hollowlife'ın gitmesi konusunda

ne düşünüyosunuz?

başlarda gıcık olurdum ama zamanla alışmıştım. üzüldüm bak şimdi.

gitmiş mi? nereye gitmiş? nerede yazıyor?

  • mea maxima culpa  (03.03.15 23:47:27)
zaten 3-5 güne anonim olarak gelecek. gitmesi, gitmemesi hiç bir şey değiştirmedi ve değiştirmeyecek.

  • kuzey li  (03.03.15 23:48:12)
gitmedi. yazılımsal düzenlemeye kadar kızağa çekildi. yakında daha güçlü olarak dönecek. burada aleyhinde yazılan her şey için heybesine doldurduğu gazabıyla beraber dönecek. misliyle dönecek.

  • kargn  (03.03.15 23:48:54)
modere etmek zor iş, insan bi zamandan sonra "ehh yeter be!" diyebiliyor. hollowlife'ın en büyük sorunu, hata yaptığı zaman kabul edememesiydi bence. az biraz da nazilik vardı ruhunda sanki; şad olsun :(

  • devilred  (03.03.15 23:50:26)
üzüldüm. çok abartıldı, duyurusu, cevabı silinenler resmen bu durumu gurur meselesi yaptı, kinlendi. peki olay ne? ekşi duyuruda cevabın silindi, duyurun silindi. insanların ne kadar kolay nefret duyabileceğini gördüm ve şaşırdım.

  • rock n roll  (03.03.15 23:50:42)
geri gelecekmiş. bu sitenin kuralları var ancak bazı arkadaşlar ısrarla ve ısrarla kendi istediklerini burada yapmak istiyorlar :(

kuralı uygulayan adama küfretmek de ergence. başka ne diyeyim. eğer moderasyon olmasa burası çeşitli organlarının resimlerini koyan insanların toplandığı bir yer oluyor. hepimiz gördük bunu.
  • mea maxima culpa  (03.03.15 23:50:51)
hiçbir şey anlamadım, başkalarının salaklığı yüzünden bu adam neden moderasyondan çıkarılıyor... bi de geri gelecekmiş de o geldiğinde kimin ne yaptıgını bilmeyecekmişiz. ee niye gidiyor o zaman hollowlife?

  • denne  (03.03.15 23:50:56)
umarim yakin zamanda doner, buralari bok goturecek yoksa.

  • düşünüyorum öyleyse vurun  (03.03.15 23:52:11)
Yaklasik 3 yildir duyuru kullanicisiyim; aimdiye kadar haksiz yere bir duyurumu ya da cevabını sildigini görmedim. Sildigi cevaplara hep baktigimda ' aaa ama dogru, bu kurallara uymuyormus' dedim. Dolayısıyla insanlarin fazla uzerine gittigini düşünüyorum.

Duyuruda bir yonetim eksikligi var ama bu hollowlife'dan degil diger moderatorlerden ve sitenin içeriginden kaynaklaniyor bence. Mesela mesaj atınca çok az muhattap bulabiliyorsun, bazi moderatorler siteye neredeyse hic ugramiyor, site trollden gecilmiyor, troll olmasa bile atar gider yapani girla.

Velhasil gereksiz yere ustune gidilen bir kurban oldu hollowlife ki onun gidisiyle troller cirit atacak buralarda. Ben facebook, twitter vs kullanmiyorum. Sadece sözlük ve duyuruyu aktif olarak kullanıyorum ama yakinda buralara da ugramayacagim anlasilan.
  • fraise  (03.03.15 23:52:44)
ajsfsjak bu adamın kuralları uyguladığını düşünen var hala. "mea'nın istediği duyurular silinir" ne zamandan beri kural oldu, göremiyorum? ya da shedracon veya bunun gibi troll'ler ne zamandır duyuruda barınabiliyor? duyuruda kurallara uygun olarak yapılan hiçbir şey yok. geçin bunları. moderatörlük işini beceremeyen yapmasın.

