bağış yapmak istiyorum ama nereye yapmalıyım

Her ay ya da kazandıkça bağış yapmak istiyorum bir yerlere. Akpli ve dinci birileri olmayacak kesinlikle. Tavsiyelerini bekliyorum teşekkürler.

nesin vakfı, türk eğitim vakfı olabilir mesela

  • matematik koyu  (09.02.15 12:12:29)
matematik koyu + 1
Olmadi bildigin bir kiz çocugunun okumasina yardim et. Biarz arastirinca bulunuyor öyle biri.

  • pinocchio  (09.02.15 12:17:29)
lösev

  • sage  (09.02.15 12:18:19)
cok cok mantikli, tebrik ederim sizi.
benim de aklima yatti. ben de baslayacagim arastirmalara.

  • heygidim  (09.02.15 12:19:11)
bahsedilen yerlere herkes bağış yapıyor. daha az bilinen bir yer seçin bence.

misal sokak çocukları için çalışan bir dernek vardı.
  • mea maxima culpa  (09.02.15 12:22:05)
Yukarıdakiler çok güzel gözüküyor. Gerçi Türk Eğitim vakfı, eğitim gönüllüleri ve eğitim derneğini karıştırabiliyor insanlar dikkat etmek, belki biraz da araştırmak lazım.

Kararınız için şimdiden tebrikler.
  • druid  (09.02.15 12:26:20)
bir kuruma değil, elden insanlara ver. sırf benim mahallemde 30 40 aile var açlık sınırında, tesadüfen yaşayan. o kadar zor değil bulmak.

  • rygard  (09.02.15 12:34:08)
@mea maxima culpa gibi düşünüyorum ben de aslında. yan, bu derneklere yapacağım bağış okyanusta bir damla gibi kalacak sanki. daha böyle kıyıda köşede kalmış, direkt olarak ihtiyacı olana ulaşabilecek bir şeyler olsa daha güzel olur.

  • yazar yazmaz yazan yazar  (09.02.15 12:35:50)
beyoğlu çocuk evi.

  • [silinmiş]  (09.02.15 12:37:22)
rygard +1

lösev dahil vakıflara güvenmiyorum. bağışlar amaç dışı kullanılıyor. (bkz: 2009 vekaleten kurban kesimi yolsuzluğu)

sen bakma buradaki romantiklere. hemen başlarlar lösev,çydv demeye.

git gerçekten ihtiyaç sahibi bir öğrenci bul. doğrudan yardımını yap. bulamıyorsan msj at yardımcı olayım.
  • corneillus  (09.02.15 12:43:44)
elden vermek varken lösev, tema, tev falan biraz güvensiz olur.

şahsen nereye gittiği konusunda ciddi şüpheliyim ben bu vakıf ve derneklerden. çevrenizde ihtiyaç sahibi illaki vardır. gerçi bulacağınız ihtiyaç sahiplerinin çoğu dinci veya akpli olacaktır. bu da aslında ülke goygoyculuğunun vücut bulmuş hali. ülkede bi tane çulsuz solcu görmedim amk.
  • calligrapher  (09.02.15 12:51:37)
@calligrapher feci şekilde haklısın maalesef.

  • yazar yazmaz yazan yazar  (09.02.15 12:55:01)
21. yüzyılda ne vakıf, ne dernek ne de bir başkası.

kendi hayrınızı kendi elinizle yapın.
  • efrasiyab87  (09.02.15 13:01:44)
fakir öğrencilere burs ver.

  • bluebey  (09.02.15 13:05:26)
lösev ile ilgili iki entry. vakti olan varsa okusun.

eksisozluk.com

çevrene bak. okul ihtiyaçlarını karşılayamayan insanlar var. kış günü ayağında bot, sırtında mont olmayan çocuklar var. tut birinin elinden.
ideolojisine göre ayırmak manasız. annesi babası yobaz diye çocuğun ne suçu var? hem madem takıntılısın git solcu aile bul. yeter ki insan olsun.
verdiğin para doğrudan işe yarasın.
  • corneillus  (09.02.15 13:12:26)
Böyle bir güvensizlik hakimse kurumlardan ziyade arkadaşların da dediği gibi ailenin, yakınlarının veya senin bizzat tanık olduğun şartlarını gördüğün yardıma muhtaç olan bir öğrenciye her ay belli bir miktarda para vererek, veya ihtiyaçlarını temin ederek destek olabilirsin.

  • noexpectationsnodisappointments  (09.02.15 13:29:15 ~ 13:29:32)
çok teşekkürler herkese. değerlendirmemi yapacağım.

  • yazar yazmaz yazan yazar  (09.02.15 13:30:29)
Cydd'yi biliyorum, soyle yapma sansin var. Ben bagisimin sadece ogrencilere verilerek kullanmasini istiyorum diyorsun. Normalde sen bi vakfa bagis yapinca dogal olarak paranin harcanmasini onlara emanet edersin, buna vakif giderleri de dahildir.

Tabi arkadaslarin dedigi gibi birinci elden tanidiga yardim daha makul,daha sevaptir ama onu da bulmasi zor.
  • prisoner  (09.02.15 13:53:36)
@prisoner

"Ben bagisimin sadece ogrencilere verilerek kullanmasini istiyorum " demenin pratikte bir faydası yok. şöyle ki, ikimizde 1000 tl yardım yapalım. sen "sadece öğrencilere harcayın" de. bu durumda vakfın diğer giderlerini benim 1000 tl bağışımla karşılarlar. yani vakıf gene aynı harcamaları yapıyor.
  • corneillus  (09.02.15 13:59:08)