hep merak etmişimdir, karikatüristler çizdiklerini bilgisayara mı aktarıyor

aktarıyorlar yoksa bilgisayarda mı çiziyorlar? bilgisayarda çiziyorlarsa nasıl çok doğal oluyor çizdikleri? hangi programla hangi donanımla çiziyorlar? yok bilgisayarda çizmiyorlarsa onu nasıl bilgisayara aktarıyorlar, yine hangi program ve hangi donanımları kullanıyorlar? tahmin ederim ki yazdığım 2 stil de bir dergideki çizerler tarafından kullanılıyordur (yani muhtemelen kimi bilgisayarda çizer doğrudan, kimi kağıttan aktarır) yine de mümkünse iki durum için de sorduğum donanım ve yazılım sorularına cevap verebilirseniz çok sevinirim

hemen hemen hepsi grafik tabletler aracılığı ile illustrator/ps üzerinde çiziyor. wacom'un üst sınıf ürünlerine göz atabilirsiniz. kağıttanda aktarılabilir ancak artık baskılar için kağıt/scan işleri çok mantıklı değil

  • mrvengeance  (09.03.15 20:09:06)
kağıda çizenler var, önce kurşun kalem sonra mürekkep ardından kurşun kalemlerin temizlenmesi sonra taranıp renklendiriliyor. amatör günlerine düzenli gidip arada gelişme gösterenlere genelde kağıt falan hediye ediyorlar. yazılım donanım hakkında bilgim yok ama direk sorabilirsin bir dergiye mail atıp veya gidip.

  • selam  (09.03.15 20:17:11 ~ 20:21:36)
bazıları tablette çizer, bazıları kağıda çizer. bu kağıtlar dergide gördüğümüz boyutun en az 4-5 katı büyüklükte. orijinalleri bizim gördüğümüzden çok daha büyük. tarandıktan ve bilgisayarda renklendirildikten sonra dergi ebatlarına indirilip basılıyor.

gürcan yurt, serkan altuniğne falan tablette çiziyor. cengiz üstün'e, bahadır baruter'e tablet diyeni döverler.
  • sinek kral  (09.03.15 20:37:26)