Filtre Kahve Aparatı Yaptım Nasıl Olmuş ?

Dostlar

Vakti zamanında kitaplık yapmış idim, geçenlerde de benzer bir tarzda filtre kahve aparatı yaptım. Nasıl olmuş, fikrinizi alabilir miyim ?

Önceki kitaplık çalışmam
www.eksiduyuru.com

Sağlıcakla Kalın - Burka

ahaha oldschool :))
kahve olana kadar soğumuyor mu? altına da üçayak ve mum mu koysan acaba?

  • kayranin kedisi  (18.03.15 10:09:58)
Hayır, 2 dakika içerisinde filtre edip fincana damıtıyor. Zaten konulan su kaynar düzeyde olduğu için hemen soğumaz hop diye :)

  • burka  (18.03.15 10:14:12)
tebrikler. mantık bu zaten.

geçen hafta coffeeshop company'de kahve içmiştim, orada da mantık buydu. tabi daha bir cafcaflısı ama olayın özü bu yani.

destekliyorum.
  • mermize  (18.03.15 10:16:12)
ben çok beğendim. :) fltrenin oturduğu huni, standart huni ağzı genişliğinde mi? yani suyu siz yavaş yavaş mı bırakıyorsunuz :) oradaki nüansı yakalamak önemli.

  • kobretti  (18.03.15 10:29:07)
kollu portakal sıkma makinesini andırıyor.

  • kedizekali  (18.03.15 10:30:04)
steampunk seviyoruz galiba?
bu fena değil, ama kitaplık olmamış ne yazık ki, farklı bir boru ve araya valfler falan ekleyerek daha şekilli bir şey olabilirdi:)

  • yalnux  (18.03.15 10:36:06)
anladığım kadarıyla ıstılmış suyu yukarıdaki kahve dolu bölümden döküyoruz sadece. Kahve çok açık olmaz mı?

Yamulmuyorsam kahve makinelerindeki buhar sistemi kahveli bölümü sıcak tutarak hem damıtıyor hem demliyor. Burada sadece suyu döküyorsak demlemiyoruz gibi.
  • yoktan kiz  (18.03.15 10:36:39)
mühendise vacuum pot fotoğrafı gönderip bunu lab malzemeleri ile evde nasıl yaparım demiştim de işin gücün yok mu senin cevabı almıştım. güzel olmuş kardeş, afiyet olsun.

  • zihuatanejo  (18.03.15 10:55:08)
güzel olmuş aferin. ama biraz yükse mi olmuş ne. bardağın dolmasına yakın etrafa sıçramalar olur sanki?

  • kakao  (18.03.15 11:08:35)
ben tatmin oldum.

bardak için bir altlık olsa daha mı şık olur ama sanki, emin olamadım.
  • kulkke  (18.03.15 11:37:46 ~ 11:51:25)
sıcak suyu üstten çaydanlıkla yavaş yavaş mı döküyoruz?

  • aeroflot  (18.03.15 11:49:19)
Şimdi sorulara gelirsek :)

1. Evet steampunk seviyorum !

2. Filtreyi ve içine yeterli miktarda kahveyi koyup yavaşça sıcak suyu döküyoruz. Filtre suyun çabuk geçişine izin vermediği için hem kahvenin aromasını alıyor hem de yavaş yavaş süzülüyor.

3. Huni bildiğimiz hunilerden daha dar bir ağza sahip. Bu da akışın yavaş olmasına yardımcı oluyor tabi. Ayrıca huni tamamiyle cam ve ısıca dayanıklı. Kimya malzemecisinden satın aldım :)
  • burka  (18.03.15 13:43:56)
üstüne kat çıkın suyu da azar azar dökmenin bir yolunu bulun yine kimya aletleriyle derim =) böylece kahvenin sertlik derecesini de ayarlayabilirsiniz. elinize sağlık

  • argent dawn  (18.03.15 14:10:15)
Daha çok çılgın profesörlerin 2 tane buz için kocaman mekanizmalarla tasvir edilen çalışmalara benzemiş. Klasik "kardeşimm o öyle olmaz böyle olur" şeklinde akıl vermek bana düşmez ama kahve makinamın kırılan cam haznesi yerine çaydanlığın demliğini yerleştiren biri olarak nacizhane tavsiyem devreyi kapalı tutun bence yani 3 kenarını (ön arka yan)köpük benzeri materyallerle kapatın derim. Bu kadar alet edevatı bulduğunuza göre ya biyoloji ya da kimya alanıyla ilgilisinizdir tahmin ediyorum. En büyük eksiklik bence kahvenin soğuması.

  • AdamFawer  (18.03.15 14:35:48)