@fraise, duyuruda şu ankinden daha fazla troll olamaz. hiç sanmıyorum hollowlife'ın gidişiyle ortamın bozulacağını. aylardır yüzlerce kez söylüyoruz şunlar şunlar şunlar troll diye hala yazıyorlar.
  • what is love  (03.03.15 23:52:48 ~ 23:53:35)
neredeyse moderasyona geldigi gunden beri elestiri konusu olmustu zaten. duyuruya ara verdim, dondum durumlar ayni hala.

ilginc geliyor. adi cikti 9a, inmedi 8e. yorumum bu.
  • lunker  (03.03.15 23:53:28)
bilhassa mea'nın dümen suyuna giden abilerimizi allah başımızdan eksik etmesin.
duyurunun bekaası için mea gibi endişeli modernlerin yönlendirdiği modlar şart.
mea ve türevleri tak diye isteyecek modlar şak diye yapacak.
  • kargn  (03.03.15 23:55:07)
valla çok da önemli değil, saçma sapan şeyler silerdi yazardım neden diye cevap vermezdi. çok da umrumda yani meşgullugu gelmesi gitmesi anonimligi. siz de bence cok fazla dillendirip kendilerini önemli gissetmelerine neden olmayın.

  • cokponcik  (03.03.15 23:56:08)
biraz sivri cevaplar verdiğim için ve buradaki saçmalayanları çok da takmadığım için aklı sıra bana takılanlar var. her seferinde zombi gibi gözünüz kapalı bir şeyler yazıyorsunuz hakkımda. ama işte herkes kalitesini belli ediyor.

hollowlife benim de cevaplarımı ve de duyurumu sildi. bununla ilgili duyuru da açtım. bir çok yerde çok sıkı eleştirdim de kendisini.

moderasyon gerekli burası için. çünkü kendini kaybeden insanlar var. bakın bir sivilce çıkmış diye poposunun resmini koyuyor adam. şimdi bunlar modere edilmesin mi?
  • mea maxima culpa  (03.03.15 23:57:26)
mea maxima hala ekşi duyuru kullanıcısı olsaydı olabilirdi tabii. 238 silinmiş cevapla birisinin hala burada olması ilginç tabii

  • compumaster  (04.03.15 00:06:49)
mea'nın mod olması.. vay babam, örtün ki ölem.

  • kargn  (04.03.15 00:07:02)
benim bir problemim yoktu kendisiyle, bilemedim, bi rebuild olsun site sonra gelir geri zaten.

mod da olurum, np.
  • devorgilla the gunslinger  (04.03.15 00:09:20)
bi saniye yaa mea'yı mı uçurdu ne yaptı son olarak?
soruya cvp: üzülmedim ama kızağa çekip geri almanın mantığını da idrak edebilmiş değilim.

  • niye ama  (04.03.15 00:13:50)
bu kadar konu edilince moderasyon log'una bakip 240 kere silinmis cevabini gordum. silinmesine ragmen silinecek cevap girdigine gore ya umursamiyor demek ki.

  • compumaster  (04.03.15 00:17:34)
senelerdir burdayım herhangi bir problemim olmadı. kurallar belli, insanların moderasyonla takışması çok acaip. bu kadar demokrasi fazla bence. memnun olmayana kapıyı göstermek daha doğru.

  • kaynaklari etkin kullanamayan iktisatci  (04.03.15 00:19:45)
işini iyi yaptığı için battı insanlara.
edit: cokponcik, diğer moderatörler aktif durumda değil ki zaten. moderatif işlemlerin yarısından çoğunu hollow yapıyor tek başına. o yüzden göze batıyor.

  • xenophobe  (04.03.15 00:23:17 ~ 00:30:48)
ya bir de insanlar işini iyi yaptığı için batıyor herkese diyor ama farkında mısınız bilmiyorum tek moderatör o değildi.

birsürü moderatör var duyuruda ama kimse hakkında onun hakkında konusulduğu kadar konuşulmuyor. onun tavrından rahatsız olan birçok insan varsa da bu göz önüne alınmalı, işini iyi yapıyor ondan hep bunlar demek sadece kolayına kaçmak olur işin kanımca. sonuçta işini iyi yapıyorsa da sadece o iyi yapmıyor değil mi yani? bütün moderatörler tembel de bir o mu çalışıyor?
  • cokponcik  (04.03.15 00:27:41 ~ 00:27:58)
not: mea maxima'yı sevmem,entry'lerini ya da cevaplarını da okumadan geçerim. kendisini de mallar listesine eklemiştim zamanında.
ama bir insanın sadece "şu kadar duyuru sildi demek ki burayı önemsemiyor" sebebiyle atılması ağır geldi bana. bundan başka bir meselesi var mı bilemem. herkesin birbirine küfrettiği ya da başkalarını fikirleri yüzünden aşağıladıkları bir ortamda bu sebeple bir insanın atılmasını adaletli bulmadım açıkçası.

