Kendinden yaşça küçüklerle arkadaş olmak?

Selam dostlar. Bir tanıdığımın durumu merakımı celbetti. Kendisinin arkadaş çevresi hep kendisinden yaşça küçük. Bunun bir sebebi olabilir mi? yani bir insan arkadaşlık kurarken niye kendisinden küçük olmasına dikkat eder ki?

2. üniversite okuyorsan, ilklerle bağlantın kopuyorsa otomatikman 3-4 yaş küçüklerle arkadaş oluyorsun.

Ondan olabilir
  • efrasiyab87  (19.03.15 12:06:19)
Benim de oyle. Okulu uzattıgim için arkadas cevrem hep kucuk. Sonra arkadasin arkadasi derken cevre genislese de ayni kosullarda genisliyor.

Ozellikle bi seçim oldugunu sanmiyorum. O tanıdiginin da buna benzer bir seydir durumu.
  • rayde  (19.03.15 12:09:23)
Kendi yaşıtlarından sıkılıyor olabilir. Kendisi sıkıntılı bir çocukluk gençlik dönemi geçirdiyse o zamanların acısını büyümeyi reddederek, kendinden genç olanlarla zaman geçirerek çıkarmaya çalışıyor olabilir. Gençlerle kendini genç hissediyor ve bundan hoşlanıyor olabilir. Yaşlanma korkusu, sorumluluk alma korkusu duyuyor olabilir. Yaşıtlarından istediği kadar saygı göremiyorsa ama yaşça küçük olanlar ona yaşından dolayı fazlaca saygı gösteriyorsa kendini bu şekilde değerli hissediyor olabilir.

Edit: Ben bahsedilen kişinin kendinden küçük kişileri özellikle arkadaş seçtiği şeklinde anladım, ona göre cevapladım.
  • whimsical  (19.03.15 12:10:44 ~ 12:12:33)
whimsical sıkıntılı bir çocukluk ile büyümeyi reddetmek arasındaki ilişkiyi biraz daha açabilir misin?

  • nicotr  (19.03.15 12:17:15)
Çocukken yaşıtlarına göre fazlaca bir sorumluluk yüklenmiş olabilir omuzlarına. Para kazanması gerekmiştir örneğin, ya da kardeşinin ya da ana babasının bakımını üstlenmesi gerekmiştir. Belki çok genç yaşta anne baba olmuştur ve yaşıtlarının aklı havadayken kendisi bir insanı büyütmekle meşgul olduğundan bazı şeyler içinde kalmıştır.

Aklıma böyle şeyler geldi.

Büyümeyi reddetmek kısmı ise şöyle; kendisi sonradan fark etmiştir çocukluğunu, gençliğini yaşıtları gibi yaşayamadığını ve o günleri telafi etmeye -daha fazla büyümeyi reddederek, yaşıtları gibi davranmayı reddederek- çalışıyordur.
  • whimsical  (19.03.15 12:30:24 ~ 12:33:51)
whimsical +1

  • only the strong survive  (19.03.15 12:30:36)
buna psikolojide regresyon diyoruz. büyümeyi bilinçdışı olarak reddeder. bunun sebebi çocukluk travmalarıdır. en basit haliyle, halen çocukluk yaparak travmalar yüzünden dolu dolu yaşayamadığı çocukluğunu şimdi yaşamaya çalışır.

  • only the strong survive  (19.03.15 12:32:59)
ben de öyleyim. kendi yaşıtlarımla sıkılıyorum çok sıkıcı geliyorlar. sevgililerimi de hep kendimden küçük seçmiştim yaşıtım olan çok azdır. çünkü ben hala kendimi 31 yaşında hissetmiyorum, hissedemiyorum. 16-17 gibi hissediyorum. ayrıca çocukluk travmam da yok rahat bir çocukluk geçirdim. ama büyümeyi reddettiğim doğrudur.

  • sta  (19.03.15 12:58:18)