simple past (v2) ve present perfect'i (have/has v3) hep karıştırıyorum

ne zaman v2 kullansam have/has v3 çıkıyor, ne zaman have/has v3 kullansam v2 çıkıyor. nasıl ayırt etmek gerekiyor?

v2 için şunları:
 Completed action in the past / A pointed time in the past
 Actions happening one after another
 Past habits/states

have/has v3 içinse şunları not almışım fakat yeterli gelmiyor bu farklar.
 Bu yapının her zaman “now” noktasıyla bağlantısı var.
 Completed action with no pointed time
 Actions stil affecting the now point
 Actions happening repeatedly
 Experiences
 Yapılan eylemin sonucundan bahsederken. Yapılan eylemin tamamlandığını gösterir.
 Sıra sayı sıfatları (the 1st…) the only sıfatı ve superlative ile nitelenen ismin devamında

bir sure var.sen bu sure icinde belli bi is yapacaksın. Sure bitmeden yaptıklarını present perfectle anlatirsin.
i have been to 10 countries so far.
sure bitti.O zaman past simple.
I went to rio last year.
  • safsafinaz  (16.03.15 21:29:59)
lütfen grammar in use'u kullan.
(bkz: libgen) de bulursun.

  • rakicandir  (16.03.15 21:32:25)
simple past için pointed time dediği sana nokta zaman verir ve o nokta zaman direkt geçmişte kalmıştır ve TAMAMEN bitmiştir. this morning bile olabilir o nokta zaman.

nedir? 1992, dün, bir önceki gün.

perfect de ise nokta zaman yok, 1992'den beri şu zamana kadar bile olabilir.

---------*-------------->now

*1992'de olan ve BİTEN bir şey ise v2

1992'den başlayıp bugünü etkileyecek bir şey ise perfect olur.
  • neferkitty  (16.03.15 21:38:24 ~ 21:46:42)
safsafinaz +1
ek olarak
imgur.com
  • stereoseyfi  (16.03.15 21:44:27)