  • rakicandir  (04.03.15 00:34:16)
yanlışım varsa düzeltin ama duyurunun bozulması ifşalar yüzünden milletin birbirine yazması ve fakbadi bulma yerine dönmesiyle başladı. hoş hevesimiz kaçınca her şeye 'çok bozdu yea' diyo olabiliriz ama insanların faydalandığı sitenin trollenmesi, stres atma yerine dönmesi, esra erol muamelesi yapılması hepimiz için kötü oldu.
eskiden 1-2 cevap alırdım ama sorunumu çözerdim. şimdi 10 cevabın 8'i çöp oluyor. her soruda ufkum açılırdı şimdi nicklere göre okuyorum. adam duyurudan yattığı kızdan hiç zevk almadığını bile yazıyor yaf. sıcak duyurular diğer duyuruları geride bırakıyor.

ek: o değil de modlar compu abinin 16 cevabını 3 sorusunu silmiş. demek ki adaletli modlarımız var. iyi güldüm :D
  • seksen9  (04.03.15 00:39:47 ~ 00:44:27)
giderse ekime kadar...

  • Sskywalkeremre  (04.03.15 00:50:06)
hollow'un kızağa çekilmesi normal, adamın nickinin altı dolmuş bir sürü ithamla, compu kodlarken kimin sildiğini görmememizi sağlayacak böylelikle kimse hedef gösterilmeyecek, kural hatası diyerek silinecek moderasyon tarafından artık o an kim eyleme geçirdiyse, hem aslında çöp olan "hollow derdin ne?" "hollow hadi bunu da sil" tarzı duyurulardan da arınmış olacak site.

  • devorgilla the gunslinger  (04.03.15 00:51:35)
symrna rahatlamıştır artık.. kankam benim ya bela okuya okuya arsız bela oldu

  • patr  (04.03.15 01:01:10)
böyle bir mecra için moderasyon şart. adamın işi burada kuralların işlemesini sağlamak. ülke olarak işini yapan veya yaptığı işi bizim için esnetmeyen insanları sevmediğimiz için günah keçisi ilan edildi. patron da haklı olarak sistem değişikliğine gidiyor.

  • master of orion  (04.03.15 01:02:16)
@compumaster,

bence script falan uğraşma bi vbulletin lisans satın al kur bi forum millet takılsın. duyurunun soru-cevap işlevi kalmamış artık. hele baş köşeye de aşk meşk kategorisi açarsın patladı gitti işte.

mea'yı uçurmanı da kınıyorum. ona sıra gelene kadar kimler var burada.
  • tescillimarka  (04.03.15 01:06:54)
açıkçası pek sallamadım. çünkü moderasyon işlemini işgüzarca yaptığına şahit olanlardanım.

moderasyon geneliyle ilgili fikrim de şu: yasal açıdan sorun çıkarabilecek vaziyetlerde zor duruma düşmelerini istememekle birlikte işi zaman zaman format fetişizmine vardırmalarını gereksiz buluyorum.
  • zgrydn  (04.03.15 02:06:22)
bu sitenin kuralları var. ona uymayınca sileceksin mantığı çok yanlış bir kafa. hiçbir yerde yazılı kurallar bire bir uygulanmaz. yorum katılır. anayasa, ceza hukuku vs. gibi kavramlar olmasına rağmen mahkemelerin olması, hakimlerin olması hatta daha üst mahkemelerin olması sebebi bu. aaa bak şurada şu yazıyor bitti diye bir şey yok. din bile dogmanın, sorgulamamanın allahıdır (garip oldu bu tabir), orada bile peygamber, hadis vs. gibi kavramlar var. kuralları mot-a-mot uygulamak görevini başarı ile ifa etmek değildir.

hollowlife birkaç cevabımı silmiştir. bunun 1 ya da 2 tanesi gayet silinmesi saçma gelen şeyler bana. tabii bunun için ekşi sözlük başlığına koştuğumu ya da duyuru açtığımı hatırlamıyorum hiç. bu kadar da abartmamak lazım. öyle herhangi bir kinim falan yok kendisine karşı.

ayrıca hollowlife ve troll'lerin cirit atması ilişkisini de çözemedim. hollowlife ile ilgili ara verme konusu birkaç saat önce geçti. ondan önce troll yok muydu sanki? bir ton troll var. şimdi hollowlife'ın olmadığı bu kısa sürede de sayıda öyle gözle görülür bir artış olmayacak. çünkü işi o değil. kılıfına uydurup trolleyen trollüyor yine.

