turk antropologlar nerelere gidiyor

amerikalilarin yazdigi bir kitap okudum. adamlar 3-5 yilligina doktora icin endonezya, filipinler, meksika gibi yerlerde yasamislar. turkiye'de doktora yapanlar nerelere gidiyor?

Sikinti su bence: Sen Türk olarak Türkiye'de doktora yapip Türkiye üzerine ya da baska bir yer üzerine arastirma yapsan sözünün pek kiymeti olmayacak okudugun üniversitenin kalitesi sebebiyle. Zaten sosyal bilimlerde bu konularda isim yapanlar (bana öyle geliyor) etnik kökenli olup calismalarini bir bati üniversitesinde yapanlar oluyor (ABD, Almanya, Ingiltere falan). Bir Alman üniversitesine kayit oldun mesela ve diyelim Hindistan'da arastirma yapilacak. Adamlar ya Hint kökenli birini secmeyi tercih ediyor ya da ellerinde halis muhlis Almanlar var, kicikirik Türk'ü niye göndersinler. Kisacasi pek bi yere gidemiyoruz sanki. Türkiye ya da orta doguda yapilacak arastirmalar icin bile Kürt'leri Süryanileri ne bileyim Ermeni kökenlileri falan filan tercih sirasinda önde tutuyorlar azinliklar diye. tam antropolojiye apply eder mi bilmiyorum da genel olarak sosyal bilimlerde böyle sanki.

ay cok bildigimden degil ama
  • hophophoba  (13.02.15 10:32:30 ~ 10:34:07)