hangi partiye oy vereceğinizi biliyor musunuz?

hangisine vereceksiniz diye sormuyorum. bir kararınız var mı? orada oturan adamlardan hiç çekincesiz desteklemek istedikleriniz var mı? peki o kafanızdaki partinin barajı aşamayacağı kesinse? yurtdışı seçmen işlemleri için bi dolu iş yapmam gerekiyormuş. şimdi onları araştırırken bi durdum düşündüm de, ben kime oy vereceğimi bilmiyorum. muhalefet adam gibi muhalefet olsa, iktidar bu kadar şeyapmazdı tepemize. en hakkını vererek muhalefet olan parti hdp, kabul, yiğidi öldür hakkını yeme. ama onların ideolojilerini açık açık bilerek onlara oy vermek, bugüne kadar kendimce savunduğum düşünceye aykırı olduğundan vicdanım rahat etmeyecek. gerçi oyumu kime versem o vicdan zaten hiç rahat etmeyecek ama, öyle işte. ne yapacağımı bilmiyorum.

kürt değilim, hdp'li değilim, hdp'ye vereceğim.

  • zenciamacalismiyor  (03.03.15 01:09:09)
chp-bdp'den nefret etmeme rağmen bu ikisi arasında gidip geliyorum.

  • rakicandir  (03.03.15 01:13:26)
önceki seçimlerde çok düşünmüyordum, hangi partiye oy vereceğim belliydi ama bu seçim için ciddi ciddi ölçtüm tarttım.
vardığım sonuç; halimiz içler acısı. hiç çekincesiz desteklediğim bir parti değil ama en azından kime oy vereceğime karar verdim.

  • asisamus  (03.03.15 01:15:04)
henüz karar verebilmiş değilim. Hangi partinin ne bok yiyeceğini kestirebilsem aklımda biri var ama pek güvenemiyorum.

  • henry gale  (03.03.15 01:36:02)
chp

  • eagofant  (03.03.15 01:39:23)
ben pek takmıyorum seçimleri artık. özellikle 30 mart'ı yaşadıktan sonra insanların seçimler konusunda bu denli beklenti içerisinde olması şaşırtıyor beni. gidip sabahlara kadar sandıkların başında da beklesen sonucunda o ülkenin içişleri bakanı kalkıp da gecenin köründe ysk'ya gidebiliyor ve biz de oturmuş hala saf saf kime oy versek diye düşünüyoruz. yani herkes oyunu versin tabii ancak gerçekçi olursak senin için zorsa işlemler pek değmez o uğraşa.

ekleme: bu arada en azından şu son dönemde artık muhalefet partilerine laf etmekten vazgeçmeliyiz sanki. sabaha kadar insanlar direnmeye çalışıyor mecliste. şu anda muhalefette aksayan bir şeyler varsa bunun sorumlusu vekiller değildir kesinlikle.
  • soso  (03.03.15 01:42:57 ~ 01:58:13)
oy vermeyecegim. en guzeli su:

www.youtube.com
  • fortisvita  (03.03.15 01:48:19)
Mhp

  • roe  (03.03.15 02:00:26)
hdp.

  • yatagants  (03.03.15 02:00:57)
hiçbir koşul altında oligarşinin elini güçlendirmeyeceğim, meclis ve içindeki düzen partilerine oy vermeyeceğim, oy verilmesini engellemek için çaba harcayacağım ve yıllardır yaptığım gibi meclis ve burjuva demokrasisi değil silahlı devrim için çaba harcayacağım.

  • rygard  (03.03.15 02:30:34)
MHP'ye vereceğim <3

edit: hedepe=pekeke
  • dream state  (03.03.15 02:33:12 ~ 02:34:18)
mhp sekuler olsa islamci olmasa mhpye verirdim ama mhp turkculukten cok ummetcilik pesinde. o yuzden kullanmayacagim bu secim.

  • baldur2  (03.03.15 02:53:32)
daha önce oy kullanamadim, yurtdisinda geri zekali bir sekilde yüksek secim kurulu cok erken kapatti ikametgah tasiyip, kaydolma isini. ilk oyum olacak adam gibi, kime verecegimi bilmiyorum.

tek bildigim sistem bu ve kontrol edilemezken, secimin secmekle pek alakasi kalmadigidir. o yüzden siz kime vereceginizi düsünürken, kedileri trafolardan uzak tutmayi atlamamak gerekiyor.
  • wiillii  (03.03.15 03:20:18)
Ülke insanının ideolojisi acayip kaydı son yıllarda, her şey birbirine girdi cemaat ergenekon fuatavni falan derken hiç beklemediğim insanlar beklemediğim partilerden bahsediyor.

  • calligrapher  (03.03.15 06:56:44)
Hiç çekincesiz desteklemek istediğim yok, yine de oy kullanacağım ve hangi partiye oy vereceğimi biliyorum.
Niye oy kullanıyorum; çünkü ne istemediğimi çok iyi biliyorum. Oy kullanmaz isem istemediğimi yaşama olasılığım artacak.
Vicdan meselesi değil de üzerime düşenden yapabileceğimi yapmış olmak.
Gerçek olan şu ki; sandık başlarında oyunlar dönecek, oylar değiştirilecek, görenler bilenler olacak ancak korkup sesini çıkaramayacak. Biz de bile bile sonuçları kabul etmek zorunda kalacağız.
"dürüst seçim yapılana dek oy vermiyoruz" denilip sandıklara gidilmez ise o zaman ben de oy kullanmaya gitmem.
  • hayat aklini konusacak bir filozof uret  (03.03.15 07:00:20)
biliyorum, bir önceki seçimde hangi partiye verdiysem ona vereceğim.