neyse geri gelecek ve anonim şekilde devam edecekmiş zaten.
  • nawar  (04.03.15 02:08:09)
trollükle alakalı bir çift laf etmek isterim.. ben buraya 2 yıl önce ''hayırlı cumalar'' başlığı altında penisimin caps'ini koyduğum haftasonu duyurudan 3 hatunla yattım , sonrasında çeşitli zamanlarda yine koydum (caps'i) , yine '' happy ending '' ile sonlandı..
şimdi benim aklım şöyle çalışıyor -> ben caps koyuyorum uçurulma pahasına evet uçuruluyorum ama hatun düşüyor , amacım da tam olarak hatun düşürmek .. yani bu yöntem çalışıyor ! çünkü penis boyuna tav olup altıma yatmak isteyen bir sürü hatun var bu sitede .
şimdi ekmeğini yediğim için ben mi trol oluyorum ?
  • morta.c  (04.03.15 02:18:05)
Mea maxima 6000 cevap vermiş, 234 cevabı silinmiş. Bunun 4-5 senede gerçekleştiğini düşünürseniz o kadar da yüksek bir oran değil. Geri gelsin bence.

Ben anlatayım biraz. Hollowlife siteye verdiği emek, ayırdığı zamanla takdir edilesi, umarım maddi kazancı oluyordur, yoksa manevi bir tatmin sağlamadığını biliyoruz bu işten. Yüzlerce moderasyon aktivitesinden bir kaçı hatalı olabilir, bunlar da göz önünde olur elbette. Muhasebe gibi bu da, işini yaparsın kimsenin umurunda olmaz ne kadar emek harcadığın, tek hatanla şirketi batırırsın, medyada olay bile olur.

Ben ilk Duyuru'ya girdiğimde ilk günlerde çalıştığı iş yerine mühendis alımı ile ilgili bir duyuruda duyuru sahibi söz konusu kızın saç renginin leş olduğundan bahsetmiş, fiziksel özelliklerini eleştiriyor. Ben de saçına göre mi alacaksın bilgisine, tecrübesine göre mi diye cevap yazdım. Bu cevabım nedeniyle hollowlife beni uçurdu. Daha bir kaç gün olmuştu Duyuru'ya gireli ve bu hareketi nedeniyle gıcık oldum bu mod arkadaşa. Diğer modlara yazdım ve geri alındım ama gıcıklık baki kaldı. Arada öksürünce atabiliyorum ama gelip yine yapışıyor. Bakın kaç sene geçmiş üzerinden ama ilk izlenim önemli.

Duyuru'ya ilk girdiğimde kimseyle muhattap olmazdım, çeviri yapardım, excel sorularını yapardım, finansal soruları, ekonomi sorularını cevaplardım. Arkadaşların da bahsettiği çöp duyuruların ön plana çıkmasıyla, troll kişilerin fantezi dünyasında yaşamaya başladık. Modların bunların üzerine gitmesi gerekirken, "troll ama soruya cevap veriyo" şeklinde savundular.

Sitenin eski faydalı soru cevap haline gelmesi ya da ortalama forum haline gelmesi için iki farklı yönetim anlayışı olmalı, bu yönlerden hangisine gidileceği yine site yönetimine kalmış.

Sözlerime burada son verirken, gençlerin gözlerinden büyüklerimin ellerinden öperim. #çaredouchebag
  • [silinmiş]  (04.03.15 06:19:43)
geri gelecekmiş zaten, ekşiduyuru iç güvenlik paketi geçtikten sonra :{

  • neseranni  (04.03.15 06:37:42 ~ 06:38:22)
Ben de bir miktar fraise gibi yaklaştım. hollowlife herhalde taş çatlasa 4-5 cevabımı uyararak sildi, ben de sonradan fark ettim. Ancak insanlar bu kadar şey söylüyor ve her gün bir "hollowlife bugün ne yaptı" duyuruları açıyorsa durur bir düşünürüm.

Burada daha önce de söylediğim birkaç şeyi, fırsat bulmuşken tekrar da paylaşmak isterim.

