Mataramın içindeki tarçını nasıl çıkarabilirim?

Matarama bazen tarçın çubuğu falan atıyorum. Yapan bilir, bir iki güne kalmadan tarçın çubuğu açılır. Ben bu kez unutmuşum, çubuk açılmış, yelpaze gibi olmuş. Mataramdan bunu nasıl çıkarabilirim ki? :O

matarana su ko :)

nası bişey ki mataran?
  • [silinmiş]  (24.02.15 12:35:49)
matara ağzından içeri girebilecek tarzda çubuk gibi bir şey olur hatta örgü şişi bile olur, onla tarçını parçalamayı deneyip öyle çıkarmayı deneyin bi.

ya da matarıyı ters çevirip ağzına tarçın gelince cımbız gibi işlev görecek bir şeyle yakalayıp çekin parçalanır her seferinde.

en son çare diş depolarında presel adı altında bir 5-6 liralık bir alet satılır bu iş için 10 numara iş görür :)

www.oncudental.com
  • neferkitty  (24.02.15 12:36:41 ~ 12:40:46)
douche, mataram şöyle: urun.gittigidiyor.com

matara ağzı atıyorum 3 santim ise, açılan tarçın 7 - 8 santim oldu içinde. çok da sert, o yüzden dediğin yöntemlerle çeksem bile fark etmeyecek gibi geliyor, neferkitty. ama şişle zedelemeyi deneyeceğim.
  • dessy  (24.02.15 12:44:10)
en son çare dediğim presel iyi çeker onun ağız açıklığı için 2-3 cm yeter bile ama onu alasıya kadar yeni matara da alırsın tabi , yine de aklında bulunsun :D

  • neferkitty  (24.02.15 12:45:51)
maket bıçağıyla iki üç parçaya böldükten sonra rahatça çıkarılabilir gibi geldi. tabii o arada mataraya zarar vermemeyi nasıl başaracaksın orasını düşündüm düşündüm de bir yöntem bulamadım.

  • knight of cydonia  (24.02.15 12:46:13)
(bkz: kargaburun)

  • argent dawn  (24.02.15 13:01:07)
körelmesi senin için sıkıntı olmayacak bir makasla kessen? knight of cydonia'nın maket bıçağı önerisini okuyunca aklıma geldi, hem mataraya zarar verme riski daha az olur gibi.

  • a gun and a pack of sandwiches and nothing  (24.02.15 13:02:33)
lavabo açıcı döküp üstüne kaynar su dökersen tarçını eritir parçalar o. ama plastiği de sıçırtabilir.

  • calligrapher  (24.02.15 13:03:45)
ay yok, lavabo açıcı sürdüğüm bir şeyden su içemem, mazallah patlamayalım :) ama tüm bunları teker teker deneyeceğim arkadaşlar.

  • dessy  (24.02.15 13:09:26)
lavabo açıcı sabun denen şeyin özü:) deterjanla temizlemekten daha temiz olur emin ol.

  • calligrapher  (24.02.15 13:14:02)
Suyla açılıyorsa kuruyunca da küçülecektir, kurumasını bekle sonrada çıkar.

  • delicevat  (24.02.15 14:16:33)
karbonat ve sirke karisimi da lavabo acici islevi goruyor.
kopipeyst
Yarım bardak karbonatı lavabo deliğinden içeriye serpin, üzerine yarım
bardak sirke dökün. Fokurdaması normal, bir kimyasal reaksiyon oluyor, bu
lavabonuzun açılmasına yardımcı olacaktır. 15 dakika bekleyin, sonra üzerine
1 lt sıcak su dökün. Tıkanıklık geçecektir.

biraz daha suyun icinde bekletsen yumusar belki.
  • jimicik  (24.02.15 14:30:43)
matara plastik olmasaydı fırında düşük ısıda uzun süre pişirerek tarçını kurutabilirsin diyecektim ben de, cevat diyince diyeyim dedim. fırına girebilen bir plastik matara olasılığı çok düşük olsa da eğer varsa öyle bir özelliği en rahat yöntem o olacaktır.

  • knight of cydonia  (24.02.15 14:34:48)
işe yaradı mı yöntemler noldu sorunun akıbeti?

  • neferkitty  (25.02.15 07:36:45)
akşam misafirim vardı, ilgilenemedim. bu akşam tek tek deneyeceğim :) haber vericem mutlaka.

  • dessy  (25.02.15 07:43:14)
Bilgi vereyim istedim. Bir iki ilgilenememiştim bu konuyla yoğunluktan. Matara öylece duruyordu. Dün bi bakayım dedim, mutfaktayken kurumuş tabii, içi hafif nemliydi tarçının ama esnek hale gelmiş. Pıt diye çıktı :) Ben mutlu, matara mutlu, tarçın mutlu. Herkese teşekkürler.

  • dessy  (27.02.15 07:53:57)
vay arkadaş ne tarçınmışş :))

  • yazar yazmaz yazan yazar  (27.02.15 08:03:17)