kürtçe çeviri-kes nema

aşağıda sözlerini yazdığım şarkıda ne diyor? kelime kelime çeviri olmasa da genel olarak neden bahsettiğini bilen bi arkadaş var mı?

kes nema li dinyayê
tevahî bûne serbest
bindestî ne para me
êdi de rabin şerm e
azadbûn rûmetî ye
wekhevî aşitî ye
derbas bûn dem û dewran
li me bu derengî ye

azadbun rûmetî ye
wekhevî aşitî ye
derbas bûn gelek peyman
li me bu derengî ye

welat li benda me ye
niştiman li hêviya me
emê kar bikin bilezînin
azadî nêzî me ye
evîndar im ji bo te
bi peyman û bi sond e
ev warê bav û kalan
em nadin darê zorê

adı kes nema(kimse kalmadı) imiş. ilk dizesi de: kimse kalmadı bu dünyada.

gerisini bulamadım arıyorum :)
  • cro magnon  (23.08.09 22:02:55)
ben çok aradım internette bulamadım çevirisini

  • hayali arkadaş  (23.08.09 22:09:55)
barıştan başkaldırıştan bahsediyor.dünyada kürtlerden başka tüm milletlerin özgür oldugunu esaretin kürtlerin kaderi olmadıgını özgürlügü kazanmak için calışmak gerektigini soyluyor ve ozgurlugun onur oldugunu yazıyor(kabaca ozetlemek gerekirse)

hatta kelime kelime istiyorsan
kürtlerden başka tutsak kimse kalmadı
herkes ozgur oldu
tutsaklık bizim kaderimiz degil.

artık kalkın ayıp
özgürlük onurdur
eşitlik barıştır.
cok vakit geçti biz geç kaldık.
özgurluk onurdur
esitlik barıştır
cok olay yaşadık artık kalkın yoksa geç kaldık

merak ettim bu şarkı kimin nesi kimin fesi?
  • voodoo 007  (23.08.09 22:34:13 ~ 23:00:00)
çok teşekkür ederim voodoo 007, aylardır süren meraktan kurtuldum. ben daha az politik bi şarkı beklemiştim aslında "dünyada kimse kalmadı" diye başladığı için, sanki yalnızlıktan falan bahseden daha duygusal sözleri vardır gibi gelmişti.
koma azad diye bi grubun. ismi kes nema.
şurda da var hala duruyorsa www.youtube.com güzel şarkı tavsiye ederim.
  • hayali arkadaş  (24.08.09 02:02:48)