-Kimin uçurduğunu görüyoruz, niye uçurduğunu göremiyoruz. Ancak tahmin edebiliyoruz der meister'da olduğu gibi. Bu da ne olduğunu anlamayı engelliyor. Örneğin, dün gece der meister'ın uçması, konu ile ilgisiz bir Kürt sorunu tartışmasına döndü. Böyle şeffaf olmayan durumlarda da en çok çalışan mod hakkında spekülasyona neden oluyor. Yönetim "Hak verdim ben ona" diyebilir, haklıdır da ama neye hak verildiğini bilmiyoruz, dünyadan haberimiz yok ve kendimizce tahmin yürütüyoruz. İnsan daha ne olduğunu ne olmadığını anlamadan uçuyor. Keşke bir newsfeed olsa, son uçanlar, uçma sebepleri, vb. açıklansa. Örneğin, mea 238 tane silinmişi var diye mi uçtu? Bu 238 tane ne kadar zamanda silinmiş? 238 moderasyon tarafından silinen mi, kendi kendine silinen mi? Belki buna standart birim bir kota konur, atıyorum ki "Yılda X defa moderasyon tarafından cevabı/duyurusu silinen duyuru sahibi uçar" diye. Ayrıca silinme sebeplerini de görebilirsek, dedikoduyu azaltmış oluruz diye üşünüyorum. Belki bu konuda temyiz bile olabilir. Çünkü mod da insan, az veya çok hata yapmış da olabilir. Hatta tek mod'a yüklenilmesi sıkıntı oluyorsa, bir uçma veya silme işlemi iki mod onayına bile tabii tutulabilir. İmkansız da olabilir bu durum, bilmiyorum. Ama en azından "Keyfe göre sildi" diyemeyiz iki kişi de onaylarsa.

-Bence en büyük derdimiz şu, 70. kere söyleyeceğim: Kurallar ve ispiyon gerekçeleri birbirini tutmuyor. Örneğin, 18+ duyuruları mea ispiyonluyor ve anında siliniyor. Oysaki kurallara göre sadece doğrudan link vermek yasak ama ispiyon listesinde "18+ içerik" gibi bir şeyler var ve buna göre de bir duyuru silinebiliyor. E kural olmayan bir şey neden ispiyon gerekçesi? Buna göre duyuru neye dayanarak siliniyor? Ya da geçen gün compumaster "Eskiden olsa bu duyuruyu yazamazdı, şimdi yazabiliyor" diyor. Ben 1.5 senelik bir kullanıcıyım, eski halini bilmem mümkün değil. Dolayısıyla buraya geldiğim anda öğrendiğim kültür ve teamül ile hareket ediyorum. Çünkü burada "Duyuru açılması sakıncalı konular" gibi bir liste yok, nereden bilebilirim? Ya kuralların ya da ispiyon nedenlerinin güncellenmesi ya da maddelerin açıklığa kavuşturulması gerek. Hem kültür ve teamülü kontrol altında tutmak hem zamanın getireceği değişime izin vermek, bunları yaparken de kuralları güncellemek çok zor bir iş, "Herkül'ün 12 görevi" ağırlığında iş ama bunlar olmadıkça da kurallar ve yürürlükteki sistem arasındaki açık büyümeye mahkum.

-Mod'lar arası aktiflik farkı var ama standart farkı da mı var? Bir mod bir cevabı silmezken, başka bir mod siliyor mu? Bunu da bilmiyoruz ama "hollowlife Nazi subayı gibi, diğerleri daha şeker" gibi kendi yorumlarımız var elimizde ancak. Haliyle hollowlife gazabına uğrayan biri çareyi başka mod'a sığınmakta buluyor.

Bana konuşmak kolay tabii ki, mod değilim, bir şey değilim. Dolayısıyla "Şu olsa ne güzel olur, bu olsa ne güzel olur" diye dolanabilirim. Ancak, yukarıdaki üç maddenin buradaki huzursuzluğun temel kaynaklarının çoğunu oluşturduğuna inandığım için söylemek istedim yeniden. Duyuru daha sıkı kurallara da sahip olabilir, daha esnek hale de getirilebilir; ne hale getirilirse getirilsin, mod-kullanıcı gerginlik ve rahatsızlığını bir şekilde azaltmak gerektiğine inanıyorum artık 2 günde bir bu duyurular açıldığı için. Belki biz kullanıcıların şımarıklığıdır, belki siz mod'ların Naziliğidir ama bir gerginlik ve sorun olduğuna inanıyorum.

