çok acil kek yapmam lazım

2 saate hazır olması lazım ve ben biraz tecrübesizim bu işlerde. limonlu kek yapmak istiyorum, nasıl yapacağım, kaç derecede kaç saat pişireceğim? kek kalıbım var.

edith piaf: bilal'e anlatır gibi anlatırsanız çok güzel olur.

Reklamlarda gorduyum, mikrodalgada 5 10dk da hazirlanan bi kek vardi. Isini gorurse ona bi bak

  • icim urperiyor  (08.02.15 11:17:38)
mikrodalga yok, normal fırın var. zaman doluyor arkadaşlar yardım pls :(

  • vedat chili peppers  (08.02.15 11:18:37)
abi ugrasma git marketten 3 liralik pankek al uzerine pudra sekeri ve cilek serp anlamazlar market mali oldugunu

  • mayeskuel  (08.02.15 11:19:24)
anlarlar.
:(

  • vedat chili peppers  (08.02.15 11:21:51)
markete git, dr.oetker'in paketleri var. çikolata şelalesini öneririm. en basit o sanırım. üzerinde nasıl yapılacağı ve pakete ek neler alınacağı yazıyor. limonlu keke en yakın "wolke" var. yapımı da basit. deneyebilirsin.
birini yaptıkran sonra diğerlerini de deneyeceğine eminim

  • koybasigillerden  (08.02.15 11:23:39)
güzel bir tarif olsun elinde. yoksa bulayım hemen. yumurtaları dolaptaysa, çıkar dışarıya oda sıcaklığına gelsin.

  • oinone pe  (08.02.15 11:24:29)
sözlükten bu tarif, eklemelerim olacak. hızlıca kontrol ettim malzemelerini.

limon tadı ihtiva eden kektir kendisi. ukteci arkadaş istemiş, biz de tarifini vereceğiz elbet.

malzemeler:

3 yumurta oda sıcaklığında,
1,5 su bardağı şeker
1 su bardağı süt oda sıcaklığında,
1 su bardağı sıvı yağ tercihen ayçiçek yağı,
3 su bardağı un, kabartma tozu ile birlikte elenmiş,
1 adet kabartma tozu,
1 adet rendelenmiş limon kabuğu, beyaz kısımlarını alma, acılık verir,
2 çorba kaşığı limon suyu,

hazırlanışı: 3 yumurta ve 1,5 su bardağı toz şeker bir kabın içerisinde mikser ile beyaz bir renk alana kadar çırpılır, 1 su bardağı sıvı yağ, 1 su bardağı süt eklenerek bir süre yine mikserle karıştırılır. uygun kıvama gelince; limon kabuğu rendesi ve limon suyu konduktan sonra üzerine, 3 su bardağı unla elenmiş kabartma tozu konur, tahta kaşık veya silikon yardımı ile kek karıştırılır, yağlanmış(katı yağ)un elenmiş büyük kek kalıbına konarak 165-170 derecede 42 dakika pişirilir.

not: kek pişerken kesinlikle fırının kapağını açmayın aksi takdirde kabaran kekinizin sönmesine neden olursunuz.
  • oinone pe  (08.02.15 11:28:45 ~ 11:39:08)
kek kalıbını önce margarin veya tereyağı gibi bir yağla iyice yağla, üzerine un ele. yapışan unların kalanını kekine katabilirsin. kabın da hazırda dursun yani. diğer kısımlar tarifte var. ben soğuk ve fanlı fırında, 165-170 derecede pişiriyorum yaklaşık olarak 40-45 dakikada. bu sürenin sonlarına doğru bıçak batırıp kontrol edebilirsin.

kutuda limonlu kek unlu malzemesi ve sosu olan var, marka hatırlayamadım şu an.

sanırım çıkmaya zamanın yok. verdiğim tarif ve taktikle yap kekini. bir püf daha, unu koyma aşamasından sonra metal karıştırıcı veya mikser yok. tahta veya silikon karıştırıcı ile devam et. unu yedir, çok karıştırma. keki çıkarınca bir süre ört üzerini, sonra ters çevir düz bir yere, düzgünce çıkar.

afiyet olsun.

edit. acil dedin diye nasıl yazdım bilemedim. sonucu buraya yazarsan, mutlu olurum.
  • oinone pe  (08.02.15 11:35:11 ~ 11:49:45)
ben de bi püf noktası vereyim. hangi tarifi uygularsan uygula heh tamam dedikten sonra 3-5 dk daha çırp keki. ne kadar çok çırparsan o kadar iyi kabarır.

  • kakao  (08.02.15 12:05:25)
fırında şu anda, bakalım nasıl olacak.

  • vedat chili peppers  (08.02.15 12:32:32)
olmadı mı kek? yaz da bilelim. merak ettim. işin vardır diye, yazmadın umarım. kötü bir sonuç olmadı inşallah?

  • oinone pe  (08.02.15 13:49:17)
ucu ucuna her şey yetişti, şu an afiyetle yeniyor kek heheheh superman gibi hissediyorum şu anda, bayağı güzel oldu çok teşekkür ederim yardımcı olduğun için, bir de bir çay kaşığı karbonat da ekledim kabartma tozunu unla elerken, o da şişirdi bayağı, anbilivıbıl oldu.

  • vedat chili peppers  (08.02.15 14:17:59)
rica ederim:) ellerine sağlık ve afiyet olsun.

  • oinone pe  (08.02.15 15:04:34)