tapu işlemleri

evi satan adamla birlikte tapuya gittik. tapudaki görevli evin kaça satıldığını sordu, satan adam da 90000 dedi. ama gerçek fiyat 125000, zaten krediyi de bu şekilde çektim, bankaya beyanlarım böyle. işlemler yarına kaldı da şimdi huylandım, başıma iş açılır mı yalan beyan vs diye? yoksa sadece adamın mı başı derde girer? ne yapayım ki?

ne kadar kredi çektiysen o kadar göster çünkü diğer türlü vergi çıkar ceza yersiniz.

  • sta  (10.03.15 20:32:58)
Bir şey olmaz. Biz 205 likevi 100 diye gösterdik

  • ground  (10.03.15 20:33:17)
www.google.com.tr

ceza yiyebilirsin. geçen sene maliye son 10 yıl için kayıt taramaya başlamıştı diye duydum.
  • sanal alem serttir delikanli  (10.03.15 20:48:49)
Eskisi gibi değil. Ceza yersin kredili almışsın zaten

  • isimmisimyok  (10.03.15 20:54:57)
ne kadar kredi çektin?

125 çekip 90 yazdırdıysanız eğer, 5 sene dolmadan maliye sizi öpecek haberiniz olsun.

aradaki farkın harcını 5 yıllık faizi ile birlikte alacak.

tabi satıcıdan da.

ha yok evi 125 e alıp da krediyi 90 çektiyseniz kolay kolay problem olmaz.

@ground ve @camussar, eğer kredi ile aldıysanız evi, çektiğiniz krediden daha az bedel gösterdiyseniz ya da rayiç değerden da az bedel gösterdiyseniz 5 yıl dolmadan ceza gelecek haberiniz olsun.

üzgünüm felaket tellalı olmak istemem ama %99 olacak bu.

@camussar ağustosta 5 yıl olacak bişey olmadı diyorsun ya, 5 yıl dolmadan hemen önce gönderiyorlar. yasal süre bitmeden ama gecikme faizi de en üst perdeden olsun diye :)
  • cokilgincvesesgetirecekbirnickarayanadam  (11.03.15 10:31:45)
banka kredi verirken evi 90000 eder şekilde göstermiştir zaten.
satarken fazla vergi verebilirsiniz 5 sene içinde o kadar.

  • joe dalton  (11.03.15 14:45:58)
teşekkürler cevaplar için. krediyi 97,5 çektim. bişey olur mu?

  • pati  (11.03.15 18:21:16)
90.000 tl gösterdiyseniz tapuda evet olur

  • sta  (11.03.15 19:08:32)
@pati; evet 5 yıl dolmadan ceza gelecek.

@camussar; sen daha da sakat bir iş yapmışsın, tapu işlemlerindeki bu ceza meselelerini konuşurken kredi kredi deyip durmamız kayıtlı bir ödeme olmasından dolayı.

sen 20 bin kredi çekmişsin ama diğer 300 bini de kayda almışsın. bankaya bloke çek düzenlettin, tapu satışını yaptın ve adam da gidip çeki tahsil etti.

banka bütün bu hareketleri maliyeye bildiriyor zaten, maliye sizi çağırıp bu 300 binlik çeki sorduğunda nasıl açıklayacaksın?

felaket tellalı olmak istemem ama inşaallah gözden kaçar da ceza yemezsiniz, yoksa aradaki, rakam çok büyük.

bak şöyle söyleyeyim, ben inşaat yapıp satıyorum. mesela daireyi 150 bine sattım diyelim, adam 100 bin kredi çekti ve tapu satışını 100-110 gösterdik diyelim (tam kredi oranında göstermekte sıkıntı, biraz fazla göstermek lazım)

nerde kalmıştık? 50 bin elden para aldım ya bu durumda, işte bu parayı bile kendim gidip kendi hesabıma yatırmıyorum. bir süre elde tutup sonra parça parça ya harcıyorum ya yatırıyorum.

niye? çünkü aynı gün veya bir iki gün içinde gidip yatırsam, ileride bir gün incelemeye girdiğimde vergi memurları sormayacak mı?

"lan ev satmışsın, 100 bin demişsin, adam da 100 bin kredi çekmiş. e hemen peşine de 50 bin nakit para yatırmışsın hesabına, demek ki evi 150 bine sattın bizi kekliyon" diye.

o 50 bini başka bir yol ile ispatlayamazsam (araba sattım, çek vardı bozdurdum, fatura tahsil ettim gibi yasal yollar) buradan ceza keserler.
  • cokilgincvesesgetirecekbirnickarayanadam  (12.03.15 07:34:25)
bir problem olmaz inşaallah.

  • cokilgincvesesgetirecekbirnickarayanadam  (13.03.15 14:00:15)