Soğanı nasıl doğruyorsunuz?

soğan

gözünüz yaşarmıyor mu? yaşarmaması için yaptığınız bişey var mı?

mesela ben bir ara deniz gözlüğü takıyordum. kesin çözüm :D

öncelikle soğanı ben seçerek alırım ve hep minnoşlarını seçerim. orta boyumsu olanları.

önce tam ortadan ikiye bölüyorum.

onu kestiğim tarafındaki daire tahtaya gelicek şekilde koyup. uzun bir bıçakla üstünü sıra sıra ince ince kesiyorum.

sonra 90 derece çevirip aynısını tekrar yapınca minnacıkk parçalar oluyor.

ben çok küçük doğrarım.

tahta yoksa ya da o an canım öyle istediyse de yine ikiye böldüğüm soğanı sol elime alıp dairesi üste gelicek kısımda yine önce bir sıra. sonra diğer sıra elimde tutarak kesip. sonrasında daire tarafından yatay küçülterek o ilk kestiklerime dik kesiyorum.

edit:

gözüm çok nadir yaşarıyor.

bonus: her yemeği soğanlı yaparım istisnasız. ve fazla fazla soğanlı tereyağlı yaparım. soğan <3
  • dream state  (03.03.15 02:19:28 ~ 02:20:17)
önce paralel, sonra dikine

2.bp.blogspot.com

->

www.mediterrasian.com

~

gözlerim yaşarmıyor pek, kabuğunu soyup ikiye böldükten sonra suya tutup bekliyorum biraz belki o yüzdendir ama sanmıyorum arada bi yaşarıyor ama ahım şahım abartı bir yaşarma olmadı hiç. belki keserkenki duruş ile alakalıdır soğan bir miktar önümde oluyor vücudumdan ve dolayısıyla başımdan, yani saldığı bi gaz varsa fln gözüme doğru gelmiyor direkt
  • neseranni  (03.03.15 02:22:25 ~ 02:31:28)
lens de ise yariyomus sanirim.

  • baldur2  (03.03.15 02:23:18)
soğan keserken sakız çiğneyin böylelikle gözünüz yaşarmaz diyorlar dene bakalım

  • GreyFever  (03.03.15 02:25:31)
önce yarım santimlik halkalar, sonra onları uzun çubuklar haline getirip yan yana diziyorum ve zırh ile girişiyorum.

  • rygard  (03.03.15 02:34:39)
sakiz yalan. tek gercek deniz gözlügü.

5 kilo sogan soymak durumunda kaldigim bir tarihte, burunlu, dalis gözlügü ve snorkelle soymuslugum var. ne menem, ne pis bir soganlardiysa, 1 tanesi 30 metrekarelik mutfaktaki herkesi aglatmayi basarmisti.
  • wiillii  (03.03.15 02:52:49 ~ 02:53:00)
Musluğu açın. Yemekteyiz'deki Hasan söylemişti, anneme denettirdim birkaç kez işe yarıyor sanırım.

  • i was made for you  (03.03.15 03:34:03)
Soğanın alt tarafını (kökünü) dağıtmadan keserseniz çok daha az yaşartır.

Gordon abimiz uygulamalı olarak gösteriyor: www.youtube.com
  • 386 dx  (03.03.15 04:40:20 ~ 04:44:30)
Tam dibinde mum yakıyorum. Çoğu zaman işe yarıyor, bazen yaramıyor.

  • aychovsky  (03.03.15 05:26:20)
sogan cok goz yakarsa, bunu dikerken cok osurmuslar denir bizim buralarda :)

her sogan yakmaz mesela, cinsine gore degisiyor. sokaktaki manavdan aldigim olduruyor adami, salya sumuk agliyorum resmen. diger marketten aldigim da hicbisey yok.

gozlerimi yakacak bir sogansa kafami tam soganin ustunde degil de biraz geride tutuyorum. biraz da hizli kesiyorum ki etrafa dagilmadan bir ance bitsin.
  • halanne  (03.03.15 07:10:35)
Minik bir robotum var genellikle onda parçalatıyorum. Elde doğramak ya da rendelemek gerekirse de artık eskisi kadar gözüm yanmıyor. Soğanlar değişti onun için desem pek doğru olmaz çünkü aynı soğanı çocuklar doğrayınca gözleri haşat oluyor. Zamanla alışılıyor sanırım. Doğrama tahtasında doğrayınca daha az yanar, mesafe artıyor ya.

  • hayat aklini konusacak bir filozof uret  (03.03.15 07:23:53)
Ne yaparsam yapayım yok blender bozuk olduğu için el é mahkum.
Soğan güzel ama ince ve küçük soğan parçaları mi gözüm mü
ikileminde kalmayıp gözümün görüp kesebileceği en ince yi kesip bırakıyorum ve hatta her yarım da bir pencereden kafayı uzatıyorum soğuk hava çarpsın da gözlerim kendine gelsin

Ama

Soğan dogramadan önce bi parça extra yoğun çikolata alıp damağa yapıştırınca gözler daha Az yanıyor

Mesela eti kara gurme gibi

Yeni keşfettim
soğan acısı onu keşfedene kadar en iyi çözüm
  • indescribable  (03.03.15 07:39:28)
Soğan yakıyo mu gözü ya??
Not: Lens kullanıyorum :)

  • painted bird  (03.03.15 07:48:51)
soğanı ikiye böldükten sonra sudan geçirin, daha az göz yaşartıyor böyle.

  • orient blue  (03.03.15 08:18:21)
Soğanı kullanmadan önce bi kaç saat dolaba at. Gözünü yaşartmaz

  • isimmisimyok  (03.03.15 08:24:20)
Kafama şeffaf poşet geçiriyorum :)

  • redeath  (03.03.15 08:29:58)
biraz muslugu aciyorum, evet israf ama gozum yanmiyo.

  • alis su hallerime  (03.03.15 08:33:58)
ortadan ikiye kesip yıkıyorum, vitaminiyle birlikte (varsa) acısı da gidiyor :) çok nadir yaşarır gözlerim.

  • [silinmiş]  (03.03.15 08:51:37)
cok acıysa lımon sıkıyorum ben

  • bryan fury  (03.03.15 09:06:42)
benim aşırı yanıyo, burnum filan da akıyo

musluk+1
ve ağzıma metal bir kaşık alıp onu emiyorum, en çok o işe yarıyor sanırım.
  • redg  (03.03.15 09:17:29)
lens işe yarıyor evet ama lens kullanmayan birinin işine bu bilgi nasıl yarar bilemedim :)

  • pokerface  (03.03.15 09:27:37)
dilinizi bi kuple dışarı çıkararak sadece ağızdan nefes alıp verin.

  • oldtimer  (03.03.15 10:39:20)