Türkiye'de lisansı olmayan film/dizi/anime indirmenin yasallığı

Merhaba sevgili download hastası duyurucular;

Aklıma bir soru takıldı. Şayet internetten indirmekte olduğumuz film/dizi/anime gibi şeylerin Türkiye'de lisansı yoksa bu suç teşkil eder mi? Mesela ben her ay neredeyse 150 GB kadar anime indiren bir insanım ve bu animelerin ülkemizde hiç bir şekilde lisansını almış bir gerçek ya da tüzel kişi yok. Benim ve bir çok kişinin yaptığı gibi bu yasalar önünde suç mu? Bu ülke sınırları içinde lisansı olmayan bir şeyi indirmek? Bilen varsa aydınlatmasını rica ediyorum.

kimse cevap vermemiş o yüzden biraz da mecburi bir tahmin yapıyorum ki, telif hakları uluslarası alanda komple geçerlidir.

  • cro magnon  (21.08.09 18:14:49)
bilemiyorum bende ama anime forumlarında şöyle olur görmüşsündür, işte şu anime amerikada lisanslandı ondan bırakıyoruz gibi ya da lisanslanacak o zaman bırakacağız gibi, yani lisanssızsa türkiyede sorun olmamalı. yine anime için konuşursak hiç kafaya takılacak bir şey değil çünkü anime şirketleri internet üzerinden indirmeyi destekliyor neredeyse istisnasız çünkü bedava reklam. hatta komik bir olay da var şurda; reklama en az ihtiyacı olan animelerden one piece için en ünlü fansub grubuna gönderilen bir yazı www.kaizoku-fansubs.com

diziler içinse; geçenlerde adını şimdi hatırlamadığım telif hakları ile ilgili bir yetkilinin videosunu seyrediyordum, youtube için konuşuyordu.. eğer dizi yeniyse sesimizi çıkartmıyoruz videoların yüklenmesine yayılmasına çünkü bizim reklamımızı yapıyor ama iyice tutulduktan sonra kaldırtıyoruz diyordu. sanırım p2p için de geçerli bu çift tavırları

filmler daha bir sorun. çünkü dvd ve sinema satışı en büyük gelirleri. yasal değil Türkiye'de de ama adı konulmamış bir yasallık var. bu adı konulmamış yasallık Amerika dahil neredeyse tüm dünyada var. bir de tabi, parası olmadığı için dvd alamayan insanların sanata ulaşma, eğitimle ilgili belgesellere ulaşma hakkını engellemek ne demek, bunu ne kadar engelleyebilirler yalan propaganda yaparak merak konusu. isveçte kurulan korsan partinin beş sene sonra telif haklarının düşmesini isteyen politikaları var yüzde yedi de oy aldılar, üç ayrı ülkede daha kuruldu benzer parti. bakalım nereye gidecek
  • efe  (21.08.09 23:41:47 ~ 23:44:13)