Kaza hız sorusu

Şirket aracımız kaza yaptı, formülleri de hatırlamıyorum, araştırmaya da üşendim :)

Kamera görüntülerinde 20m'lik mesafeyi fren yaparak 4sn'de geçip direğe çarpıyor, bu aracın ilk hızı nedir ? Direğe çarptığı anda 20-30km/s yaklaşık hızı var diyebiliriz.

Evet aynştaynalar, bu araç kaçla gidiyordu ?

formuller:
x = v.t
v = a.t
  • f_d  (10.02.15 15:59:35 ~ 16:02:52)

Edit: Sallamadım ciddiyim, kaba hesap tabi.
Edit2: asdfgkfk 61 yazmıştım ya ben 6 değil tabi ki :D bana da tik vir
  • capitatum  (10.02.15 16:08:39 ~ 16:12:45)
Asfalt kuru, düzgün ve aracın lastikleri, frenleri iyiyse bile formülle yapılan tahmin oluyor ancak. Zemin ıslaksa hele ki yağmurun ilk başladığı zamanlarsa buzdan beter kaygan bir zemin oluşabiliyor bazı yerlerde dolayısıyla o hesaplamalar bir işe yaramıyor. Ama asflat lastikler falan herşey düzgünse 20 metre frenden sonra 20-30 km/s hızla çarpmasından 50-60 km/s hızın üzerinde olduğu düşünülebilir.

  • slayerrr  (10.02.15 16:09:21)
o formüller işe yaramaz zemin sürtünmesi bilinmeden kesinlikle hesaplanamaz. ayrıca asfalt dandik olabilir her asfalt aynı kalitede yol tutacak diye bir kaide yok.

  • lathspell  (10.02.15 16:14:15)
yaklasik 70km hizla gidiyordu.

alman ehliyet sinavi icin ögretilen pratik bir formu var acil fren mesafesi icin, kuru zemin, uygun lastik ile.

((hiz / 10)^2 ) / 2 = acil fren mesafesi

bu formule göre carptigindaki hizi 30km/s ise yuvarlak hesapla 5m daha fren mesafesi kalmis

20m daha önceden kaydigina göre de toplam 25m kayma gösterecekmis

25m kaymasi icin bi aracin 70km/s hizla gidiyor olmasi gerekir.

Ayrica bu hesaplama alttaki formullerle de zenginlestirilebilir
Reaksiyon süresinde katettidigi mesafe(1sn) metre = (hiz * 3)/10
Normal frenleme mesafesi (acil fren degil, tekerler kaymaz) = (hiz / 10)^2
  • emrahday  (10.02.15 16:16:41 ~ 16:20:15)
öyle formül ile ortalama bir sonuca ulaşılabilir. lastik ve asfalt durumu, frene tam mı basıldı? ne zaman abs devreye girdi? acemi olduğu için mi aracı durduramadı? vb. değişkenler var.

  • zam sampiyonu domates  (10.02.15 18:42:28)
benim hesaplarıma göre doksan çıktı. 20 metre=ivme x zamanın karesi

buradan= 20= ((v1-20)/4)16= 4v1=100 v1=25 metre/sn

25x3600/1000=90 km/h

dipnot: fizikçi değilim, en son fizik problemini beş sene önce çözdüm.
  • sndnzr  (11.02.15 01:44:50)
Cevap sağlıklı bir şekilde bulunamaz.
Kamera görüntülerinde frene basmadan önceki görüntüleri incelemeniz gerekli.

Arabanın frenleme özelliğini bilmiyoruz, lastiklerin cinsi ve kondisyonunu bilmiyoruz, zemin özelliğini bilmiyoruz, bunları bilsek bile fren tam güçle mi basıldı bunu da bilmiyoruz.
  • burfak  (11.02.15 07:10:53)