Satın Alma Departmanı Mülakatında nerden vurmalıyım?

Selamlar,

Büyük bir firmada satın alma departmanı part time pozisyonu için görüşmeye çağırıldım. HR ile olan mülakatı geçtim. Şimdi Purchase için Birim Müdürü ile bir görüşmem olacak diye tahmin ediyorum.

Satın Alma dpt olmasına rağmen merak ettiğim konu part time olarak iş görüşmesinde neye vurgu yapmalıyım? Uzun vadede kariyer hedefim de Satış Departmanı olduğu için Satın alma konusunda çok hevesliyim. Kafamda şunları kurguladım

+ Çalışkan Yönüm, +Akıcı Dil Bilmem(müdür yabancı) , +PC Skills, +Çabuk Öğrenmem, +Kararlı olmam, +Özgüven sahibi olmam

Sizce mülakata temel girerken temel gereksinim olarak bunları mı söylemeliyim.

insanlarla kolay iletişim kurabildiğinden bahsetmelisin. hem tedarikçilerle hem de satın almadan talepte bulunan diğer departmanlardakilerle iyi anlaşabiliyor olman lazım.

iş bitiricilik zaten söylenmiş

bir de zaman yönetimi önemlidir, üretim yanlış hesap yapar son anda acil sipariş geçer - satış büyük bir iş bitirir öngörülenin 2 katı mal alman gerekir vs vs. bunlar da son top hep satınalmadadır o yüzden zaman kısıtlaması olmasına rağmen becerebiliyor, stres yapıp sıçmıyor olman lazım.

eğer daha önce çalıştıysanız önceki işinizden ya da aile-okul-sosyal hayatınızdan yukarıdaki özelliklerinizi kullandığınız bir kaç örnek olay düşünün.

+ yönlerim şunlar bunlar derken bana bir iki örnek ver derse hazırlıklı olun

yılların satınalmacısı konuştu...
  • yimirta  (25.02.15 16:36:55)
teknik satın almadan anlıyorsanız bunu özellikle belirtin. satın alma için genelde "3 firmadan teklif topla, en düşüğünü seç" yaklaşımından bahsedilir. bunun doğru olmadığını; satın almanın, tedarikçilerle uzun vadeli işbirliğine dayandığını ve fiyatları sürekli takip etmek olduğunu söyleyin. Dolayısıyla önplana çıkarmanız gereken özellikleriniz; iletişim beceriniz, fiyat hafızanız ve teknik bilginiz & araştırma hevesiniz olmalıdır.

  • pozzecco  (25.02.15 17:23:31)
yardımlar için herkese teşekkürler :)

  • afrodizyak etkisi  (02.03.15 16:56:42)