evde filtre kahve yapımı?

diyorum ki alayım starbucks'tan kahve evde yapayım. ama makine koyacak yer yok. french press de sevmiyorum. aklıma french press'ten hareketle bir fikir geldi.

şimdi bu french press denen naneye kahveyi koyuyoruz filtresini kapatıyoruz üstüne sıcak suyu ekliyoruz ve kahve demleniyor. sonra sıkıştırıp bardağa kahve gelmesi engelleniyor. bu mantıkla bakınca çay demlediğimiz çaydanlık ta da kahve yapabilirim sanki. kahve biraz kalın çektirmek daha etkili olabilir.

çaydanlığa suyu koy kaynat demliğin içindeki torbaya kahveyi ekle sıcak suyu koy 5-10 dakika demle iç. olmaz mı?

aynştayn falan demeyin olmazsa neden olmadığını açıklayın lütfen

aynen olur. ama neden french press sevmiyorsun ki çok daha kolay.

  • proletarier aller lander vereinigt euch  (19.02.15 20:40:28)
Olur niye olmasın aynı mantık. Ama çaydanlık mümkünse porselen olsun metal tadını bozabilir kahvenin. Kahveyi tahta kaşıkla bile koymak olumlu etki ediyor, gerisini sen düşün.

Frech press konusuna gelince, bence senin french press'inde bir sorun var. Ben herhangi bir tıkanma vb. problem yaşamadım şimdiye kadar, misler gibi içtim kahvemi.

Edit: sıkıştırma olayını yanlış anlamışım pardon.
  • youshookmeallnightlong  (19.02.15 20:42:42 ~ 20:44:19)
french press soğutuyor biraz da fazla alengirli ondan sevmiyorum

  • mr fusion  (19.02.15 20:46:00)
soğutma konusunda nispeten haklı olabilirsin ama şöyle yapılabilir, kahveyi koymadan önce biraz sıcak su koyarsın press'i ısıtırsın bu sayede soğutmaz.

  • proletarier aller lander vereinigt euch  (19.02.15 20:48:46)
söylediğiniz de olur tabi, bu arada bir alternatif (bkz: bialetti)
*french press i alengirli bulduysanız bu da alengirli gerçi.

  • asisamus  (19.02.15 20:50:39 ~ 20:55:18)
hayatimda ictigim en taze en güzel kahve bu sekilde yapilmisti, amarigali bir amca "we are drinking coffee, join in, not that instant shit, real coffee" demisti.

  • jaygatsby  (19.02.15 20:56:29)
Sadece ekstra bi tavsiye olarak starbucksın instant kahveleri var. Ben beğendim açıkçası tadı filtre kahve gibi. Nescafe gibi dandik değil. Çok ince çekilmiş çekirdekler kolayca karışıyor suya. Belki deneyebilirsiniz.

  • kaffle  (19.02.15 21:56:02)
bunun için rossmann'da satılan poşet kahveler var. laudiretto gibi bir markaydı. çay demler gibi demlenebiliyor, ama demlikten çıkarmak gerekiyor.

  • eksi sozluk e bir daha geldim  (19.02.15 22:01:35)
(bkz: aeropress) (bkz: hario v60)

  • ceycey e  (20.02.15 02:06:23)
  • calmdown  (02.10.18 16:34:41)