ankara'daki devasa boşluklar (ankara cahili)

selam

google maps'te şehirleri incelemeyi seviyorum. ankara'yı incelerken şehir merkezinde veya mahallelerin içinde kalmış bir sürü devasa boş alan görüyorum. bunları biraz açıklamaya çalışacağım, eğer neresi olduğunu söylerseniz sevinirim.

1- gazi üniversitesinin hemen batısında kalan alan.

2- bu alanın hemen batısında başlayan, orman genel müdürlüğünden erler-etimesgut yolu yönüne kadar doğu batı yönünde uzanan devasa alan.

3- emniyet genel müd. arkasındaki dev boşluk.

4- yanında kültür merkezi yazan, stadın yanındaki büyük alan. içinde bir bina var.

5- etlik ihtisas hastanesi çevresindeki büyük arazi

6- dikmen cad-çetin emeç bulvarı arasında kalan, üzerinde ufo inmiş gibi izler bulunan alan

hazineye, askeriyeye ait alanlar olabilir tabii. ya da dağ bayır da olabilir. ilginç olan ağaçlandırılmamış, öyle bozkır gibi bekliyor olmaları.

edit: pardon 3 ve 6 aynı galiba :/

6 numara askeriyenin

  • legolasin son oku  (09.03.15 00:44:53)
Dediklerin arasında hiç var mı bilmiyorum ama ankarada çok tümülüs var. Tepe şeklinde eski kral mezarları felan. Onlar da korunduğu için şehrin göbeğinde bomboş birkaç tane yapay tepe var.

  • Haldamir  (09.03.15 00:53:13)
6 kara harp okulu, eski oypa yeni doktrin komutanlığının olduğu yer. bahçeliye doğru giderken arada merkez orduevi de var.

3 dev boşluk dediğin yer emniyetin girişinin karşısı ise orası da kara harp okulu, yok yukarı doğru çıkarkenki karşısı ise, orası emniyetin arazisi. polisler için bilmemne tesisi yapılıyordu en son oraya.

1. bahsettiğin yer neresi tam emin değilim ama o kısmı Ankara'nın, AOÇ arazisi.

4 ise AKM.
  • kulkke  (09.03.15 02:31:51 ~ 14:43:56)
1-2 ataturk orman ciftligi olmali. Mobilim hafizama guveniyorum
4- ataturk kultur merkezi. Tv'lerde gordugumuz o resmi torenler vs o alanda yapilir.

  • letheavendangered  (09.03.15 02:55:11)
4 eski hipodrom olmalı.
3 -6 da askeriyenin çeşitli faaliyet alanları var. Çoğunlukla eğitim üzerine.
1-2 aoç olmalı evet. 5 i hayal edemedim ama bu tür sorulara aslında en güzel Wikimapia.org cevap olacaktır.
  • bipolar  (09.03.15 07:02:22)
1 devlet mezarlığı da var eski cumhurbaşkanlarının filan gömüldüğü yer

  • cedex  (09.03.15 07:19:44)
1. içinde devlet mezarlığının da bulunduğu aoç arazisi.
2. burası boş arazi. bir özelliği yok. 1 numara ile 2 numaranın arasındaki yapılanma (üzerinde orman genel müdürlüğü yazan yer) meşhur 1000 odalı ak-saray.
3. emniyet genel müdürlüğü'nün arkası değil de ön tarafındaki boşluk askeriye arazisi. kara harp okulu, edok, merkez orduevi vs binalarını içeriyor. dikmen caddesi, çetin emeç bulvarı, inönü bulvarı ve türkocağı caddesi arasındaki arazinin tamamı askeriye. bahsettiğiniz emniyet genel müdürlüğü değil de ankara emniyet müdürlüğü ise onun güneydoğusu 4 numarada yazdığım yer. batısında kalan boşluk ise aoç.
4. orası eski hipodrom. atatürk kültür merkezi tören alanı. cumhuriyet bayramında falan trt 1'de geçit töreni yapılan yer.
5. bunu bilmiyorum.
6. 3 numaradakinin aynısı. o izler de harbiyeli şehitler anıtı. www.kho.edu.tr
www.kho.edu.tr
  • kibritsuyu  (09.03.15 08:41:02 ~ 11:43:44)
1- gazi üniversitesinin batısında kalan alan devlet mezarlığı, kuzey taraf atatürk orman çiftliği arazisi.

2- sırasıyla;

(edit: tmo siloları)
demiyrolu tamir atölyesi,
kara havacılık kom.
jandarma kom.
şaşmaz sanayi
şaşmaz depolar
havaalanı ve gökyüzü müzesi
şeker fabrikası
plevne mah.

3- emniyet müd.

güneybatı tarafı; atatürk kültür merkezi
güney tarafı: ankara üniversitesi
kuzey tarafı: ankamall ve hal
doğu tarafı: aoç

4- atatürk kültür merkezi, diğer adıyla piramit. etrafında geniş boşluk.

5- hastane arazisi orası

6- kara harp okulu. güneyinde kuvvet komutanlıkları, daha güneyinde genelkurmay.

3&6 aynı değil.
  • eksi sozluk e bir daha geldim  (09.03.15 10:15:32 ~ 10:16:05)
böyle de bir habere rastladım ama bizim etlikteki alanla ilgisi yok

www.zaman.com.tr
  • mistreated  (17.03.15 23:24:47)