ülke geneli de bu halde sanırım, oy oranlarında genel bir değişiklik olmasını beklemiyorum.

yalnız bir şey dikkatimi çekti, linç korkusundan şimdiye kadar kimse akp ye oy vereceğim dememiş. bundan sonra da kolay kolay diyebileceğini sanmam.

ne tuhaf di mi?

biliyoruz ki duyurudan da büyük bir kullanıcı kitlesi akp ye oy verecek, ama bunu açıklamaya çekiniyorlar.

irdelersek eğer akp'nin neden fazla oy aldığının sebeplerinden birini bulabiliriz :)
  • cokilgincvesesgetirecekbirnickarayanadam  (03.03.15 07:51:35)
Oyu kime vermiyecegimi biliyorum.

  • VIPCH  (03.03.15 08:34:21)
bugüne kadar emep,hdp ve chp ye oy vermişliğim var. içime en çok sinen her zaman emep olmuştur. bu seçimde de akp'nin elini en çok zayıflatacak olana oyumu veririm diye düşünüyorum.

  • loch ness  (03.03.15 09:21:26)
Tkp

  • aeroflot  (03.03.15 09:42:14)
alternatifsizlikten aklımca en makul olana oy verme durumu var yıllardır. kendimce birkaç çizgim var. parti ideolojisi benimsemekten ziyade hesap kitap, en mantıklı hangisi geliyorsa. yani belli.
babam seçilmeyeceğini barajı aşamayacağını bile bile partisine oy verir mesela. hangisi daha iyi bilmiyorum.

  • ansiklopedik sozluk  (03.03.15 11:03:58)
Akp

  • emiter  (03.03.15 11:51:48)
oy kullanamayacağım büyük ihtimalle. çok istememe rağmen hdp'ye oy atmaktan vazgeçtim.

sebep 1) selo recebi alkışladığında iyi ki bu adama oy atmamışım dedim
sebep 2) iç güvenlik yasasını bu kadar hırsla geçirmeye çalışan bir parti ile 30 yılın sorununu çözmeye çalışıyorlar. tecavüzcü coşkunla aşk filmi çekmek kadar absürd bence
  • spankenstein  (03.03.15 12:15:13)
Kime oy vermeyecegim belli. Onlara oy vermedikten sonra da kimenoy verecegim pek de bir sey fark ettirmeyecek o de belli. O piti piti yapabilirim.

  • ay nov kung fu  (03.03.15 12:18:03)
chp'ye verecegim hos verecegim oyun bir ise yarayip yaramayacagini bilmiyorum ama en azindan akp karsisinda bir seyler yapmisim gibi hissederim. oy kullanmamayi hic aklimdan gecirmedim zira bu pasif sekilde de olsa akp'ye destek cikmak oluyor keza barajin altinda kalacagindan %100 emin oldugumuz partilere oy vermek de oyle. olcup tartip en mantiklisinin chp'ye oy vermek olduguna inaniyorum her secimde.

gonul isterdi ki %1 bile oy alsa istedigimiz partiye oy verelim, demokrasi soleni yasayalim ama basimizda buyuk bir bela var.
  • fraise  (03.03.15 12:22:47)
hdp

  • damdanakan  (03.03.15 12:32:26)
akp ve hdp'ye vermeyeceğim kesin. ülkenin bunlara kalması, insanların teröristleri ümit olarak görmesi cehape'nin ayıbı ama yine de onlara vercem galiba. büyüyünce de sürekli içki içen, kırmızı yanaklı, tonton atatürkçü amca olcam.

chp'ye veririm herhalde ya. kime verirsem vereyim bir halt olduğu yok zaten. akp'yi sildik. mhp'ye karşı değilim ama yakın da durmuyorum. hdp'li teröristlerle heç işim olmaz, seçim yaklaşıyor ya yine başladılar biz çok tatlıyız akp'ye karşıyız yalanlarına. sırrı abeden öğrenmişler bunu da. meclise girme ihtimali olmayan, zahmet edip kendini anlatma gayretinde bile bulunmayan toplumun skim partisi, vatandaşın yrrak partisi gibi oluşumlara da oy vermek istemiyorum.

o yüzden OYUM SARIGÜL

***

ayrıca "muhalefet gibi muhalefet olsa böyle olmazdı" laflarını da geçiniz lütfen... tamam muhakkak muhalefetin yanlışları oldu, zamanında çok pasif kaldılar falan ama açın meclisteki oturumları izleyin yahu. diktatörlükler muhalefetler beceriksiz olduğu için değil, birileri dikta istediği ve baskıladığı için oluşuyor. cehape ya da mhp muhalefet edemediği için değil. ha ama zamanında etselerdi keşke.
  • der meister  (03.03.15 12:38:41 ~ 12:43:15)
sülalem türk alevi. ateist, türk ve özgürlükçü biri olarak hdp'ye oy vereceğim.

  • kaufman  (03.03.15 15:14:24)
LDP'ye vereceğim ben.

  • i was made for you  (03.03.15 15:16:49)
Biliyorum.

  • battal gemalmaz  (03.03.15 15:50:22)
osman paşaya atasım var.

  • gliderpilot  (03.03.15 18:58:01)