ales'ten + 7-8 puan?

şimdi durum şu: akademisyen olmak istiyorum, ancak bu üniversite son sınıfta, hatta son dönemde dank etti kafama. bu yüzden ancak 2.93 lisans ortalamasıyla mezun oldum. hiç takmıyordum ortalamayı. yds puanım oldukça iyi, ama en az etkileyen de o. ales'ten de çalışmadan 83 almıştım (sayısal).

ilan edilen kadroları takip ediyorum, geçen yaz başvurup sınava da girdim ama çok az bir farkla kaçırdım. bu dönem ales puanımın geçerliliği de bitiyor, istiyorum ki sınava girip en az 90 alayım ki ucu ucuna kadro kaçırmayayım.

çok ciddi bir şekilde oturup çalışma imkanım yok, ağır bir yüksek lisans programına devam ediyorum, kalan zamanda da çalışıyorum. puanı yükseltmek için çalışma tavsiyeleriniz var mı acaba?

daha önce aldığım puan 70 olsa, 80'e çıkarmak daha kolay olurdu sanki. 82'den 90'a çıkarmak daha zor gibi. ne yapmalı?

ilkokul lise arkadaşlarından biri elbet matematik mühendisliği ya da öğretmenliği bitirmiştir. matematik için ondan özel ders al, karşılığında ne verirsin bilmiyorum, para olmak zorunda değil. sen de ona öğret vs.

sınavda dikkatini çok iyi toplayıp türkçeleri de kendi öz iradenle iyi çöz. al sana 90.
  • repentance  (09.02.15 22:05:56)
ales geçerliliğin bitiyorsa 2012 yılında girmişsindir. o zamanlar yapılan ales'le şimdiki arasında çok ciddi fark var. sınav çok zorlaştı. bunu bilerek hazırlan. piyasadaki denemeler de hala uyum sağlayamamış bu geçişe.

sınav muhtemelen yetişmeyecek ve kötü geçecek. motivasyonunu kaybetmeden devam et.
  • antikadimag  (09.02.15 22:20:15)
ales konsantrasyon ve hız meselesi.ben 2008 de 87 almıştım ama şu anda değişmiş sanırım biraz.haftasonları ben matematik çözerdim alışkanlık olsun diye bi de bol kitap okurdum onun da yararı olmuştur.
tavsiyem sıkıntın olan konulara bak,hızlı çözme taktikleri geliştirebilirsin.mesela problemler için çok iyi oluyor bu.

  • high hopes of the sozluk  (09.02.15 22:22:50)
Son dönemlerin çıkmış sorularını bulabiliyor muyuz? ÖSYM açıklamıyordu sanki ama?

  • gmzo  (09.02.15 22:31:06)
hayır, artık yayınlamıyorlar. en son 2013 sonbahar var.

  • antikadimag  (09.02.15 22:35:35)
Son dört sınavdır 82-83 alıyorum. O dediğin +7-8 puandan bana da lazım.

Sanırım tek çaresi denemeleri 120 dakikada bitirecek kondisyona gelmek.
  • yirmisantim  (09.02.15 22:45:53)
akademisyen olcakan tr de kadro kovalamaktansa yurtdışıda phd ye başvursana. tr de phd yapmanın bilimsel bi tarafı var mı ki akademisyen olma hedefine yardımc olsun?

  • arici  (10.02.15 08:24:27)
@arici derdim bu yönde akıl almak olsaydı, sorumu ona göre sorardım.

  • gmzo  (10.02.15 11:21:14)
mantık sorularına odaklan.

  • rakicandir  (10.02.15 11:25:17)
vasat bi üni de kadro alıp 10 senede doktora yaparken kantinde 'ASİSTAN KIYIMINA SON' diye bildiri dağıttığında beni hatırlarsın madem

  • arici  (10.02.15 11:48:14)
@arici vasat ünilerde kadro kovaladığımı nereden çıkardınız yahu? ne lisanstan mezun olduğum üniversiteyi, ne de yüksek lisans eğitimime devam ettiğim üniversiteyi söyledim. insan gerçekten hayret ediyor :)

  • gmzo  (10.02.15 11:55:21)
şu sorulara cevap verecekseniz verin,veremeyecekseniz gidin wordpadde çok bilmişliğinize devam edin.

  • rakicandir  (10.02.15 11:57:18 ~ 11:57:36)