miras durumlari

Elimizde bir adet evi olan bir dede var.bu dede 2 oglunun banka borclari oldugu icin olmeden satmak istiyor evini.bu sebeple torununun biri ben satin alayim diyor. Bu durumda bu dede oldugunde bu evi alan torunun elinden alinir mi?yani banka senin annen varisler arasinda deyip el koyar mi?

tapuyu üzerine alırsa olmaz? bu miras değil ki adam mülkünü satıyor...

  • mutevazi  (04.03.15 20:48:01)
Varisler dede'nin vefatı sonrası satışın hileli olduğunu iddia edip dava açarsa olası bi durum. Torun gerçekten satın alacaksa ödemeyi banka yoluyla yaparsa ispat açısından hayırlı olur kanaatindeyim.

  • hadi hadi  (04.03.15 20:55:59)
Tesekkur ederim

  • brnbrs  (04.03.15 21:04:12)
Ev sevdiğim dava türü :) miras bırakanın muvazaasına dayalı tapu iptali ve tescil :)
Dedenin vefatında mirasçıları bu satışın gerçek olmadığını iddia edip tapu iptali isteyebilir. Bunun gerçekte satış değil diğer mirasçılardan mal kaçırma iradesii olduğu iddia edikebilir.
Torunun banka havalesi yapması ve satışın gerçekliğine ilişkin emareler deliller olması durumunda dava reddedilir.
  • isimmisimyok  (05.03.15 16:51:16)
bir de satışı gerçek değerinden yapması gerekir ki,
sanırım kimse vergi yüzünden gerçek değerini göstermiyor.

  • titiraprap  (05.03.15 17:06:05)