En iyi şair

sizce hece ölçüsünü ve/veya kafiyeyi en iyi kullanan şair hangisi? örnek de verirseniz güzel olur.

necip fazıl diyelim, yürüyelim.
örnek:
içini,
boğarken piçini
yatakta bastılar
şafakta astılar
  • fempusay  (11.02.15 00:08:39 ~ 00:08:45)
en iyi şair derken, hani belki öğrenmek istediğin ölçü ve uyakları en iyi kullanan şair olabilir ama şiir ölçü ve uyaktan ibaret değildir diye söylüyorum.

örneğin orhan veli şiirlerini oku. uyaktan ölçüden ziyade farklı bir ahenk var. aliterasyonlar vs. sözcükler alıp götürüyor, hecelerin açık-kapalı veya 11 tane olması değil. ya da son kelimelerin 3-5 harf benzer olması gibi.
  • emfuzi  (11.02.15 00:11:18)
necip fazıl hece ölçüsünü en iyi kullanan şair derdi benim edebiyat hocalarımın önemli bir kısmı.
halk edebiyatında da aşık veysel diyesim geliyor.

uzun ince bir yoldayım
gidiyorum gündüz gece
bilmiyorum ne haldeyim
gidiyorum gündüz gece

şaşar veysel iş bu hale
kah ağlaya gahi güle
yetişmek için menzile
gidiyorum gündüz gece
  • kallesnikof  (11.02.15 00:19:11)
mümtaz soysal: nazım heceye uymaz, çılgındır, deli doludur, necip fazıl hece ölçüsüne uyarak da farklı olabileceğini gösterdi. hece ölçüsüne uyduğu için şiirleri daha kolay ezberlenir.

Hece ölçüsü olsun veya olmasın Necip Fazıl sultan-ül şuara dır yani Şairlerin sultanı.
En sevdiğim Şiirleri
beklenen
bekleyen
eksisozluk.com
dönemeç

Bonus

"küfre göre bu yolun hem başı hem sonu hiç
iki hiç arasında varlık olur mu ki hiç?.."

"dağı tanıyan nasıl tanımaz uçurumu
mademki yükseliş var iniş olmaz olur mu?"

"kadından kendisinde olmayanı isteriz
hasret yerinde kalır ve biz çekip gideriz"

"kader, beyaz kağıda sütle yazılmış yazı
, elindeyse beyazdan gel de sıyır beyazı"

"tam otuz yıl saatim işlemiş ben durmuşum;
gökyüzünden habersiz uçurtma uçurmuşum..."

"kapı kapı bu yolun son kapısı ölümse
her kapıda ağlayıp o kapıda gülümse"

"bülbüllere emir var lisan öğren vakvaktan
bahset tarih balığın tırmandığı kavaktan "
  • etki  (11.02.15 19:30:05 ~ 19:37:07)