çakı taşımak yasak mı?

arkadaşlar çok güzel bir çakı aldım.isviçre çakısı, güzel ve kesin bir bıçağı var.
Bzen dışarı çıkarken cebime atıyorum, genelde de arabamda tutuyorum.
birçok kişi tarafından polis görmesin! aman dikkat et şeklinde uyarıldım!
polisin çakıyı neden taşıdığımı sorma gibi bir olayı olabilir mi? illegal birşey değil diye düşünüyorum.

çakı bu:www.hepsiburada.com

10 cmden uzun ve ya sustalı her türlü bıçak silah kabul edilir, taşımak kabahat olması lazım.
ancak benim de şahane bir çakım var, bıçağı 10 cm civarı, isviçre çakısı. geçen adliyeye girerken çantamda kalmış, kapıda da çantayı xraye verince göründü, oradaki polisler çantanızda çakı var bırakın buraya çıkarken alırsınız dediler. ne için kullandığımı sordular, bahçe işleri için dedim. çıkarken de gayet geri aldım. polislerden biri hatta çok güzelmiş ya benim olsun bu dedi şakayla karışık, yok dedim babamın hediyesi.

not: adliyeye girerken çantada bulunmasını problem etmedilerse, sokakta gezerken çantada bulunmasını hiç sorun etmezler tahminimce.
  • alice practice  (16.02.15 12:03:00 ~ 12:04:02)
anahtarlıkta bıçağı 7 cm isviçre çakısı taşıyorum. 12 şubat'ta izmir adliyesine girdim, x-ray'den geçtim kimse hoop birader demedi.

  • teknikekip  (16.02.15 12:09:00)
geçen taksiyle giderken polis durdurdu arama yaptı. -bu da yasal mı bilmiyorum, taksimetre yazıyor amk-

çantamda da çakı bulundururum hep. bu yasak el koymamız lazım dedi. öyle bir hakkınız yok, arama kurtarma ekibi üyesiyim ve her zaman yanımda bulundururum. boyu da yasal sınırları geçmiyor neye dayanarak el koyuyorsunuz dedim. tamam şimdilik sadece uyarıcaz ama bi daha taşımayın el konulur dedi. he he dedim gittim.
  • ack3000  (16.02.15 12:13:23)
Bu raporun son parağrafında dava konusu av çakısının aynı zamanda sustalı çakı vasfına da haiz olduğu yazılı olması sanık aleyhine yorumlanamaz. Zira, dava konusu çakı bıçağında, pimine parmakla basılınca birden bıçağın kesici kısmını ortaya çıkaran bir tertibatın bulunduğuna dair raporlarda ve dosyada bir bulgu yoktur. Raporlarda sadece bir mandal marifetiyle namlunun sabit kalabildiği yazılıdır.

içtihatlarda, düğmesine basınca açılan bıçak sustalı kabul edilmiş. yani yarı yarıya açtıktan sonra salladığında tam açılıp sabit duran bıçak sustalı değil.
  • alice practice  (16.02.15 12:43:31)
çakı bu arkadaşlar: www.hepsiburada.com

  • dovletbizebokmir  (16.02.15 13:02:28)
Her ne kadar namlusu 7cm-10cm de olsa çakı taşıdığınız için hakkınızda 6136 muhalefetten dolayı işlem yapılabilir. lütfen yetkiniz yok vb. diyerek yada namlu boyu 10cm'den kısa, iki parmak arasında şöyle olmuyor böyle olmuyor gibi sözlerle kendinizi savunmaya kalkmayın çünkü dayanağı yok.

durum ile ilgili mevzuat hükümleri:

6136 sayılı ATEŞLİ SİLAHLAR VE BIÇAKLAR İLE DİĞER ALETLER HAKKINDA KANUN:
Madde 4 – (Değişik: 12/6/1979 - 2249/5 md.)
Ülke içinde kama, hançer, saldırma, şişli baston, sustalı çakı, pala,kılıç, kasatura, süngü, sivri uçlu ve oluklu bıçaklar,
topuz, topuzlu kamçı, boğma teli veya zinciri, muşta ile salt saldırı ve savunmada kullanılmak üzere özel nitelikteki benzeri
aletlerin yapımı yasaktır.
Bunlardan bir sanat veya mesleğin icrası için kullanılması zorunlu bulunanların yapımına İçişleri Bakanlığınca
yapılacak bir yönetmelikte belirlenen kurallara göre izin verilir.
(Değişik fıkralar: 23/6/1981 - 2478/2 md.):
Yalnız sporda kullanılan yivli ateşsiz silahlar ve mermileri ile yivsiz tüfekler ve mermilerinin, ev gereçlerinden olan
veya tababet, sanayi, tarım, spor için kullanılan aletlerle bir meslek veya sanatın icrası için gerekli bıçak, şiş, raspa ve
benzerlerinin kullanılması bu Kanun hükümlerine tabi değildir.
Avda veya sporda kullanılan her nevi ateşli yivli silahlar bu Kanunun 7 nci maddesine göre ruhsata tabidir.
Madde 5 – (Değişik: 12/6/1979 - 2249/6 md.)
Yurda sokulması ve yapımı yasaklanan ve 4 ncü maddenin 1 nci fıkrası kapsamına giren bıçak ve aletlerin satılması,
satınalınması, taşınması ve bulundurulması yasaktır.
Bir sanat veya mesleğin icrası için kullanılmasına 4 ncü maddeye göre izin verilen bıçaklar bu yasağın dışındadırlar.