Bu arada bir önerim de olacak. Daha önce stratejik danışmanlık asistanlığı ve moderasyonu tecrübem var. 100'den fazla çalıştaya katıldım, işi bırakmadan önceki son çalıştayları da yönettim. Aslında yönetim de isterse ve eğer gerçekten sorun olduğuna ve işe yarayacağına inanıyorsanız, bir yer ayarlayıp bunun üzerine kullanıcıları ve gelirlerse mod'ları toplayarak bir günlük bir çalıştay yaparak sonuçları raporlamak da isterim. Agaya beleş.
  • aychovsky  (04.03.15 06:44:56 ~ 07:20:44)
ayçoskiye katıldığımı söylemem lazım. içimde kalmasın dertliyim.
şurada en eski hesabım bu şu an kullandığım hesap, daha o zaman sözlükte çaylak idim, çaylak entarilerim onaylanmıyordu falan.. duyuru duyuruyken yazıyordum bununla tabii. nispeten sabıkasızdır bu hesap. atıldı. (bkz: atalet) anlamında atıl.

sözlük yazarı olarak kopup geldiğim ikinci hesabımla birinci haftasında falan engellendim. 7 sorum/duyurum vardı toplamda hemi de. cevapladığım başka sorularda da ne gibi bir nane yediğimi gerçekten hatırlamıyorum. zaten sorun da bu: uyarı yok, neyi yanlış yaptığım belli değil. uçmamak için ne kadar efendi uslu yazmam gerektiğini de bilmiyorum.

bu geçenlerde bir hesabım daha uçtu mesela, her zamanki gibi gidiyordum, ve yine ne gibi bir kırmızı çizgiyi geçtiğimi bilmiyorum. elbet haklıdır uygulama, usulüne uygundur ama ben bilmiyorum..

tabii samimi sohbetlerin sevilen bir siması olmadığımdan arkamdan dönsün kampanyaları başlamadı. herkes kadar dalga geçip, herkes kadar trolleyip, herkes kadar shitposting yapıp, aklımın erdiği birkaç teknik meselede olabildiğince ciddi takılarak ve bol bol spor yapma tavsiyesi vererek geçirdiğim güzel günlerim bitti.

ama hala ne bok yedim de banlandım bilmiyorum lan!
  • kargn  (04.03.15 07:01:04 ~ 07:02:45)
Ben o konuda çok kirginim kendisine

  • Frederick Co  (04.03.15 07:07:36)
hollowlife konusunda halen kanımsanmayan şeyler var. kendisinin kötü niyetli biri olduğunu düşünmüyorum. oran olarak genelde doğru kararlar veren birisi. fakat o yaptığı %10 yanlış %90'ın önüne geçiyor. kendisi takıntı derecede bazı kuralları abartılı uyguluyor veya bilgisi olmadığı konuda gereksiz yere cevap silebiliyor. geyik denilen insanların bu platformda eğlenerek vakit geçirmesine karşı bi tutum sergiliyor. "neden" diye bunları sorması lazım kendine.

  • widee  (04.03.15 07:55:52 ~ 08:03:29)
faydalı adamlar uçuruluyor ondan sonra duyuru neden bozdu? bozar tabi, sorulara cevap verecek adam kalmadı ki. birisi uçurulurken kişinin geçmişi göz önünde bulundurulmalı, "aha kural ihlali yaptı hemen kellesini uçurun!" yaklaşımı çok yanlış. nice faydalı insanlar gitti buradan, o yüzden sorduğumuz sorulara eskisi kadar tatmin edici cevap gelmiyor.

yazdığım cevap yanlış anlaşılır da uçurulurum diye çoğu zaman cevap yazmaktan çekinip özel mesaj atıyorum, düştüğümüz hallere bakın.
  • tolga asp  (04.03.15 07:58:29)
@tolga katılıyorum valla. ama modlar insanları tanımadığı için, olayların öncesini bilmediği için son resme göre yorum yapılabiliyor.
hoş belki de öyle olması lazım. trollse beslememek, hakaret eden kişiyi sadece modlara şikayet ederek çözüm bulmak lazım. yine de insan bazen kendini tutamıyor tabi. kötü tanınmak istemiyor. nicklerimizi anonim olmak için değil kişiliğimizi göstermek için kullanıyoruz.

