sporda ani performans artışı

Selam,

Yüzme öğreniyorum ve kurbağalamayla düne kadar durmadan 80 metreden fazla gidememiştim. Bugün de böyle 2-3 tur atıp bekliyordum. Sonra, yine başladım ama bu kez duramadım ve 700 metre durmadan yüzdüm. Bittiğinde yorgun bile değildim, kriz filan geçiricem diye korkup durdum hatta. Hayırdır, ne oldu bana böyle?

Ek bilgiler;
Havuz :20 m
Derinlik:2 m
700 m süresi:25-30 dakika
Zaman: Sabah, aç karnına

Kalp zamanla daha az performansla daha çok kan pompalamaya başlıyor, o da dokulara daha çok oksijen taşınmasını sağlıyor. Haliyle bu da performansınızı olumlu yönde etkilemeye başlıyor; daha şiddetli aktivitelerde daha az yoruluyorsunuz.

  • angelus  (21.02.15 14:31:36)
uzun zamandır düzenli basket oynuyorum ve yüzmeye de bir süredir gidiyorum. Birden bire nasıl böyle bir değişim oldu, bunu anlıyamıyorum.

  • birkac sorum var  (21.02.15 14:33:49 ~ 14:38:54)
Her insanın bir VO2 maks. sınırı vardır. Yani oksijen alım sınırı. Bu kabaca; egzersiz esnasında ne kadar sık nefes alırsan, senin aynı paralelde bir o kadar aerobik enerji üretmeni sağlar. Bu da performansına yansır. Lakin dediğim gibi; bunun bir sınırı vardır. O sınır geliştikçe egzersiz yapan kişinin de performansı aynı şekilde gelişir ama bu değişim senin dediğin gibi bir anda olmaz; adım adım gelişir. Sen kendini zorladıkça fark edersin bunu. Yani dün 100 metreyi 15 saniyede koşup bugün 14 saniyede koşamazsın; 1 sene sonra 14 saniyede koşarsın. Sistem, dediğim gibi, adım adım ilerler. Sen bunu yeni fark etmişsin sadece.

  • angelus  (21.02.15 14:43:15)