kıbrıs-ingiltere

Bu kıbrısın kuzeyinde yaşayanların İngiltere merakı ve orda yaşama kolaylığı nereden geliyor? Vize için bile oraya gidip, başvurun diye salık veriyorlar.

ada ingiliz kontrolündeydi daha önce. trafik soldan akar, direksiyonlar sağda.

  • sana guluyorum sadece  (20.02.15 17:34:47)
kıbrıs'ın kuzeyi ile alakası yok, tüm kıbrıs için geçerli kolaylık dediğin şey. kolaylığı nereden geliyor, birleşik krallık yahut abd hariç eski ingiliz sömürgeleri kıbrıslılar'dan vize istemiyor idi. hala da istemiyor - ki hoş, artık hiçbir ab üyesi ülke de istemiyor. gene 1974 öncesinde çokca ingiltere'ye giden oldu kıbrıs'tan, '60 cumhuriyeti kurulurken de gidenler var - kah ekonomik nedenlerle, kah iki toplum arası çatışmadan ve kıbrıslı rum yöneticilerin kıbrıslı türkler'e karşı etnik temizlik merakı olduğundan.

şu andaki şartlarda da, adada doğru dürüst iş yok, hele ki üniversite mezunlarının çoğu için; insanlar göç ediyorlar hali ile hala da bu yüzden. ingiltere'de hali hazırda ciddi bir kıbrıslı nüfusu var ki o nüfus öncelerden beri orada zaten şu anda göç edenlerden bağımsız olarak. bu arada ciddi bir kıbrıslı nüfusu derken, adadaki kıbrıslı nüfusu açıklanmadığı için tam kaç katı hesabı yapılamıyor ama en iyimser tahminlerle bile adadakinin en az 2 katı kıbrıslı var birleşik krallık'ta şu anda. ingiltere, kıbrıs'tan göç edenler için hala tercih edilen yerlerden birisi, ama tek ülke değil elbette bu arada.
  • kulkke  (20.02.15 17:39:13 ~ 17:58:46)
kktc'deki her hanenin ingiltere'de en az 2-3 akrabası var. merak ordan, vize konusu da arkadaşların açıkladığı gibi ingiliz sömürüsünün eskilerden kalma avantajı.

  • prompter  (20.02.15 17:41:59)
kktc'de üniversiteyi ingilterede okumuş da çok kişi var. büyük bir olay olarak görmüyorlar ingiltereye gitmeyi, orada okumayı.

  • marla is in my head  (20.02.15 21:46:22)