İngilizce Çeviri

Alibaba dan sipariş vermiştim dispute açtım yaklaşık 1 aydır gelmeyince. Ama sanki adamlar bana sitem etmiş darılmış gibi

:hi,dear buyer,
1.i am so sad,why you did not contact with us before you open dispute?
2.it is a new shipping way,but the speed is the same as China post,as it is a new tracking shipping,it is not as well as other shipping company,and here is the only one tracking link.
www.wedoexpress.com
3.it is on the way to you.i have extent the protect time for you.
4. please kindly cancel the dispute for us now,dispute is really very harmful to our store,if you did not get it at last,you can open dispute again,or tell us paypal account like this:cyberteam789@gmail ,we return money to you,it is also ok.?
hope your understand
  • infernalcadre  (15.02.15 21:30:59)
dear, I am so sad that the dispute is still open, But aliexpress asked me to response now,so I have to reject the dispute. the post office told me that it had arrived at your country's customs, it just needs some days to clear customs, it's so normal for information update delay, don't worry, I am a honest seller, you can view my store's feedback, I don't need to cheat you, please kindly just wait some more days? Don't worry, if you don't receive it finally, I will surely refund or resend you,could you help me close the case, which is so harmFul

  • infernalcadre  (15.02.15 21:33:01)
özetle diyor ki; önce bizimle iletişim kursaydın da durumu açıklasaydık. direkt disput açman kötü olmuş. gönderin yolda, izleme linki de budur. eninde sonunda ürün eline ulaşmazsa da bize paypal hesabını bildirirsin, paranı iade ederiz. ama disputu kaldır pls :'(

sonra da demiş ki, aliexpress'in isteği üzerine disputu reddettim. kargon gümrükteymiş, bir kaç güne gelir. seni aldatma niyetim yok, kargon gelmezse para iadeni yapacağım. lütfen bir kaç gün daha bekle ve konuyu kapatmama yardımcı ol, yoksa itibarımız cidden lekelenecek.
  • manuel mandalina  (15.02.15 21:51:00)
haha :D çinli satıcılar çok üzülüyorlar öyle. 30-40 gün normal süre zaten büyük ihtimalle elinize geçer ürün.

ikinci mesajda türkiye'ye ulaşmış diyor ptt'nin sitesinden kontrol edin.
  • Ufuk  (15.02.15 22:11:36)