motosiklet tavsiyesi

Öncelikle ehliyetimi iki ay içinde alacağım ve daha önce hiç motor kullanmadım.Derdim hız falan değil araba alacak durumum yok.İşe gidip gelmem için İstanbul da kullanacağım.Birde hafta sonları sahile gidip gezmece işte.Tüm derdim bu.
Motosikletlerden hiç anlamam ancak dışarıda gördüğümde bu güzelmiş diyorum dış görünüş olarak beğendiklerim var sadece.

Bu kullanma koşullarında ve max:7000TL bütçe ile ne tavsiye edersiniz.

peki scooter mı bakıyorsun yoksa commuter mı?

  • cokilgincvesesgetirecekbirnickarayanadam  (12.03.15 11:09:21)
İlk motor, düşük bütçe : Honda CBF 150. Tabi siz ucunu çok açık bırakmışsınız. Mesela ben olsam ikinci el Vespa alırım. Birazdan biri çıkıp 2 bin'e Mondial al, öğrendikten sonra satar yenisini alırsın diyecek. Bir başkası ikinci el cruiser görünümlü bir şey söyleyecek vs. Ama endüstri standardı gibi bir şey olduğundan ben CBF diyorum. Hem şeytan icadı değil hem yolda bırakmaz.

  • nodrap  (12.03.15 11:09:55)
Scooter almayı düşünmüyorum.Kullanımı dönüşleri nedense bana daha zor olacakmış gibi geliyor.Bir de ıslak zeminde kaydıklarını okudum ufak teker çapından dolayı motor pratiğim yok ama fiziksel olarak düşündüğümde mantıklı geldi.Bu yüzden scooter düşünmüyorum.

  • salahaddin  (12.03.15 11:12:41)
@nodrap
CBF 150 olmasın diye bütçeyi 7000'e çekmiştim.Hiç hoşuma gitmiyor o motor görünüm olarak bütçeyi biraz daha zorlayabilirim öneri için teşekkürler.

  • salahaddin  (12.03.15 11:19:42)
7000 sadece motorun mu bütçesi yoksa aksesuarlarda dahil mi?

  • bokmuhendisi  (12.03.15 11:42:42)
motosiklet güvenli sürüş eğitimi adında hem seni eğitecek hem ne tarz bir kullanıcı olduğunu öğretecek kurslar var kardeşim.

sadece ehliyet yeterli değil bu konuda. mutlaka git.
  • ermoo  (12.03.15 11:52:00)
sadece motor için ayrılan bütçe 7000

  • salahaddin  (12.03.15 12:02:35)
@ermoo
Bu kurslar İstanbul da nerededir acaba?

  • salahaddin  (12.03.15 12:03:59)
hondanın kursunu öneririm. şekerpınarda.
motor için de scooter alacaksan arkadaş satıyor 7000 tl ye honda pcx

  • safepassage  (12.03.15 12:21:46)
sürekli arıza yapıp seni motordan ve motorculuktan soğutacak kalitesiz çin mallarından uzak dur.

kore malı motorlara bakabilirsin, kaliteliler.

eğitimi araştır ve mutlaka al, biz düşe kalka yalan yanlış yıllardır kullanarak öğrendik.
  • cokilgincvesesgetirecekbirnickarayanadam  (12.03.15 12:24:25)
@safepassage
Hocam Scooter düşünmüyorum teşekkürler.

Kurs arama çalışmalarım da başlamış bulunmakta:))
  • salahaddin  (12.03.15 12:39:05)
2009 ve üstü hyosung gv 250.

  • yirmisantim  (12.03.15 12:47:36)
www.sahibinden.com

Bu motorlar nasıldır acaba Hepsi Hyosung ben bu üç tipide beğeniyorum ama yeni başlayan birine uygunmudur ve motorların kendi kalitesi nasıldır?
  • salahaddin  (12.03.15 12:59:37)
fuarda hero diye bi marka vardı, nasıl bilmiyorum gerçi ama bakabilirsin.
bi de pulsar diye bir motor peydahlandı yakın zamanlarda. bunlara da bir bak. hyosung çin değil mi? bzzzt diye ses çıkaranlardan

  • safepassage  (12.03.15 13:07:49)
Yarım saatlik bi araştırma ile Hyosung markasından vazgeçecek bir sürü yorum ve problem okudum.Krank kırma nedir arkadaş.Araba alamıyoruz motor alalım dedik neredeyse araba fiyatına çıkmak gerekiyor iyi bir motor için.Bu da Yeni Türkiye'nin bize armağanlarından birisi olsa gerek

  • salahaddin  (12.03.15 13:47:57)
yanlis anlama uyuzluk olsun diye degil ama, motorsiklet degil motosiklet olacak dogrusu.

