda daha yazmıştım, tekrar yazıyorum; sgk ya yanlış bildirim dilekçesi vererek her şeyi düzeltebilirler, bir miktar cezası var sadece.
  • Tears of Devil  (19.03.15 13:02:59)