krediyi erken ödemeli mi?

50 bin tl kadar ev kredisi çekmiştik. 6 ay ödeme yaptık. bugün 7. ödemeyi de yapcam. bir yerden alacağımızı gönderdiler. istersek bugün kapatabiliriz krediyi.

sorduk bankaya. en az 4-5 bin tl kadar düşme oluyor.

çektiğimiz tutar: 50 bin tl
ödenenen aylar: 7 ay
vade süresi: 36 ay
toplam ödenecek tutar: 58 bin tl

acaba parayı tümden kapatmalı mı? yoksa 30 ay boyunca yine aylık olarak ödeme yapıp o parayı başka bir iş de mi kullanmalı? aydınlatırsanız sevinirim.

dolar al at kenara.

  • bryan fury  (02.03.15 10:19:37)
4-5 bin faiz farkı için elindeki sıcak parayı bankaya vermeye değmez bence.

  • battal gemalmaz  (02.03.15 10:22:12)
3 yılda 4-5 binden fazla garanti getirisi olacak bir iş planın yoksa kapat.

  • merhum  (02.03.15 10:35:47 ~ 12:19:47)
arsa almak mantıklı bir yatırım olur mu? ama dediğim gibi yatırım konusunda hiç bilgi sahibi değilim.

  • nemo problemo  (02.03.15 10:37:14)
enpara faiz aylık 383 lira getiriyor yıllık yaklaşık 4600. gerisini sen düşün.

  • cannibal corpse  (02.03.15 10:52:15)
borcu neden hemen kapatasınız, hazır para var ne güzel. tabi ki arsa mantıklı olur. hatta mevcut şartlarda en mantıklısı olur ticaret yapmıyorsanız. ki anladığım kadarıyla ticarete uygun değil pek sizin yapınız.

1,5 sene önce 25.000 liraya arkadaşıma aldığım bir tarlanın şu anki fiyatı 40.000 lira. 3-4 sene bekleyip imar geçirdiğinde 200.000 olacak. 2 sene önce ağabeyime aldığımız 80.000 liralık hisseye müteahhit şu an 180-190k veriyor. bunun yanında yine abimin 10 sene önce aldığı 10k lık bir arsanın şu anki fiyatı taş çatlasa 30-40k dır halbuki ne umutlarla almıştı. öngörü, bilgi falan önemli bu işte. ama öldüm dese bile toprak asla para kaybetmez. altın düşer, dolar düşer toprak düşmez emin ol.

eğer nereden alacağınızı bilir, emlakçıya falan kendinizi yoldurmazsanız arsa en kazançlı iştir. ince eleyip sık dokuyun, araştırın yeter.
  • calligrapher  (02.03.15 10:54:29 ~ 10:55:29)
pheno +1

parayı daha iyi şekilde değerlendir(e)meyecekseniz borcu kapatmak en mantıklısı.
  • kakao  (02.03.15 11:07:45)
pheno + 1
Benim için kapanacak borcun verdiği rahatlık, kullanacağımın getireceği faizin sevinci ile bir yandan da hala borcum olmasının verdiği tedirginliği karşılaştırsam, doğrudan öderdim. Ama kişiden kişiye değişiyor, paradan para yapabileceğinizi düşünüyor ve kendinize güveniyorsanız, yapın bir yatırım.

  • aychovsky  (02.03.15 11:12:11)
pheno +1

  • mattiadestro  (02.03.15 11:50:53)
5 ay sonra ekonomik kriz olmayacağı, sizin elinizde kredi ödemeye devam edebilecek kadar para olacağı, sıcak parayı yatırdığınız yerin fos çıkmayacağı garantisini verebiliyor musunuz?

ben olsam borçlu kalmaz istemezdim. 2 kriz atlatmış babam herkes işyerlerini kapatırken şirketini büyüttüyse borcu olmadığındandır
  • la noix  (02.03.15 12:12:17)
şöyle hesapla: eğer ki parayı vadeli hesaba yatırıp, kredi borcunu bu hesaptan ödersen karlı mı olursun?

  • ceycey e  (02.03.15 12:25:16)
borcunu kapat rahat et.
bir de o paranın stresi ile uğraşma.

  • teritori  (02.03.15 12:31:12)