yahudi burunlu?

bir kaç kez filmde duymuştum jerard depardiediedi burunlu adamlara yahudi burunlu diyorlar. yahudilerle kocaman burnun ne alakası var?

onlarda karakteristik bir burun oluyor, bizdeki karadenizli burnuna benziyor sanki biraz.

  • safepassage  (17.02.15 13:55:30)
çünkü öyleler. bizdeki karadenizliler gibi yahudilerin de burnu aynı şekilde büyük oluyor.

örnek olarak Adrien abimiz:
cdn-www.i-am-bored.com
  • loveinaflipbook  (17.02.15 13:57:56)
ırksal sterotip olarak yahudi burnu var yahu çünkü - demek değil ki tüm yahudilerde var gerçi, hakeza yahudi bireylerin genetik havuzları pek dar değil.

  • kulkke  (17.02.15 13:58:52 ~ 14:00:13)
yani aslında anlamaya çalıştığım yahudi bir din tanımı değil mi? tüm hristiyanlar koca götlü o zaman onun gibi bir şey mi? hihi

  • neira  (17.02.15 14:01:19)
kan ve paranın kokusunu alabilmek için evrilmişler.

  • ya ben lan neyse  (17.02.15 14:02:15)
@neira ethnoreligieuse grup yahudiler (türkçesi ne bilemedim gerçekten) - ve ne kadar dıştan girmek mümkün olsa da, hristiyanlık gibi değil durum.

  • kulkke  (17.02.15 14:06:55 ~ 14:10:41)
karadenizlilerin burnu büyük ama bu karadeniz bölgesine has bir şey olduğu için değil mi? yahudilerin içiçe olduğu bir yer var da orada mı burunları büyük ay kafam karıştı iyice :)))))

  • neira  (17.02.15 14:11:27)
eksisozluk.com

aynı soydan geliyorlar, bozulmadan...
  • loveinaflipbook  (17.02.15 14:21:59)
@neira musevi ile yahudi arasında fark var. din olarak musevi olup yahudi olmayanlar var.

  • thracian  (17.02.15 14:25:53)
Musa, yahudilerin inandığı peygamberlerden biri. Musevilik Musa'dan geliyor. Her yahudi musevi olacak diye bir şey yok. Bir insan yahudi soyundan gelip ateist de olabilir. Ateist olması yahudi kimliğini etkilemez. Annesi yahudi olan biri dini inancı ne olursa olsun yahudidir. Değişmez.

  • angelus  (17.02.15 14:32:00)
aslen o burun geyiği 12. ila 13. yüzyıl dolaylarında çizimlerde ortaya çıkıyor, öncesinde yok falan. avrupa'da belli bir yahudi genetiği var mı tartışılır açıkcası, ama doğru olması da gerekmiyor. yahudi düşmanlığı, anti semitlik, öyle modern ırkçılık ile ortaya çıkan birşey değil hakeza. koyu ten geyiği de var örneğin karikatürleştirmede yahudileri yahut ayak geyiği var bazı yerlerde. bir süre kızıl saç da dolanmış etrafta ama sonra sönüp gitmiş o kızıl saç sterotipi.

onun dışında, ilk sorundan bağımsız olarak, yahudiler avrupa'da görece oldukça "topluca" yaşıyorlardı. hakeza örneğin, yahudi mahalleleri vardı, getto sözcüğü o mahallelerden geliyor. gene yahudiler bazı yerlerde şehir surlarının içerisine sokulmuyorlardı, falan filan. çoğu yerde yahudilerin birkaç iş haricinde herhangi bir iş yapmaları da yasaktı, bu da etraftaki başka yerlere gitmelerini anlamsız kılıyordu gene. yahudi komüniteleri de vardı ve yahudiler bunların içlerinde yaşıyorlardı istisnalar haricinde - her yerde de yahudi mahalleleri yaygındı. eski yahudi mahallelerini görmen işten değil yahudi nüfusu barındırmış şehirlerde.

@thracian senin kullanmak istediğin sözcük ibrani olmasın yahudi değil de?
  • kulkke  (17.02.15 14:32:16 ~ 15:35:43)
bizim karadeniz burnuyla aynı neredeyse. hatta sarışın olsalar karadenizlilerle bağlantılarını araştırırdım bak.

murderbymedia.files.wordpress.com

edit: bu arada cevapları inceledim de, yahudilik ya da musevilik hem soy hem de dini belirtirken kullanılabiliyor. kelimelerin etimolojisine inmeye gerek yok sanıyorum.
  • u  (17.02.15 14:39:41 ~ 14:42:54)
anaa bu aynı benim burnum:( yörüküz biz aaa kandırdılar mı beni :(

  • neira  (17.02.15 14:59:38)
lh3.googleusercontent.com

buna mutlu tüccar burnu deniyor internetste.
  • ismail yk  (17.02.15 15:04:01)
Genetik.

  • sehpa fx350  (17.02.15 15:28:35)
hebrew nose diye bir sey var, bir stereotip olarak kullaniliyor.

  • jaygatsby  (17.02.15 15:41:40)