Kadın olmak

Selamlar. Çalıştığım lisede 8 Mart ile ilgili bir program hazırlayacağım ama "Türk kadının yeri ve Önemi" içerikli yazılar okutmak istemiyorum. Öte yandan idareyle sıkıntı yaşamak da istemiyorum.

"kadın olmak" üzerine düşünmelerini istiyorum, kadına şiddet konusunda bir takım "kutsal analarımız" söylemlerini aşıp gerçekten çarpıcı ve üzerine düşünebilecekleri bi şeyler...

Yaklaşık 30 dakikalık bir program, 3-4 yazı ve 2-3 şiir, belki bi kaç tane de video.

Şöyle bir yazı okumuştum diye paylaşabileceğiniz bir yazı ya da programla ilgili verebileceğiniz bir fikir varsa sevinirim.

Not: ilk kez program hazırlayacağım ayrıca konuyla ilgili gerçekten hevesliyim, heyecanım ondan.

unwomen bir iki senedir cok aktif ve bir cok videolar var, kısa ve net mesaji olan. altyazi ayarlayabilirseniz bunlara ki ingilizceleri de cok basit aslında cok güzel olur. örnekler şurada

www.unwomen.org

bak şu da cok güzel

www.youtube.com
  • jaygatsby  (11.02.15 20:25:55)
birde dayak yiyen aciz türk kadını yerine bir şeyler başaran türk kadınına odaklanın bence.

  • efrasiyab87  (11.02.15 20:33:20)
Kadın olarak Antigone ve özellikle Medea'nın öyküleri arasında geçen birtakım ifadeler beni çok etkilemişti. Örneğin, Medea "Üç savaşta ön safta yer almayı tercih ederdim bir çocuk doğurmaktansa" diye haykırır çevresindeki kadınlara. Bu lafı haykırmasını sağlayan motivasyon unsurlarının neler olabileceği tartışılabilir örneğin. Bu konuda derlenmiş bir yazı gönderebilirim. Feminizm değil, ama ataerkillik ve anaerkillik çatışması ile ilgili bir tartışma ortamı yaratabilir.

  • aychovsky  (11.02.15 20:48:46)
Bu kadının intiharı beni çok etkilemişti. www.radikal.com.tr
Unutamayacağım bir insandır. Onun çalışmalarını inceleyebilirsiniz. Bir de anısına şöyle bir film yapılmış
www.youtube.com
  • fearisthemindkiller  (11.02.15 21:44:22)
Kadın şair ve yazarların sayılarının çok fazla olmasına rağmen hep yok sayılmasından bahsedebilirsiniz.

  • mutlusismankedi2015  (12.02.15 06:13:09)