1 TB HDD + 8 GB SSD almaya değer mi

Büyük ihtimalle harddisk'im öldü. Asus notebook'uma yeni bir tanr almak için araştırmalara giriştim. Eskisinin markası Seagate'ti, her ne kadar beni yarı yolda bırakmış olsa da yine Seagate alabilirim. Western Digital ile fiyatları aynı Vatan'da gördüğüm kadarıyla. 3.5" 1 TB 7200 rpm olanları 180 lira. Ama Seagate'in bir ürünü var, 1 TB HDD + 8 GB SSD. Fiyatı 285 lira. Tahmin ettiğim kadarıyla bu ssd kısma windows kuruluyor da windows o kadar az yer ki kaplıyor? Bir de 105 lira fark vermeye değer mi? Teşekkürler.

8 gb ssd'yi taktığına değmez.

  • proletarier aller lander vereinigt euch  (05.03.15 20:07:10)
notebooklara 2.5" harddisk takılıyor.

  • kuzey li  (05.03.15 20:07:23)
Almışken 120-160 GB'lık SSD tercih edersen daha iyi olur, daha uzun süre kullanırsın. Diğer türlü sistem dosyaları SSD'de, programlar HDD'de, yeterince verimli çalışmaz.

Hibrit alma, ayrı ayrı tercih et bence.
  • sevgikusunkanadinda  (05.03.15 20:11:48)
windows'a 8 gb yetmez. Arkadaşımın 24 gb SSD'li hard diski var, o kadar titiz davranmasına rağmen en ufak güncellemede 24'lük kısım doluyor.

Gerçek hız ve performans istiyorsan ve bütçen varsa bilgisayara 120'lik veya 240'lık bir SSD tak, depolama için de 150 liraya 1 TB'lik bir hard disk alırsın.
  • yirmisantim  (05.03.15 20:16:39)
8gb ssd ve windows, imkansız.

  • hzben  (05.03.15 20:17:29)
linux kullanmayacaksan hayır. hele para verip alacaksan, bir yerden denk gelmediyse veya zaten elinde yoksa asla.

  • rygard  (05.03.15 20:18:25)
120gb altı ssd almak sadece delilik. boşa para vermiş olursun.

  • cetoxim  (05.03.15 21:24:28)
arkadaş bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak ne kolaymış ya. 8 gb'ı taktığına değmezmiş, yok oraya windows sığmazmış.

arkadaşlar oraya windows kurulmuyor zaten orası swap alanı olarak kullanılıyor. oradan boot oluyor windows ve açılış kapanışlarda fark ediyor. gidip araştırın: sshd
  • golan trevize  (06.03.15 09:55:07)
Bi seyler ogrenmis diye havasini atmak icin pusuya yatmak ne guzelmis ya. Adama 100 liraya 8 gb ssd mi aldiracaksin sayin arastirmaci.

100 lira farka değmez.

www.vatanbilgisayar.com

hala okumadan bilgi satma peşinde olanlar var. her konunun elitizmi komik oluyor.

hybrid'dir o kesin. yine değmez. ram'in yetersiz geliyorsa düşünebilirsin ama ram konusunda sıkıntın yoksa ram her türlü çok daha hızlı olduğu için ssd'lerden ve ikisi aynı anda okuma-yazma yapamadığı için aynı bilgi için ve öncelikle olarak ram'de depolanacağı için gereksiz.
  • proletarier aller lander vereinigt euch  (06.03.15 15:24:30 ~ 17:18:53)
@proletarier
sen çok yanlış gelmişsin. bir de atar yapmış ya :)

  • titiraprap  (06.03.15 15:42:21 ~ 15:42:34)
öncelikle laptopa 3.5 inch yerine 2.5 inch hdd almak daha mantıklı sanırım.
ikincisi ilerde ssd'de alacaksan boşuna hybrid(ssd+hdd tümleşik) alma.
üçüncüsü belirttiğin ürünler arasındaki tek fark ssd değil. yani 100 tl yi (bazılarının iddia ettiği gibi) sadece ssd'ye vermiyorsun. daha performanslı ama daha çok güç harcayan bir ürün o.
dördüncüsü @comptrol + 1
  • titiraprap  (06.03.15 17:42:47 ~ 17:46:04)