  • seksen9  (04.03.15 08:14:12)
Hollowlife ı seviyorum ben lazım böyle insanlar yanlışlarıda var ama hatasız kul olmaz

  • basond  (04.03.15 08:17:45)
Selam,
Bir anımı paylaşmak istiyorum.
Bir gün bir duyuru açmış, bir soru sormuştum. Önemli bir konuydu. Tabii herkes için kendi konusu, sorusu önemlidir, itirazım yok. Ama geyik değildi ya da siteye, kullanıcılara zarar verici bir içerik değil aksine normal düz, cevap bekleyen, cevabını bilmediğim ve öğrenme ihtiyacı içinde olduğum bir konu ve soruydu. Birkaç cevap geldi, yeterli değildi.
Sonra 2 gün sonra aynı soruyu tekrar sordum. Cevaplar tatmin edici gelmediği için yineliyor olduğumu da belirttim. (Oysa ki 3 gün beklemek gerekiyormuş, benim aklımda 2 gün diye kalmış) Ve bu sorunun altına da bir takım cevaplar gelmiş. Ancak ben henüz bu cevapları okuyamadan sorum kural ihlali sebebi ile silinmiş.
Uygulama doğru mu? Doğru. Bunu silen insana "hatalı" denebilir mi? Hayır. Peki o soru silinmeli miydi? Yine hayır. Niye? Çünkü "Bir kural ya vardır, ya yoktur" şartı o kuralı her koşulda ve herkes için uygulayabiliyorsan geçerlidir. Belli sebeplerden (hepsine yetişememek, gözden kaçabilme ihtimali vs gibi) herkese ve her duruma uygulayamıyorsan o zaman insiyatif devreye girer. İnsiyatifin doğru uygulanması da, muhakeme yeteneğine ve o kuralın niye konmuş olduğunu anlamaya bağlı.
Ben şundan çok emindim ki, o anda o moderatör siteye girip sorumu ön sayfada gördü, cevap gelmediği için yineliyor olduğumu okudu, sonra bir önceki duyuruma baktı ve 3 gün kuralına uymadığımı da görerek duyuruyu sildi.
Yoksa ben ne 2 gün içinde soruyu yineledim diye duyuruyu pisletmişim, ne başka bir şey. Zaten 2 günde kaçar kaçar soru açılıyor, biliyorsunuz. Silinmeyebilirdi.

Compumaster ne diyor, kuralları beğenmiyorsanız bana gelin, uygulayana değil. Ancak burada işte dediğim insiyatif mevzuu devreye giriyor.
Çünkü o kurallar bir makina ya da logaritma eşliğinde uygulanıyor ya da kontrol ediliyor değil. Görebildiğine karşı uygulayacaksan o zaman yaptığın iş bir amaca hizmet etmeli. Bir sebebi olmalı yani ve bu sebep "çünkü kurallarda öyle yazıyor" şeklinde geçiştirilemez. Kuralları "okuyabilmek" de lazım. Neyse gereksiz uzattım.

Zaten çok sonraları fark ettim ki, olay tamamen aktif bir moderatör olduğunu gösterebilmek. Yoksa bana hiç kimse kalkıp niye 8 ay önce verdiğim bir cevabın siliniyor olduğunun açıklamasını yapamaz. "Moderatör bana taktı" durumu olmayacağına göre.
Ben bu beni rahatsız eden konuları, o şimdi hatırlamayacaktır ama, compumastera aktarmıştım. Bana özetle cevabı şuydu: "Moderatör aktivitesi artırmak için cevap/duyuru silindiğini düşünmüyorum. Herkesi memnun etmek mümkün olamaz."

Oysa ki ben adım kadar eminim, burada tek derdi "siteye girmişken, biraz cevap/duyuru sileyim" olan moderatörler var. Görev gibi yani. O okuması zor bi grafik var ya, oradaki alanını genişletebilmek için. Kuralına uydurarak. Bu kötü bir şey.
Yoksa zaten moderatör denen insan sevilmemesi beklenen biridir, çoğunluk seviyorsa orada bir yanlışlık vardır. Kötü polistir. Ve evet herkesi memnun etmek mümkün değildir, ne kurallarla ne de uygulanış şekilleriyle.
Buradaki sorun başka.
Ama çok önemli mi? Değil.
Her yerde olduğu gibi burada da, hak ettiğimiz şekilde idare ediliyoruz.
Beğenmeyen de durmuyor. Devir böyle bir devir artık.
  • iz  (04.03.15 09:51:24)
Moderasyonun anonim bir hale getirilmesi amacıyla yapılmış olarak görüyorum bu hamleyi. Eh, bu kod düzenlemeleri yapılınca sorun kaldığı yerden devam edecek.

