kuran'ın kapsadığı zaman dilimi

kuran ayetlerinin tüm zamanlar için geçerli olduğuna dair bir ayet, hadis vs. var mı?
emredilen ayetlere istinaden "o zamanın şartları içinmiş....." diye cümleye başlayan arkadaşlar var. neye göre diyorlar onu öğreneceğim.
(agnostikim)

Ateist olarak cevap veriyorum. İslam dininde öyle bir şey yok bütün ayetler sonsuza kadar geçerlidir. Tek istisnası bazı çelişkili ayetler onlarda da son gelen ayet kabul ediliyor.

  • nuka cola  (18.02.15 13:34:17)
var.
kuran inen son kitaptır
sora kıyamet kopacak vs vs

bahsettiğin şey yorumlama farkı. Savaş ayetleri vs
  • Frederick Co  (18.02.15 13:34:17)
Basit bir detayla,
Fatiha suresinde geçen "Malik-i Yevmiddin" kısmı. Benimkisi sadece bir yorum.
Din gününün sahibi/maliki demektir. Din günü de islama göre insanların hesaba çekileceği gündür, yani kıyamet/kıyamet sonrası ahiret diyelim. Bu durumdan zaman kavramı insanlığın son gününe göredir.
Not: Bu arada yeni bir Bin yıl müctehidi (bkz: müçtehit) ihtiyacı olduğunu düşünüyorum Islam'ın, sadece nacizane. Inanan biri olarak "Allah bilir" demek durumundayım.
  • gece lampulu  (18.02.15 13:54:06 ~ 13:54:15)