Çekirdeğin İçi 0,80 TL, Çekirdeğin Kendisi 2 TL

İkiside 100 gram.
Uzun süredir takip ediyorum tam olarak böyle lan fiyat.

Bir yerde çok pis manipülasyon var gibi.

Atayizleri göreve çağırıyorum

üretim yerlerine bakın. hangi koşullarda ithal edilmiş belli olmayan, genetiğinin ebesine atlanmış ürün yerine yerli malını tercih edebilirsiniz.

  • angelofdeath  (28.02.15 16:34:42)
çekirdek içleri normal çitlediğimiz çekirdekten daha minik ve yeşil oluyorlar, sanırım tam olgunlaşmadan ve kavurma işlemine tabi tutulmadan ,zaman ve maliyet tasarrufu olmadığı için fiyatı düşüyor ama yanlış tahminde bulunuyor olabilirim tabi.
Bir de arz talep meselesi, çoğu kişi çıt çıtlı halini tercih ediyor.

  • neferkitty  (28.02.15 16:35:15 ~ 16:37:13)
çekirdek içi de dışı da türk malı

  • Frederick Co  (28.02.15 16:35:57)
Bim ya da a101 den alıyorsun dimi çekirdek içi ni

Geçen de bu aklıma düştü benim ulan neden kabuklu haline çok para veriyoruz diye.
  • indescribable  (28.02.15 16:41:20)
tuzdan ötürü olmasın.valla başka açıklama gelmedi benim de aklıma

  • high hopes of the sozluk  (28.02.15 16:42:33)
ikiside tuzlu
ikiside kavrulmuş

  • Frederick Co  (28.02.15 16:43:30)
kavrulmuyorsa, tuzlanmıyorsa, nem oranı yüksekse, iki 100 gr da net iç ağırlığıysa vs vs.. olur öyle.
buna benzer beyaz şeker k.rengi şeker fiyat oransızlığı var. k.rengi şeker melas içeren daha az rafine şeker, normalde ucuz olmalı ama bizde beyaz şekere kahverengi (melas) püskürterek yani maliyeti arttırarak piyasaya sürüyorlar, ondan pahalı oluyor.

  • ismail yk  (28.02.15 16:49:46)
depolama maliyetleri de önemli kalem. öyle deme co.

  • ismail yk  (28.02.15 16:50:39)
kabuklu halinin verdiği hizmet / keyif daha fazla. o çekirdeği çıt çıt çıtlatmak, ağızda kalanı pıt diye yere tükürmek paha biçilemez zevk.

öteki ne öyle amk avuç avuç ye bitsin hemen.
  • prompter  (28.02.15 16:54:12)
sen klasik kabuklu cekirdegi zevkin icin aliyosun, yani lüks senin icin aslinda, daha cok para vermeye niyetin var 2 tl de yüksek degil verebilirsin. ki kilolarca da kullanmayacaksin 100 gr, 200 gr alirsin, ama findik alsan 200 gr bir avuc yapar yetmez, cekirdekte yeter ama, ihtiyacin degil yani aslinda bu tamamen zevk. piyasa fiyatida buysa sen zaten alirsin bunu. cekirdegin yerini doldurabilecek öyle citlemelik baska sey yok piyasada daha ucuz.

fakat kabuksuzunu alan kisi ya kek yapicaktir, ya baska biseyin icine koycaktir, bu noktada farkli seyler alabilir, salliyorum findik, fistik, yer fistigi etc. kilosu 8 tl yani cekirdek ici, bu fiyata baska seyler alabilir. o müsteriyi elde tutmasi lazim.

kisaca basit ekonomi. hatta bunu not olarak ekledim kendim icin , güzel örnek.
  • kurnaz  (28.02.15 16:59:16 ~ 17:00:54)
depolama ve nakliye ile ilgili olabilr.

  • karlmarx  (28.02.15 17:25:55)
Ayni kalite urunse arz talepten kaynaklaniyordur herhalde.

  • f_d  (28.02.15 17:53:47)
normal çekirdek daha yaygın üretiliyor ve nominal değerini bulmuş. İç çekirdeğe talep daha az ve talebi arttırmak için fiyatı aşağı çekilmiş, bunu yaparken muhtemelen üretim sürecinde, saklamada, kalite kontrolünde ve birim maliyeti etkileyen diğer kalemlerde de belli kısıntılara gidilmiştir.

Her iki üründe de kar oranı fazla olduğu için ve maliyet kalemleri esnetilebildiği için, karşılaştırıldığında abes durabilecek bir durum ortaya çıkabiliyor. Zaman içinde ikisi de piyasa dengesi içinde ideal fiyatlarını bulacaktır.
  • rygard  (28.02.15 17:59:22 ~ 18:00:42)