ilk motor icin begendigin birkac modeli belirledikten sonra forumlara goz atmani tavsiye ederim. hyosung sevdiysen mesela, alip kullanan insanlarin yorumlarini okumus olursun.

ilk motor icin ikinci el mantikli. kullandikca begenilerin degiseceginden kolay satabilecegin, seni zarara ugratmayacak birsey olsun. begendigin motorlarin sifir ve ikinci el fiyatlarini karsilastirabilirsin.

kisin da bineceksen sukuter cok tehlikeli gercekten!!!

mumkunse begendigin motorlari biraz kullanmayi dene. tabii bunun icin de surusunu biraz gelistirmen lazim.

artcin olacak mi? boyun kilon nasil?

kiyafetler hazir mi? degilse hazir sezon sonu geliyor, motordan once kask, mont fln kovala bence.

sozluk hesabin varsa eksiteker'e bir goz at. toplantilarina git mesela. her turlu yardimci olurlar.

altin elbiseli adam'in (barkin bayoglu) guzel videolari var bu konuda.
  • jimicik  (12.03.15 13:52:22)
Öncelikle uyarın için teşekkürler hiç problem etmem böle şeyleri doğrusunu öğrenmiş oldum:)
Kask ceket gibi aksesuarlar için yardımcı olacak bir arkadaşım var.
Motoru genelde yalnız kullanacağım.
Boy:180 Kilo:85 (zayıflama çabası her daim var ama başarısız:))
Forumlarda uzun süre vakit geçiririm severim de ama burası yorumlar açısından daha mantıklı geliyor bana önce buraya danışmak istedim.
Önerilerini dikkate alarak araştırmalara deva edeceğim.
  • salahaddin  (12.03.15 14:05:47)
kuba superlight 200
www.google.com.tr

  • sinek kral  (12.03.15 15:05:55)
inazuma - ktm duke 200 olabilir.
supermoto dusunur musun?

  • jimicik  (12.03.15 16:03:02)
İlk motosiklet ve İstanbul trafiği; bu ikisi bir araya gelince çok tehlikeli.İmkansız mı değil, ama eğitime ve ekipmana ayrıca özen göstermen gerekiyor.Tavsiyem öncelikle düzgün bir yerden eğitim alman(Saati 50 liraya bilmemnerdeki boş arsada öğretim diyen bir sürü tip var aman diyim, koşarak kaç.)Eğitimden sonra ucuza kaçmadan ekipmanlarını tamamlaman(gerekirse motor bütçenden kısarak).

Bu süreçte zaten tarzını belirlemiş olursun, motor seçimin kolaylaşır.

Ha bir de Altın Elbiseli Adam var youtubeda.Onu da takip et bence hem birçok motosiklet testi yapıyor(seçimin kolaylaşır) hem de arada pratik bilgiler veriyor illaki bir şeyler katar.
  • new day new life  (12.03.15 16:15:41)
ikinci el temiz ybr al. eşşeğe biner gibi bin. gık demez. ilk motosiklet için sıfır ve 250cc pek önerilmez. 125cc-150cc uygun. o bütçeyle çin alma, motordan soğursun.

ha diyosan ki 7000 veririm, o bütçeye ikinci elde inanılmaz geniş yelpaze var. önce tarzını belirlemeni tavsiye ederim.
  • icim urperiyor  (12.03.15 16:46:26)
o boy ve kiloda 125 cc çok yorar seni, istanbul her taraf tepe, yokuş. sıkıntı yaşarsın.

200-250 cc al, korkma bunlar da çok hızlı makineler değillerdir.

çin mallarından uzak dur tekrar ediyorum, çin malından kastımız marka olarak. yoksa yamaha ve honda da commuterlarını çinde ürettiriyor olması lazım.

hyosung güzel makinedir, comet'i kullanabilirsin tavsiye ederim. bizzat bir yıl comet kullandım. gv 250 de aynı motoru kullanır güzeldir.

ama R tipinden uzak dur, aynı makineyi kullanmasına rağmen kullanıcı tipinden dolayı motorun anasını ağlatıyorlar. sürekli redline sürekli sınırlarda kullanınca motorun anasının bellenmesi de normal. motor 250 cc ama tipinden dolayı adam 600 cc performansı bekliyor :)

kore malıdır, suzukiye yıllarca fason motor üretmiş bir firmadır. cometin şasesi de suzuki gs 500 şasei ile birebir aynıdır. üreticisi aynı zaten.

neyse, diğer kore mallarına da bak. sym ve kymco, güzel modeller varsa markalara güvenebilirsin.

teori çok önemli, bol bol oku.
  • cokilgincvesesgetirecekbirnickarayanadam  (13.03.15 08:22:50)