Fast Foodcuların Pahalılaşması

iyi geceler gençler.

aşağıda yemek fiyatlarının pahalılaşması duyurusunda aklıma geldi. yahu bu kfc falan acayip pahalandı. extreme menü olmuş 20 lira, içeriğini de kısmışlar. tavuk pahalılaşsa eyvallah ama tavuk eskisinden daha ucuz neredeyse. mcdonalds burger king de aynı şekilde. kırmızı et fiyatları da artmamasına rağmen fiyatlar tavan. kıçıkırık big mac 20 lira nerdeyse. 10 liranın az üstüydü birkaç sene önce?

firmalar "memlekette herkes birbirini sikiyor birazda biz sikelim" diye düşünüp harekete mi geçtiler yoksa enflasyon, dolar, petrol, faiz lobisi işi mi?

fast food yeme demeyin pls.

cips bile 3 tl oldu, bariz enflasyon var.

  • shedracon  (15.02.15 03:39:59)
çok haklısın . ama bu zam sayesinde yemek yapmayı öğrendim. win win. şaka bir yana geçen ay orta boy pizza sipariş ettim bir alana bir bedava + kola 28 tl. orta boy diye gelende bir karış pizza. insan yapmaya utanır o kadar küçük pizzayı. o zamandan beri dışarıdan bir şey yemiyorum pazara gitme alışkanlığım gelişti. her cuma pazar geziyorum :P

  • savagemirage  (15.02.15 07:36:01)
enflasyon evet, ancak arz talep meselesi birazda. fiyat yükseliyor eyvallah ama catır catır satılmaya devam ediyor.

  • fransizkalanadam  (15.02.15 08:42:03)
tavuk değil de avm kiraları fahiş derecede arttı. bir ikincisi asgari maaşı 1000 tl yapınca, personel giderleri de arttı ister istemez. bu da ürünlere yansıdı.

en iyisi evde yapmak, evet.
  • mermize  (15.02.15 08:46:48)
Abi cipsler cidden cok zamlanmis. Gecen yiyeyim dedim en son aldigimda 2.5 e 200 gr lik paket veriyirlardi. Ayni pakette markette 4 tl su anda.

  • joy luck club  (15.02.15 09:01:46)
arz talep diye bilip bilmeden konusmayin. enflasyon denilen sey tam da bu iste. fiyatlarda surekli bir artis var ve bu artis fast foodculara ozel degil.

  • f_d  (15.02.15 09:40:23 ~ 09:42:11)
yıllık enflasyon yüzde yüzde 8,17'den yüzde 7,24'e düştü ocak ayında. ki bu rakam son 19 ayın en düşük rakamı. enflasyonda düşüş var ve bu yıl düşük enflasyon beklentisi hakim. dolayısıyla bu pahalılaşmayı her şeyiyle enflasyona bağlayamazsın. dediğim gibi, avm metrekare fiyatları ve maaş artışlarının yansıması olarak açıklayabilirim basit olarak.

  • mermize  (15.02.15 09:50:56)
Yüzde 9 enflasyon düşük enflasyon değil malesef. Yüzde 9 enflasyonla 3 sene önce 10 lira olan menünün bu sene 15 lira olması son derece normal.

  • fayfim  (15.02.15 11:30:54)
@mermize,

- enflasyon tanimini bilmiyorsun. bahsettigin artislar enflasyon denilen seye dahil zaten.
- enflasyon rakamlarini okumasini bilmiyorsun. bahsettigin rakamlardaki dusus sebebi baz etkisi. o baz da burada tartistigimiz fiyat artisini gecen sene etkiledi zaten.
- enflasyon beklentilerinin ne oldugunu bilmiyorsun. dolarin ucmasi ile birlikte, bu sene icin hakim bir beklenti yok.

sevgiler.
  • f_d  (15.02.15 12:09:10 ~ 12:19:50)
www3.tcmb.gov.tr

Buradan enflasyonun fiyatları ne düzeyde etkilediğini görebilirsiniz. Enflasyon üzeri ek fiyat artışı başka kalemlere bağlıdır.
  • hadi ya la  (15.02.15 12:15:02 ~ 12:15:30)
@f_d

dediğin gibi olsun dostum. enflasyonla ilgili hiçbir şeyi bilmiyorum.
  • mermize  (15.02.15 17:49:13)
merhaba. ya biraz alakasız ama 2 hafta önce tüm cahilliğimle (sarhoşluğumun verdiği ajlıkla) havaalanında çizburger yedim mcdonalds'dan 9.50 idi.

asıl buna tepkimizi gösterelim. çocukmenüsü oyuncağı çarpmak zorunda bıraktılar beni. annem anahtarlık yaptı peluşu. lan 9.50 ne? yarım saat sonra uçağa bineceğim diye neden beni çok zengin sanıyorsun? uçak bileti çizburgerin 7 katı fiyat.
  • libertine  (15.02.15 17:55:33)