yağmurlu havada koşmak mı yürümek mi daha az ıslatır?

Selam gençler,

Arkadaşımla bir tartışmaya girdik iki seçenek var. Birimiz koşarsan kapalı alana daha çabuk ulaşacağın için daha az yağmur altında kalırsın ve bu sayede daha az ıslanırsın tezi. Diğer tez ise koşarsan yağmur taneciklerine daha çok maruz kaldığın için daha çok ıslanırsın?

Teşekkürler.

Durmadığın sürece koşsan da yürüsen de bir şey değişmez.

  • angelus  (16.02.15 17:42:40)
Mythbusters in bununla alakali deneyi vardı arayın derim. Sonucu hatırlayamadım.

  • zet  (16.02.15 17:48:01)
Koşmak her türlü daha az ıslatır. Yemişim bilimsel açıklamasını.

Birinde yağmura daha az maruz kalıyorsun, diğerinde daha fazla. Yok açı önemliymiş de, yok koşunca önden gelen yağmuru da alıyormuşsun da.

Bunu savunan arkadaşlar ağır adımlarla yarım saat yürüsün. Ben beş dakika koşarak gideyim. Bakalım kim daha az ıslanacak. Her türlü iddiaya da varım.
  • in god we trust all others we audit  (16.02.15 17:48:37)
mythbusters'da baktılar buna. sonucu hatırlamıyorum. aratırsan çıkar, beraber izlersiniz. baya bilimsel yaklaşıyorlar.

  • icim urperiyor  (16.02.15 17:48:45)
ben mythbusters ın ilgili bölümü hatırlıyorum. bir şey değişmez sonucu çıkmıştı. valla çok da ikna ediciydi deneyleri. bildiğin bütün damlaları hesapladı adamlar

  • ack3000  (16.02.15 17:51:03)
ben o deneyde hiç ikna olmamıştım.koşan adam her türlü daha az ıslanır bence.

  • lprytk  (16.02.15 18:01:11)
klişe fizikçi sıçması soru.

koşan daha az hızlanır. ekstremini düşün. sıfır (epsilon) saniyede varırsan, neredeyse hiç ıslanmazsın. sıfıra yakın hızda gidersen de sonsuz derecede ıslanırsın. yavaş, hızlı, koşarak, yürüyerek bunların arasında şeyler.
  • desdinova  (16.02.15 18:02:16)
@for day to break +1

www.selosepet.com
  • azizakin  (16.02.15 18:29:38 ~ 18:31:20)
  • mr.goodcat  (16.02.15 18:31:48)
Zamanında akışkanlar mekaniğinde hesabını yapmıştık.

koşan daha az ıslanıyordu.

kesin bilgi yayalım.
  • emcekare olmadi einstein olsun bari  (16.02.15 18:43:50)
o kadar saçma bir soru ki bu. soranların matematik bilgisi 0.

bak şimdi;
10 metre mesafe var, orayı koşarak 4 saniyede geçtin, biraz ıslandın.

aynı 10 metre mesafe, aşırı ağır yürüyerek yarım saatte geçtin, ne kadar ıslanırsın?
  • hzben  (16.02.15 20:48:28)
zamanında bir derste -ders neydi hatırlayamadım, ya akışkanlar mekaniğidir ya da ısı ve kütle transferi- koşanın daha az ıslandığı sonucuna varmıştık hesaplamalarıyla birlikte.

  • devilred  (16.02.15 20:51:43)
yukarıda gönderilen youtube mythbusters videosunda çok ilginç bir şekilde deneysel olarak koşarsanız daha çok ıslanırsınız sonucu çıkıyor. bu yorumu görmesem de inanmayacaktım ama gördüm: prntscr.com

yoruma göre itirazlar üzerine tekrar test etmişler ve koşarsanız daha az ıslanırsınız sonucu çıkmış.
  • desdinova  (16.02.15 22:32:16)