Yeşil pasaport hakkında

Şimdi ben ailem üzerinden hakkını kazandığım yeşil pasaportu kullanmaktayım ama bu haziran başında lisans eğitimim bitecek mezun olacağım. Ancak en azından bu yaz aylarında da bu pasaportu kullanabilmek istiyorum.

Şimdi birkaç sorum var:
1) Okuldan mezuniyet için gereken işleri evrakları filan halletmesem bile sistemden otomatik olarak ismim düşer mi?

2) Aynı zamanda Açıköğretim fakültesinde 2 yıllık bi bölümün de son dönemindeyim. Mesela bundan ders bıraksam bitane, önümüzdeki dönem de o dersi alıp öğrenci olacağım için kurtarabilir miyim yazı?

Teşekkürler :)

ögrencilik süresince kullanabilirsiniz, ögrencilik bittigi andan itibaren iade edilmesi zorunlulugu var, aksi takdirde üstünden yesil pasaportu aldiginiz kisi ve sizin hakkinizda dava aciliyor.

kisaca eger mezuniyet islemlerini bitirmezseniz ve hala ögrenciliginiz devam ediyorsa kullanabilirsiniz.
  • kurnaz  (04.03.15 14:04:15)
Bunların dışında , üst sınırın 25 yaş olduğu hakkında bi duyum almıştım.Yani öğrenci olsanda olmasanda 25 oldun mu o hak elden alınıyor diye biliyorum

  • 1tam1ayran  (04.03.15 14:07:33)
Mezunken kullandım, sıkıntı olmuyor.

  • patiska  (04.03.15 14:07:48)
evet üst sinir 25, bu kurallardan biri bile ihlal ediyorsa iptal oluyor.

mezunken kullanmanizi önermiyorum, sinirda pasaportunuza el konulabilir, ki sabiha gökcende pasaportuna el konulmus arkadasim var, ek olarak dedigim gibi size ve ailenize dava acilir.
  • kurnaz  (04.03.15 14:10:15)
açık öğretimden tek ders bırakın problem olmaz.

  • yatagants  (04.03.15 14:16:06)
mezun arkadaşım yeşil pasaportla İngiltere'den vize alıp gitti hatta. tabi vizeye başvururken çıkış belgesini almadan gitmişti ama çıkış yaptığı tarihte mezun durumundaydı. bildiğim kadarıyla önemli olan başvururken öğrenci olmanız. eğer huzursuz olursan aöfden ders bırakıp öğrenci belgeni de yanına alarak gidebilirsin. tabi aöf dönem uzatınca kaç tl harç ödenecek, bir anlamı olacak mı ona da bakmak lazım ben pek bilmiyorum harçları.

  • patiska  (04.03.15 14:18:50 ~ 14:20:51)