Benim hollowlife'la herhangi bir problemim yok. Şu ana kadar herhangi bir duyurumu silmedi, farklı modlar tarafından silinenler de haklı gerekçeler taşıyordu. Ancak aychovski'nin dediği gibi eğer sürekli bununla ilgili duyurular açılıyorsa bir durup düşünmek gerek.

Ben yaklaşık 1 yıllık duyuru kullanıcısıyım, daha önce irili ufaklı sorular sormak için girsem de düzenli takip sürem bu kadar. Dolayısıyla eskiden nasıl olduğunu da tam olarak bilmiyorum ama şu anki tablodan kesinlikle rahatsızım. "Ayrıl coco." geyiklerinden gına geldi mesela. Ya da "nasılsınız, napıyorsunuz, iyi misininiz" yazıp, buralardan kadın duyurucuları taciz etmeye çalışanlar (böyle niyetleri olmayanlarla bir derdim yok) fiziksel şiddet dürtülerimi dürtülüyorlar. Özelden hakaret eden kişilere herhangi bir yaptırım uygulanmaması, bilhassa bu mesajı ifşa edenin uçurulması da ciddi bir sorun.

Bir başka mesele daha: sözlükten uçan buradan da uçurulmuş sayılıyor zira yazarlar sadece sözlük aracılığıyla girebiliyorlar duyuruya. Ancak kişilerin sözlükte yaptıkları (şu trolllerin girememesi anlaşmasını hariç tutuyorum) duyuruyu bağlamamakta. Duyuruda sıkça takip ettiğim bir yazar arkadaşı önce burada linç eden, buradan uçurulduktan sonra ise hakaretlerine kaldığı yerden sözlük üzerinden devam eden bir "yazar", burada yeni bir nick alıp yola devam edebiliyor ve herkes de kendisinin kim olduğunu biliyor. Yav arkadaş ekipten bir kişi de durup düşünmüyor mu bu kadının tacizcisiyle aynı ortamda olmaması gerekiyor, birşeyler yapmasak mı diye? Bunun adı sorumsuzluktur. Reklam, geyik, kavga gibi sebeplerden insan uçurulabilir, farklı nicklerle geri de dönebilir belki. Ama tacizin ve bilhassa bir kadına kadınlığı üzerinden edilen hakaretin bu konuda çok daha farklı bir kriter olması gerektiğini savunuyorum.

Böyleyken böyle.
  • sevgikusunkanadinda  (04.03.15 10:35:42)
@cigerdelen

mea maxima'nın kişisel özellikleri hakkında söylediğine katılıyorum. dediğim gibi zaten bu yüzden onun yazdıklarını görür görmez geçiyorum. fakat o insanın o özelliklerle yazabilmesine izin veren yine buradaki kurallar. bundan daha garip olan şey eğer mea'nın atılma sebebi gerçekten buysa -ki compumaster öyle olmadığını söylüyor- douchebag'in 07:19:43'te yazdığı istatistik de bence göz önüne alınması gerekiyor.
-kendi girdilerini silmekle uçurulmak arasında bir ilişki mi var?
-eğer varsa bu neden kurallarda belirtilmemiş mesela?
-yoksa mea neden uçuruldu?

bence mea'nın gelmesi en doğrusu.
  • rakicandir  (04.03.15 20:44:04)
öncelikle hollowlife'ı kadın sanıyordum çok yanılmışım :)

sonrasında kurallardan yanayım. bir yerde kurallar varsa uyulması, uymayanlara ise gerekli cezaların verilmesi taraftarıyım. tabii ki karar mercinin bir üsttü olması ve savunma ve itiraz hakkının saklı olması şartıyla. kendisiyle yahut sözlükten yahut duyurudan herhangi biriyle bir husumetim veya savaşım olmadı. olmaz da. gitmesine üzüldüm gelirse sevinirim.
  • kakao  (04.03.15 20:50:27)
yahu adam beceriksizdi. yaptığı işle milleti çileden çıkartıyordu. buradan çekip giden milyon tane kaliteli insan var. olan 2-3 tane bilgiye ücretsiz ulaşacak kullanıcılara olucak.

yazık, mantaliteye bak ya.
  • azerithan  (05.03.15 17:53:30)