External USB HDD İçeriğine Ulaşamamak

Elimde çok değerli verilerin bulunduğu bir WD external HDD var. Kısa bir süre önceye kadar gayet iyi çalışan bu aygıt maalesef birden bire Windows tarafından tanınmamaya başladı. USB kablosunu herhangi bir bilgisayara bağladığımda "USB aygıtı takıldı" anlamına gelen "didong" sesini duyuyorum, sağ altta "Aygıt sürücüsü yükleniyor" ve ardından "Aygıt sürücüsü başarıyla yüklendi" mesajları çıkıyor (olması gerektiği gibi). Ancak ne Bilgisayar'da ne de Disk Management'ta bu sürücüyü bulabiliyorum. Disk Management'ta harfsiz bir şekilde duruyor, üzerinde "Başlatılmadı" yazıyor (başlatamıyorum da), ancak müdahale edemiyorum. Aygıt Yöneticisi'nde diskler arasında "WD" adıyla duruyor, ancak içeriği ulaşılmaz durumda.

Bu o içinde notebook HDD'si olan aletlerden. 200GB filan olması lazım. Akla ne geliyor ilk etapta? Yapılabilecek bir şey var mı?

garantiye gönderilmek istenmiyorsa direk içindekilere ulaşmaksa amaç söküp başka bir kutuya takarak veya direk notebooka takarak denemek geliyor akla. o da olmazsa kurtarma işlemleriyle ilgilenen bürolardan birine verilir verileri çıkarmaları beklenir.

  • prodeq  (17.08.09 17:06:18)
kesinlikle söküp takmanı önermem. bu işi soft halletmelisin.

başka bir bilgisayara takmayı denedin mi, ya da işletim sistemi farklı olan bir bilgisayara? linux?
  • aksasu  (17.08.09 19:35:10)
belki external disk kutusunun icindeki kart zarar gormustur ama hdd sagladir.
verileriniz diskten daha degerli ise, dis surucuyu acip icinden diski cikarin. pc ye direk ide/sata ile baglayin. bu sekilde gormezse, disk kurtarma programlari var.

not: external kutuyu acarsaniz, garantiniz sona erebilir.
  • cench  (17.08.09 19:41:44)