Dostoyevski

Hangi kitaplarını, hangi sırayla okumalıyım? Suc ve Ceza ile Yeraltından Notlar'ı okudum.

Budala yla devam edebilirsin.

  • damdanakan  (20.02.15 13:00:09)
Sırası çok önemli değil; Beyaz Geceler, Budala, Kumarbaz, Karamazov Kardeşler önceliğiniz olsun. Ama tabii mümkünse ne kadar eseri varsa okuyun.

Bir de, yayınevi çok önemli. İş Bankası'nın Hasan Âli Yücel Klasikleri'nden okuyun hepsini. Veya İletişim ve Can Yayınları da olabilir. Ama diğer yayınevlerinin çevirileri rezalet. Bu üç yayınevinden şaşmayın.
  • mutlusismankedi2015  (20.02.15 13:02:08)
Kısa hikayeleri de göz ardı etmemeni tavsiye ederim.
Ev sahibesi, bir yufka yürekli, dokuz mektup, beyaz geceler . . .

  • battal gemalmaz  (20.02.15 13:05:16)
karamazov kardeşler'i en sona bırakın, diğerlerinin sırası önemli değil bence de. nihal yalaza taluy'un dostoyevski çevirileri muhteşemdir ayrıca.

  • signore  (20.02.15 13:06:37)
Ecinniler ve Sibirya'daki sürgün yıllarından esinlenerek yazdığı Ölü bir Evden Anılar da önemli eserlerinden.

  • mea maxima culpa  (20.02.15 13:38:41)
illa siralamak istiyorsan bence yazildigi tarihe gore siralayabilirsin imkanin varsa tabii. budala ve karamazov kardesleri mutlaka oku. onun disinda kumarbaz, ecinniler, olu bir evden hatiralar. ya da sen hepsini oku iste :)

  • bay b  (20.02.15 14:02:04)
sırası önemli değil ama Öteki yi atlama.

  • devrin basbakani  (20.02.15 15:11:26)
üstünde dostoyevski yazan her şeyi okuyabilirsin. hangisi diye sormana gerek yok bence.

  • mermize  (20.02.15 15:14:20)