euro- dolar sorusu

Şuan 1 euro: 2,7850
1 dolar: 2,6131

yani euro/dolar oranı: 1,06

Bu oran tüm dünyada aynı değil mi? Yani euro sabitken dolar değerleniyor.

Pekii neden bu kadar kriz çıkarımı yapılıyor o zaman? dolar euro karşısında da bayağı değerlenmş oluyor sonuçta.

1. biz ağırlıklı olarak dolarla ithalat yapıyoruz ( başta tüm petrol türevleri olmak üzere bir çok endüstriyel hammaddeler) euro ile satış yapıyoruz. ( en büyük ihracat yerimiz AB)
o yüzden dolar euroya göre değer kazandığında maliyetlerimiz artıp kar marjımız azalıyor.
2. Piyasada serbest gezen para ABD'ye geri çekiliyor. Bizde bu parayı aldıktan sonra bitirdiğimiz için geri verirken zorlanıyoruz. o yüzden euro/usd paritesinden daha fazla düşüyoruz.
3. bir de konuşuyor efendim susturamıyoruz.
  • trocero  (11.03.15 11:52:56)
bu kadar kriz çıkarımı yapılmasının 2 temel sebebi var.

1- uzun'un işi olmayan her şeye karışması.

2- ekşisözlükteki goygoycu popülasyonu.
  • calligrapher  (11.03.15 12:31:36)
La hic mi okumuyosunuz sagi solu, bir kisi de dogru duzgun cevap vermemis.
Kriz laflari nereden cikarsaniyor?
- abd nin faiz arttiracak olmasi ile gelisen ulkelerde yasanacak muhtemel krizden
- gelisen ulkelerin kirilganliginda turkiyenin basi cekmesinden
- butun bu kirilganlikta yarak kurek cahil cahil konusan ust yonetim olmasindan
- ozel sektordeki durgunluktan
- kotu dis politikalar, rusya ve kur nedeniyle ihracatin boka sarmasindan
- birak katma degeri sanayinin yerlerde olmasindan
- tarimin bitmesinden
- ozel sektorun yuksek borclarindan
- siskin emlak fiyatlarindan ve cok yuksek bos konut stogundan

butun bunlar ve fazlasi dikkate alindiginda, kurdaki hizli hareketler ve hizli yukselis piyasayi pistonun gercekten asagi indigi bir piston asagi indi moduna sokabilir.

Kisaca akp nin kotu ekonomi yonetiminden kaynaklaniyor.
  • f_d  (11.03.15 14:31:11 ~ 16:03:08)