Kaybedilen işe iade davası sonucu masraflar

Merhaba arkadaşlar,

Karşı tarafın avukatı benim avukatıma mail atmış. Yargıtayda ret yiyen işe iade davam için yasal vekalet ve yargılama gideri olarak toplamda 2700 lira para istiyorlar. Napacaz o parayı ödeyecez mi şimdi. Hiç durumumda yok.

Kaybedilen davada avukat ve dosya gider masrafları sizin tarafınızdan ödenir diye biliyorum. Bir kaçış yolu yok gibi, eğer daha üst itiraz makamları da zorlanmayacaksa (Yargıtay'dan öte ne var onu bilmiyorum gerçi)

  • sevgikusunkanadinda  (20.02.15 16:49:06)
O tamamda 2700 fazla değil mi biraz

  • beholderrulez  (20.02.15 16:52:46)
red sonucu 1500 tl maktu vekalet ücreti çıkıyor yanlış hatırlamıyorsam. ama zaten dava masraflarını ( harç, bilirkişi ücreti vs) siz karşıladıysanız 1200 tl yargılama gideri bence olmaz.

avukatınız kendi cebinden karşıladıysa onu istiyor olabilir ki istemekte haklı da olur. ama karşı tarafa 1.200 tl ödemezsiniz muhtemelen yargılama gideri olarak.

gerekçeli kararı görmeden yorum yapmak doğru değil, gerekçeli kararı isteyip sonuç kısmından görebilirsiniz hepsini.
  • arma aski  (20.02.15 17:06:50 ~ 17:07:45)
maalesef ödenecek diye biliyorum.

  • zenciamacalismiyor  (20.02.15 17:08:16)
Ben kendi avukatıma (toplu tuttuğumuz bir avukattı) herkes adam başı 500 tl ödedi. Bir tek ben kaybettim. Başka da para verilmedi

  • beholderrulez  (20.02.15 17:09:16)
1500 tl si vekalet ücretidir. Bilirkişi ücreti, tanık gideri Harcı Vs.si de yaklaşık 500 tl olsa bi de temyiz masrafları var o da 250-300 tl olsun hadi. Bana da 2700 fazla geldi.

  • proculianus  (20.02.15 17:10:15)
1500 vekalet
1200 yasal yargılama

  • beholderrulez  (20.02.15 17:12:49)
500 tl yargılama gideri olarak makul bir rakam.

500'ün üstüne 1200 tl yargılama gideri olmaz. avukatınız ile anlaşmanıza bağlı olarak kendi emeğinin bedelini de talep ediyor olabilir.
  • arma aski  (20.02.15 17:16:37)
Avukatım bu paranın tamamen karşı tarafın avukatına verileceğini belirtti. Hatta ıban karşı taraf avukatına ait

  • beholderrulez  (20.02.15 17:17:54)
ekstrem durumlar söz konusu olabilir nadiren de olsa. örneğin bilirişiye bir kaç sefer gitmesi ve bilirkişi ücretinin davalıdan tahsili vs gibi.

dosyayı görmeden ancak tahmin yürütülür bu konuda, gerekçeli kararın fotokopisini isteyin hüküm kısmında vekalet ücreti miktarı da yargılama gideri de yazar zaten.

bir de eğer mail değil de icraya koyarak talep etmişse, ekstradan vekalet ücreti ve icra masrafı eklemesi yapmak gerekecektir.

gerekçeli kararı görmeden yorum yapmak zor yani netice olarak.
  • arma aski  (20.02.15 17:24:35)
İcraya koymamış.benim avukat ödeme, icra ile 3500olur onunda yıllık faizş yüzde on zaten diyor.

  • beholderrulez  (20.02.15 17:26:47)
Gerekçeli karar kimden istenir bu arada

  • beholderrulez  (20.02.15 17:47:44)
1500-tl'si vekalet ücretidir. Normal davalarda bilirkişi ücretini davacı yani siz ödersiniz ama işe iade davalarında istisna olarak davalı öder ve en az 3 bilirkişi atanır. Bu bilirkişiler için kişi başı 300 ila 500 tl arasında ücret takdir edilmiş olsa 2700 normal gibi görünüyor. Ancak içiniz rahat etsin istiyorsanız ki en doğal hakkınız avukatınızdan ilamı görmek isteyin.

  • hazel  (20.02.15 21:15:19)