yatırım ve para işleri

Yüklü paranız var ve bu parayıda uzun süre kullanmayacaksanız ne yaparsınız ?
-Vadeli hesap TL dısında diğer para birimlerinde mevduat oranı çok düsük ve bir kriz çıkarsa TL birden değer kaybedebilir ..

-Gayrı menkul vb İlginç bir şekilde devamlı değer kazanıyor

-Borsa da işletme

-Diğer ?

Sizin yorumlarınız nedir ?

İlk tercihim Borsa'daki büyüme beklentisi yüksek blue-chip firmalar olur. Ama Türk borsası değil, ABD ve uluslararası borsalarda. Türk Borsasından bir süre uzak durmak lazım.

Ama bunla uğraşamam diyorsanız, tarım arazisi veya arsa alın. Merkezi yerde gayrimenkulün her türlüsü de size kazandırır.

Diğerleri için ise sıralamam şu şekilde olur: vadeli>bono>dolar
  • maxim gorki  (07.02.15 20:23:57)
bu işlerde risk algısı önemlidir, kişinin mülkü var mı? yaşı kaç, nasıl geçiniyor, bahsettiğin uzun süre sonunda para tamamen batsa ne olur vs.
Ben genelde parayı dolara yatırmayı tercih ediyorum sebebi de dünyada veya TR'de kriz olursa dolar artıyor, elimde dolar olacağı için işlerim kötü gitse bile veya işsiz kalsam bile göreceli olarak korumalı oluyorum, kriz olmazsa işsiz kalmam daha düşük ihtimal, dolarlar pek para etmiyor ama maaşım devam ediyor.
bir nevi kişisel hedging
  • blackorse  (07.02.15 20:31:46)
fund me baby.

  • redmiz  (07.02.15 20:32:06)