Rusya'da doktorların 900 TL kazanması

Bi el atın hele rusya'da yaşayan duyurudaşlarım. Tamam tayland vs 100 tane asya ülkesi verilebilir 500 lira alan versiyonu bile vardır ama Rusya'nın farkı yaşam masraflarının Türkiye ile çok yakın olması. Ona rağmen nasıl yaşıyor bunlar? Doktoru inşaat sektörü dışında genel olarak durum böyle.

tıp okuduğu halde tr'yee fuhuş yapmaya gelen rus kadınlar... der susarım.

  • steve rogers  (24.02.15 23:41:58)
rusya'da ben hic 70 lira elektrik ya da ne bilim 50 lira su faturası geldigini gormedim. enerji buraya gore cok daha ucuz. 900 lira maas alan doktor da gormedim. kayınvalidem doktor ve cok daha yuksek maas alıyor.

  • maresalx  (24.02.15 23:43:20)
Zaten hocam tıpın hiçbi prestiji yokmuş ki Rusya'da. Bırakın ortalama olmayı ortalamanın altında bile görenler var doktorları.

  • oddyseus  (24.02.15 23:43:48)
@maresalx

www.profi-forex.us

dolar'ın ruble karşısında 2 kat değer kazanmasınıda göz önüne alarak 586 doları 900 lira yapayım dedim ama bugün konuştuğum rus arkadaşın teyzesi dokrmuş 22000 ruble maaş alıyormuş.
  • oddyseus  (24.02.15 23:46:07 ~ 23:46:41)
burada anlatiyor biraz

www.sandaletliseyyah.com
  • jaygatsby  (24.02.15 23:46:09)
hastalardan para alıyorlar.

  • fayfim  (24.02.15 23:48:08)
Kişi maşı ortalama milli geliri: 14,645 $ türkiiyeden 4,685 dolar daha yüksek

Rusya'ya inşaat işcisi giden tanıdığım dahi 1500 dolar alıyordu ayda.

şöyle bi haber var, rusyada ortalama devlet memuru maaşı 2012 yılında 3216 tl imiş.

tr.sputniknews.com

temmuz'da ise doktorlara zamn yapıldığı ve doktorların 41.640 ruble maaş aldıklarını söyleyen haber var.

gazetem.ru

şuan ki kurda 670 dolar yapıyor, tabi ruble son altı ayda 3 kat değer kaybetti onuda hesap etmek lazım. Temmuz ayında 1800 dolara falan denk geliyordu muhtelemen.
  • yatagants  (24.02.15 23:48:45 ~ 23:49:36)
tıp okudugu halde tr'ye fuhus yapmaya gelen rus kadın mevzusunu gördükten sonra yazmak istemedim daha.

sizin gibi 31'ciler rusya kelimesini gorunce hep boyle seyler geliyor zihninizde canlanıyor. umarım ışid türkiye'ye girer de hepinizin pembe götünü bir güzel keser ne bilim iç savaş falan çıkar o zaman siz fuhuş yapmaya rusya'ya gidersiniz belli mi olur.
  • maresalx  (24.02.15 23:53:52)
Maresalx in ofkesini anliyorim ve hak veriyorum oncelikle.

Rusyada st petersburg veya moskova disinda bir sehirde yasarsaniz o parayla akilalmaz rahat gecinirsiniz. Feleginiz sasar hatta. Kiralar ucuzdur. Enerji neredeyse bedava oldugundan faturalar komiktir. Gida ucuzdur. Bizdeki gibi pazarlar cok yaygindir. Buyuk sehirlerde zor yasarsiniz. Ama istanbulda nasil asgari ucretli yasiyorsa orada da yasar elbette. Ruslar pek tercih etmiyor sadece.

Rusyayi ucretleri ile turkiyeyle karsilastirmak abes oluyor biraz. Turkiye, ortalama kisi basina dusen geliri ile dunyanin en pahali ulkesi. Ciddi anlamda burada insan gibi yasamak oldukca zor. Ulkenin ayari ile oynadikca oynadilar. Creative destruction dedikleri durumun yasanmasi lazim. Istanbulda bir deprem uzun vadede bircok sorunu cozecektir zaten.
  • joy luck club  (25.02.15 07:13:32)