---

ATEŞLİ SİLAHLAR VE BIÇAKLAR İLE DİĞER ALETLER HAKKINDA YÖNETMELİK
BİRİNCİ BÖLÜM
Amaç, Kapsam ve Tanımlar
Tanımlar
Madde 2 – Bu Yönetmelikte geçen;
i) Diğer saldırı ve savunma aletleri: (b), (c), (d), (e), (f), (g), (h) ve (ı) bentlerinde sözü edilen ateşli ve ateşsiz silahlar
dışında kalan bıçaklar ile özel olarak saldırı ve savunmada kullanılmak amacıyla yapılmış her türlü ateşli ve ateşsiz aletleri,
ifade eder.

SEKİZİNCİ BÖLÜM
Bıçak ve Diğer Aletler ile Benzerlerinden Bir Sanat
Veya Mesleğin İcrası İçin Kullanılması
Zorunlu Bulunanların Yapım,
Kullanım ve Nakli
Nakil ve taşıma
Madde 54 – Bıçak, diğer aletler ve benzerleri, her ne sebeple olursa olsun üstte taşınamaz.
Bunların nakilleri aşağıda gösterildiği şekilde yapılır.
a) Bavul, valiz, takım veya el çantalarında,
b) Çuval, bez torba veya ambalajlarında,
c) Araçların bagaj ve torpido gözlerinde,
d) Ani olaylarda kullanılmayı engelleyecek tarzda kağıt veya bezle sarılıp paketlenmiş şekilde üstte.
Bu madde hükmüne aykırı olarak bıçak, diğer aletler ve benzerlerini üstlerinde taşıyanlar, kullanım belgeleri olsa
dahi, haklarında Kanunun 15 inci maddesi gereğince işlem yapılır.

---

2521 sayılı AVDA VE SPORDA KULLANILAN TÜFEKLER, NİŞAN TABANCALARI VE AV BIÇAKLARININ YAPIMI, ALIMI, SATIMI VE BULUNDURULMASINA DAİR KANUN
BĠRĠNCĠ BÖLÜM
Genel Hükümler
Tarifler:
Madde 3 – Bu Kanun kapsamına giren;
c) Av bıçağı: Sadece avda kullanılan, av hayvanlarını kesmeye, yüzmeye ve parçalamaya yarayan oluksuz, sırtı küt
veya testereli bıçaklardır.
Bu Kanun kapsamına giren av tüfek, nişan tüfek ve tabancası ve av bıçaklarının diğer özellikleri, tipleri, uluslararası
ve ulusal standartlara uygunluğu, Kanunun uygulama şekline ilişkin yönetmelikte belirtilir.

---

2521 SAYILI AVDA VE SPORDA KULLANILAN TÜFEKLER, NİŞAN TABANCALARI VE AV BIÇAKLARININ YAPIMI, ALIMI, SATIMI VE BULUNDURULMASINA DAİR KANUNUN UYGULANMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK
BİRİNCİ BÖLÜM
Genel Hükümler
Tanımlar ve Özellikler
Madde 4 - Bu yönetmelikte geçen;
c)Av Bıçağı: Sadece avda kullanılan, av hayvanlarını kesmeye, yüzmeye, parçalamaya yarayan oluksuz, sırtı küt veya testereli bıçakları ifade eder.
(Değişik:RG-22/4/2009-27208)Av bıçaklarının sırt kısmının yarı veya yarıdan fazlasının küt ya da testereli diğer kısmının kemik kırmaya ve av hayvanlarını parçalamaya yarayacak şekilde inceltilmiş düz veya meyilli ya da testereli olacak şekilde imali gereklidir. Bu özelliklere sahip olmakla beraber açılıp kapanabilir, susta mandalı olmayan ve sadece açılan namluyu kilitleme tertibatını haiz bıçaklar da av bıçağı sayılır.
DÖRDÜNCÜ BÖLÜM
Belge ve Ruhsat İşlemleri
Av Bıçaklarının İmalatı, Damgalanması, Bulundurulması ve Taşınması Esasları
Madde 11 -Bu yönetmelikte tanımı ve özellikleri belirtilen av bıçaklarının işyeri veya meskende bulundurulması belgeye tabi değildir. Ancak, av tezkereleriyle birlikte avlaklarda üstte taşınabilir. Av bıçakları meskun mahalde veya şehir içinde aşağıda gösterildiği şekilde taşınır.
a) Av torbası veya çantasında,
b) Ani olaylarda kullanılmayı engelleyecek biçimde kağıt veya bezle sarılıp paketlenmiş şekilde üstte,
Bu madde hükmüne aykırı olarak av bıçağı taşıyanlar hakkında gerekli yasal işlem yapılır.
  • skplgl  (17.02.15 16:51:36)